şükela:  tümü | bugün
  • aort damarinin acisiz bir $ekilde zedelenmesi durumunda kan kaybindan olebilecegimiz ogrendik bu kitaptan.
  • çoğu yaşanan olayda kendini hatırlatan kitap .
  • "so the wind won't blow it all away"
    6 45 yayıncılık'tan çıkan, demian ve the catcher in the rye'da olduğu gibi çevresini garip şekilde sorgulayan takıntılı bir çocuğun hikayesi.
    ahh ne olurdu yeseydin o hamburgeri..
    cenaze evi sahibi kızının buz gibi elleri, asla ısınmayacak.
  • brautigan ın kitabı. 6 45 den çıkmıştı. yazarın diğer kitaplarına göre daha az akıcı olan roman.
  • kitaptan ufak keyifli bir bölüm

- anne babam nerde?
    - yıldızlara bakıyo yavrum.
    - anne seni seviyorum neden biliyo musun ?
    - neden ?
    - çünkü sende babamdan nefret ediyosun babamdan nefret etmek eğlenceli di mi anne?
    - evet yavrum
    - anne, neden babam hep yıldızlara bakıyo ?
    - çünkü o bi orospu çocuu
    - orospu çocukları hep yıldızlara mı bakar anne ?
    - senin baban bakar
  • ... kitaptan guzel bir alinti kondurmak ister bu deli gonul:

"yetiskinler her zaman cocuklarin yaptiklarina engel olmaktan hoslanirlar, ne oldugu onemsizdir, cocugun yapmaktan hoslanmadigi seyler disinda. eger cocuk bir seyden hoslanmiyorsa, yetiskinler cocugun sonsuza kadar onu yapmasina izin vereceklerdir."
  • 1933 berbat bir yıldı ile aynı dönemde okudum ben bunu bu yüzdendir ki belki 12-13 yaşlarında ne yapıyor olduğumu veya yapmış olduğumu hatırlamaya çalıştım.aman ya ne berbat dönemlerdir.konuşursunuz insanların sizi dinleyip dinlemediğinden emin değilsinizdir.soru sorarsınız arada kaynar.dışarı çıkıp oynama yaşı da geçiyodur yavaş yavaş.oyuncaklarla oynasan bi türlü oynamasan bi türlü.ortaokul diye bi hadiseye başlıcaksın.ne yapmak istediğini belirleme yaşı bi anlamda.sorumluluğun da yok ama eğlenicek birşeyin de yok.amcada dayıda kalınır atari oynanır biraz .daha bir detay düşünmeye başlamışsındır ki ince düşünmeye başlamak başına dert açıcaktır bunun farkındasındır.daha bir yalnız kalmak istersin.aile pikniklerinde onlardan biraz uzakta top oynamak mesela.o mesafe büyümüştür.richard brautigan ın intihar etmeden az önce yazılmış vedalaşma metni olarak geçer bu kitap.belki de o avare haline geri dönmek istemiştir.en azından bir hata yapsaydım saçmaladığım bir yer olmalı gece gündüz ovalıyorum karanlığı ama birşey bulamıyorum diye düşündüğünü canlandırıyorum gözümde .rüzgar her şeyi alıp götürmedi de diyesim geliyo kendisine burdan
  • kimi insanlar intihar etmeden önce tek kelime etmez, kimisi iki satır bir şeyler karalayıp veda eder, brautigan gibi adamlar da bir kitap yazar...

richard brautigan'ın intiharından 2 sene önce yayınlanan ve son kitabı olan yani rüzgar her şeyi alıp götürmeyecek, brautigan'ın epey bir zaman öncesinden aklına koyduğu "ava gidip kendini avlama" planının sebeplerini, her cümlesinde açıklar aslında...kendi gözünden, kendi yaşadıklarından ve gene kendi algılayış şekline göre, masumiyetin nasıl yitirildiğini bizlere göstermeye çalışır..

epey bir zaman önce internette bir yerlerde son derece isabetli bir tespite rastlamıştım.bu tespiti yapan kişi, kitabın özetinin aslında gene brautigan'ın yazdığı kısacık bir şiirde yattığını söylüyordu, ki ben de kendisine sonuna kadar katılıyorum.

"when dreams wake
    life ends.
    then dreams are gone.
    life ends. "
  • yani rüzgar her şeyi alıp götürmeyecek.

bundan buruk kaç tane kitap ismi vardır ki? kitap da ismi gibi aynı, garip bir burukluk içinde ilerliyor. bir geçmişe, bir bugüne, bir geçmişin geleceğine savrulurken geride daima asılı kalmış bir burukluk var. göletin karanlığı, fakir karakterler, ayyaş karakter, yaşlı karakterler oluşturuyor belki de bu atmosferi. ve de brautigan'in hem gülümseten hem hüzünlendiren cümleleri...

kendime çok yakın buluyorum bu cümleleri. şiir gibi ilerliyorlar. kürtaj da çok güzel bir kitaptı ama onu birkaç günde okumuştum. yani rüzgar her şeyi alıp götürmeyecek ise birkaç saatte bitiyor, keyfine varılamayan bir dondurma gibi elleriminde eriyip yitiyor. okumaktan mutlu olduğum kitaplardan biri...
  • (bkz: gripin)
    (bkz: rüzgar)