• sobali evde buyuyen cocuk babasinin askerlik anilarini bilir, dinlemistir cunku kışın misafirlerle ayni odada otururken, dedesinin kac kez osurdugunu bilir cunku baska siginacak oda yoktur yemekten sonra. acik oturumlari izler siyaset ogrenir kumanda babanin elindeyken ya da kanal degistirmeye gider baba sobanin basinda mayismisken. sobaya ne en yakin ne de en uzak noktasinda oturmayi sever kendi yeri vardir rahatça mayistigi, hayal kurdugu. odun bitince sobaya odun getirmek erkek isidir baba cikmiyorsa erkek cocuk cikar o sogukta, karanlikta bahceden odun almaya.
  (bkz: selam olsun o gunlere)
 • çayın en güzel hangi ateşin üstünde demlendiğine dair fikri olan çocuktur. yıllar sonra anadan babadan ayrı, kombi denilen sevimsiz ve her fatura dönemi kafa atılası cihazın yönetiminde biçimsiz peteklerle ısınan evinin içinde banyo sonrası havlulara sarılınırken o tatlı tatlı kuruyuşu çok özleyen çocuktur aynı zamanda.
 • soğuktan kıçı donan çocuktur.odana gider kafanı dinlemek istersin kıçın donar,banyoyaya girersin kıçın donar,tuvalete gidersin kıçın donar,mutfağa atıştırmaya gidersin kıçın donar.kül dökersin,kömür taşırsın,odun kırarsın.sobanın yanına gidersin çok sıcak olur,uzağına gidersin çok soğuk olur.tek güzel yanı sobanın üstünde kestane kebap yapmaktır.

  (bkz: allah kurtarsın)
 • sobanın borusunda bulunan, çamaşır kurutma tellerine asılı olan okul önlüğünün kurumasını beklemiş çocuktur
 • yıllar sonra büyüdükten sonra kaloriferli veya kombili bir evde bile halen "oturma odası"nın kapısını kapayan rahatsız bir insandır.
 • ilerleyen yıllarda kestaneye bayılan ama çocukluğundan hatırladığı tadı bulamayan bir büyük insan olacaktır.
 • kışın odası yerine sobalı odada uyuyan çocuktur.

  kıyafetlerini giymeden önce soba borusunda ısıtan çocuktur.

  banyodan sonra soba başında giyinmek isterken bir yerlerini yakmış olan çocuktur.

  sobanın üzerine kolonya dökerek alev denemesi yapmış çocuktur.

  annesi soba silkeledikten sonra boruları tutarak annesine yardım eden çocuktur.

  annesi evde yokken, soba sönmesin diye sobaya tahta, kömür taşımayı görev bilmiş çocuktur.

  soba sıcaklığının anlamını bilen çocuktur.
 • soba üstünde kestane kebap yapıldığını veya kahvaltı için biber közlendiğini gören çocuktur. buz gibi eve girildiğinde ateşi yakılıp odanın ısınmasının sabırla beklendiniğini bilen çocuktur. akşamları aile fertlerinin bir arada olduğu herkesin bir arada sıcak soba etrafında vakit geçirdiği akşamları gören çocuktur
 • sobanin yandigi oturma odasindaki ufak sehpanin basina bagdas kurmus vaziyette, bir gozu televizyonda odev yapmis cocuktur.

  her yil 29 ekim tatilinde televizyondan tanklar gecerken evde sobanin kurulmasini izleyen cocuktur.
hesabın var mı? giriş yap