şükela:  tümü | bugün
  • her daim hatırımda olan ve hüzünle yad ettiğim günler.
  • banyodan çıktıktan sonra sobanın yandığı odaya geçerken ki o koridorda donarsın ve koşar adımlarla odaya girersin, sobanın başına geçersin ve saçından sobaya düşen su damlacıkları fokurdar ve ses çıkarır. güzel zamanlardı ama koridorun soğuğu güzel değildi.
  • özlediğim zamanlar , dönmek istediğim zamanlar .. okuldan geldikten sonra hemen sobanın yanına geçer önce ellerimi ısıtırdım ve tabii kızaran burnumu :) sonra da çantamı montumu falan çıkarırdım . yemeğimi de sobanın yanında ,televizyonda koçum benim olurdu çok severdim onu izleyerek, yerdim . hayatımızın zor yanları da vardı o zamanlar ama benim için zorluklarına rağmen en güzel zamanlardı . sobanın yerini kalorifer -doğalgaz aldı , koltuklar , televizyon .. birçok şey değişti , eski eşyaların yerini daha iyileri , yenileri , güzelleri aldı . ama güzelleşen eşyalardı hayatımız değil . evet daha konforlu yaşamaya başladık ama benim en güzel zamanlarım sobanın yanında geçti , kalorifer peteğinin değil , bahçede toprakla oynayarak,babamla beraber ektiğimiz çilekleri toplayarak , kiraz ağacının dallarında oturup gökyüzünü izleyip hayal kurarak geçti tabletle oynayarak değil . küçükken ne kadar şanslı olduğumun farkında değildim , büyüdükçe anladım ve özledim ..
  • sobalı bir evde büyümüş bir insan olarak günümüzdede soba yakan nadir sözlük yazarlarındanımdır herhalede.
  • okuldan geldiği gibi sobanın arkasında ders çalışıp uyuya kalan kişidir. güzel zamanlardı özlüyoruz
  • yaşamaya devam etmektedir akşam 6 gibi soba yakılır kovanın yarısına kadar doldurulur biraz yandıktan sonra uyumaya bırakılır ve akşam yemekleri soba üstünde ısınmaya bırakılır akşam 7 gibi yemek yenir akşam yemek sonrası tüketilen meyve kabukları veya çerezlerden kalan kabuklar sobaya atılarak öğütme görevini yerine getirir soba uyku modunda olduğu için ertesi sabah kalktığında soba halen yanmaktadır ılık bir odaya girer girmez aşağıdan uyku modundan çıkılır :) yüz yıkama sabah atıştırmalık yaptıktan sonra odaya girilir ilk kahvenden 3-5 yudum alırken soba kendine gelir yanmaya devam eder öğleden sonra ise soba sönmüş oda ılık ısısıyla devam etmektedir.

bu şekilde döngün kış boyunca devam eder
  • soba uzaktan kulaga hos gelir:) evet hosdur da ...firini varsa patatesleri direkt firina atarak, yoksa uzerinde dilimleyerek patates sefasi surersin (patatesin en saglikli ve eglenceli halidir) hele ki es dost misafirlige gelmisse butun kalabalik bi odada gule oynaya vakit gecirirsin.

fakat o sobayi her gun sen yakmaya basladiginda sobali evde yasamaktan nefret edersin. aksamdan yaktigin soba sabaha kül olur ve oda sopsoguk olur. sabah sogugunda disari cikip odun ve komur tasirsin dona dona. ayni gun icerisinde iki kez falan daha disari cikip odun komur tasirsin. sonra sobali evde genelde bi odada soba olur, hadi 2 odada olsun. yine de cok buyuk ihtimal mutfak, koridor ve banyoda soba olmayacagindan o mekanlarda tir tir titrersin. mutfakta agzinin tadiyla yemek yapmaya üsenirsin bulasik yikamaktan bahsetmiyorum bile (en kotusudur, belki bulasik makinasi vardir ama genelde yoktur) :d banyoda dus alip ciktiktan sonra ustunu bir an once giyiverip sobali odaya gitmeye can atarsin

yine de guzeldir bee :)
  • arkadaşlar sobayı gerçekten özleyen varsa bi zahmet çatıdan odun getirip bizim sobayı yaksın.evde mont ile duruyorum soğuktan
  • ben değilimdir. doğalgazın asla ısıtmadığı, elektrikli ısıtıcının temel ısınma gereci olduğu evlerde büyüdüm. durumda da en ufak bir değişiklik olmadı.
    soba güzel ısıtır. siz bir de ufonun olduğu odaya karar verilme sürecinin yaşattığı heyecanı düşünün. evin küçük kızına verilen o tatlı imtiyazı düşünün. içim ısındı.
  • üzerinde her daim kaynayan bir güğüm.
    soba ile yanındaki duvar arasındaki yere serilen örtü üzerinde kış günü içeri girer girmez donan ellerimizi ısıtma çabamız.
    pazar gecesi, ertesi gün okula giderken giyeceğin çoraplarını kurutayım derken yanmaması için tuttuğun nöbet.
    sobanın odunu bittiğinde kapıdaki odunlardan almak için akşam karanlığında seni canavarların yememesi için verdiğin survivor mücadelesi.