şükela:  tümü | bugün
 • karlı bir kış gününde makul tüm deneme ve çabalara rağmen pes edip vücudu bere, atkı ve patikle koruma altına almaya sebep olan elim bir beceriksizlik. en çok ihtiyaç duyulan anda odun ve kömürün bir olup tek gayesi ısınmak olan zavallı bir insana soğuk savaş açması doğanın reva gördüğü beyaz esaretle mücadele etmek için büyük engel. kömür eski, odunlar ıslak ve kalın desem değil. teşhis edilemeyen bir hastalık gibi. zaten hep karlı havalarda yakamıyorum.
 • odunların ıslak olması en büyük sorundur.. ama gazete parçası ile küçültülmüş odun parçaları* hemen tutuşabilir.. odunlar tutuşunca kömür atılır.. tutustuktan sonra odunların ıslak olanları da eklenebilir.. ama odun çok olmalıdır, yoksa kömür tutuşmaz..

  afiyet olsun..
 • ..........
  'ısıtma, yüzyıllar boyunca bacası olan bir ocakta yakılan odun, kömür gibi katı yakıtlarla yapılmıştır. bu en eski ocaklardan günümüze evrilerek gelenler, soba ailesini oluşturur. türkiye’de sobalar, tanzimat döneminden sonra kullanılmaya başlandı. daha önceleri odalar, evlerin gerekli yerleri, ya kömür mangallarıyla veya duvarlara gömülü ocaklarla ' ısıtılıyordu.
  ...........
  sobanızı ilk yakmaya çalıştığınızda özelikle soğuk günlerde çoğunlukla zorlanırsınız.
  gereken özellikte yanıcı ve yakıcı maddeleri sağlayıp ilk kıvılcımı elde ettikten sonra, yanmanın devam edebilmesi 'tütmemesi' için, bacanın sağlıklı çalışması ve hava sirkülasyonunu sağlaması gereklidir.

  hava sirkülasyonu bacanın yeterli sıcaklığa ulaşmasıyla sağlıklı hale gelir.

  bahçede yada balkonda piknikte misali küçük bir mangal yakıp, közleşme aşamasında sobanıza taşımak ve 'bilindiğinin aksine' odun veya kömürün üzerine koymak sorununuzun çözümüne katkı sağlayacaktır.