• kelimenin aslı arapça "şaabiyat"tır, anlamı, halka ait, popüler olanlardır. bu tatlı suriye'de bol miktarda tüketilir, ama tadı ve görüntüsü türkiye'de yapılanın yanında sıfırdır.
  • bir kadın ismiymiş ayrıca. (bkz: muhallebici menüsünden çocuk ismi seçmek)
  • içi kaymaklı olanı en sevdiğim tatlı çeşididir. içi kaymaksız olanın baklavadan ne farkı var anlamak imkansız. mahallemizdeki fırında çok güzel yapıyorlar :( neredeyse bir tanesi 60-70 gram geliyor öyle dolu dolu içi. her akşam dadandım resmen. ağır yaşamlar izlerken yiyorum ve biliyorum ki günün birinde beni de evden vinçle çıkardıklarında bugünleri ve o tombul leziz şöbiyetleri hatırlayıp baş parmağımı göğe doğru sallayacağım "buna kesinlikle değdi tanrım...." diyeceğim.
  • mutlulugu kat be kat arttirabilecek tatlidir. ortasindaki kaymagi insani kendinden gecirtecek kivamdadir. ne guzel. tepsilerce sobiyetin basina oturup hepsini bitirene kadar kalkmayasim var.

kelime oyunu'nda sordu ihsan bey, kaymakli ucgen baklava diye. yarismaci aninda tokatladi benjamin'i, sobiyet dedi, ardindan ekledi, "bana bunlarla gelin". o icten yarismacinin hislerine katiliyorum iste.
  • en guzeli gulluoglu'ndan yenir.. baklavadan icindeki kaymak tabakasi sayesinde ayrilir, antep fistikli varyanti adama onemli randevularini iptal ettirebilir.
  • en güzeli için (bkz: zeki inal)
  • yemyeşil olanları var, hamuru da fıstıkla yoğurulandan. içleri tıkabasa fıstık. hamur tatlılarının en rafine olanı bence.
  • kendisini diğer şerbetli tatlılardan ayıran özelliği içinde kaymak olmasıdır.
  • şerbetli hamur tatlılarının şahı.
    kaymaklı olmayanına şöbiyet denmez. bu yüzden kaymalı şöbiyet denmez. the şöbiyet kaymaklıdır zaten.
  • kilosunu 600 liraya satan var.
    1 kilo fıstık alsam 250
    bir paket un alsam 30
    bir paket şeker alsam 50
    bir kilo tereyağı alsam 200
    ulan “iki tepsilik” malzeme fiyatına “1 kg” tatlı satıyor adamlar. kafaları yiyorum.
hesabın var mı? giriş yap