şükela:  tümü | bugün
  • butun gun cocuklara soforluk, evde yemek, camasir, utu, temizlik, sokakta alisveris ve insallah da birkac hobisine vakit bulabilen, tercihan yesil bir minivan kullanan, gitgide sismanlayan amerikan anne tipi

    anne ve baba, gavur memlekette cocuklarini ziyaret ederken cocugun dustugu durum
  • pek degerli kocalari office park dad olur genelde bu pek sevimli annelerin, ve 90larda amerikan banliyo yasaminin en elle tutulur tiplemelerini olusturmustur bu ikisi birlikte. iki ayda bir sevisir*, ama ayda bir arabalarini degistirirler, garip mahlukatlar bunlar, ama tabi anliyoruz, ikisi de birbirleriyle gecirdikleri zamandan cok arabalariyla hasirnesirlerdir, ne de olsa "hic yurumeden arabadan eve nasil gidebilirim?" sorusu uzerinde ihtisas yapmis vatan evladidir bunlar.
  • enteresan bi tabir kulturumuzle karsılaştırılınca...bize uyarlamasını düşünmek dahi istemiyorum... anne olmaya karar verdikten sonra çalışmayıp evde çocuklarına bakan hasbelkader de arabası olan hırs küpü halindeki kadın götürse götürse, yarış atına dönmüş el kadar bebeyi özel hocaya götürür, dersaneye götürür. elalemin annesi çocuğu futbol oynamaya götürüyor, tenise götürüyor, baskete götürüyor. etrafımdaki çocukları gördükçe kendi çocukluğuma gidip mayıs çiçekleri açtığı vakit ahmet buhan matematiği çözdüğüm günler geliyor. bu hırs bebesi annlerin gırtlaklarını sıkmak istiyorum o vakit.
  • desperate housewives dizisinde bazi tiplerinin dramatize edildigi amerikan kadin tipi. genellikle suburblerde gorulur, cocuklarini amerikan futbolu gibi sert, basketbol gibi kendi kafalarinca pis zencilerin cirit attigi sporlara degil de amerikada daha cok yumusak erkek sporu olarak gorulen avrupa futboluna (bildigimiz futboliste) gotururler. daha cok suvlerle ozdeslesmisler, tabi suvler de bunlarla.
  • abd'de en tehlikeli soforler siralamasinda bir numaradirlar. kanada'da bunlara hockey mom denir.
  • bildiğin çocukları için saçını süpürge eden ev hanımının amerikan versiyonudur.