şükela:  tümü | bugün soru sor
 • --- spoiler ---
  sokratis kokkalis yunanistan’ın sayılı zenginlerinden olarak tanınan bir isim. hangi taşı kaldıracak olursanız altından o çıkıyor.
  kokkalis, son dönemde yanına şarık tara, ishak alaton, cem duna, onur öymen ve başkalarını da alarak dünyayı dolaştı.

  gittikleri yerler atina, rodos, washington, boston, new york ve brüksel. orada yunanlıların düzenledikleri konferanslara katıldılar. bütün seyahat masrafları kokkalis tarafından karşılandı.

  kokkalis’in amacı, türkiye’ye sızarak telekomünikasyon ve bankacılık alanında söz sahibi olmak. bu hedefine ulaşması için türkiye’deki uzantıları ona istediği zemini hazırlamaya devam ediyorlar.

  yunanistan, balkanlardan, ermenistan’a kadar telekomünikasyon trafiğini kontrolü altına almayı hedefliyor ve bu konuda ciddi adımlar attı. türkiye’nin de bu trafiğe dahil edilmek istenmesi hayli düşündürücü.

  belki kokallis için sıradan bir işadamı türkiye’de yatırım yapmak istiyor diyerek, kendilerine de bir pay koparmak isteyenler olabilir.
  ancak yine de sokratis kokkalis’in kim olduğunu bilmemiz gerekir.

  sokratis kokkalis 1970-1990 yılları arasında sovyetler birliği dağılmadan önce doğu alman istihbarat örgütü stasi’nin yunanistan’daki büyük patronuydu. doğu almanya, batı ile birleştikten sonra stasi’yi başında bulunanlardan biri, kaçırdığı dosyaları cia’ya aktardı. böylece kokkalis deşifre oldu. şimdi onu yunan istihbarat örgütü (eip) kullanıyor. tıpkı awpc’nine başında bulunan john stillides gibi...

  bunu inandırıcı bulmayan ve ulusal kaynaklar yerine avrupa kaynaklarına itibar etmeyi tercih edenler için alman ekonomi gazetesi handelsblatt’ta heiner sieger imzasıyla yayınlanan ve doğruluğu defalarca kanıtlanan bir araştırmayı sunuyoruz;

  “schalk’ın izlerinde

  yunanistan 1996 yılına kadar çok yaşlanmış olan kitle iletişim ağını değiştirecek. siemens ag bu konuda en sert rekabeti sokratis kokkalis’in sahibi olduğu tartışmalı intracom sa hellenic ile yaşıyor. sokratis kokkalis’in dikkat çekici bir geçmişi var.

  moskova eğitimli yunanlı 80’li yılların başına kadar doğu almanya’da koko’ya (ticari koordinasyon) ait integra im –u. export firmasını yönetiyordu. bu firmanın faaliyet alanı telekomünikasyon ürünlerinin damping fiyatlarına teminiydi. istihbarat örgütleri kaynakları bilgilere göre kokkalis yunanistan’ın 1981’de at’ye üye olmasından sonra, koko’nun şefi aleksander schalk-golodkowski’nin talimatıyla atina’da intracom’u kurdu. amacı, sistematik bir örgütlenmeyle doğu almanya’ya yasadışı ileri teknoloji transferiydi.

  doğu ile batı arasında teknoloji farkını azaltmak için, doğu bloku birleşik program 2000’i hayata geçirdiler. “soviet acquisition of military significant western technology; an update2 başlıklı abd istihbarat raporuna göre bunun ağırlık merkezinde, mikro elektronik, bilgisayar teknolojisi, dijital sinyal ve bilgi aktarma teknikleri, uydu tekniği ve doğu ülkelerinin gereksinim duyduğu kitle iletişim teknolojisi yer alıyordu. aynı sahalar bugün de kokkalis’in firmasının çekirdeğini oluşturuyor.

  tuhaf bir şey daha var:

  duvarların yıkılmasından sonra isveçli ericsson intracom’un yüzde 12’sini aldı. böylece kokkalis ericsson’un yunanistan’da lisansını aldı. bu fransız aycatel konsorsiyumunun yan şirketi sel’i sevindirmediği mutlak olan bir hadise. çünkü sel bu olaya kadar intracom ile rekabette ve siemens yunanistan’daki görevlerde (ihalelerde) pek sorun yaşamıyordu.

  belki de bu sel yaklaşık iki yıl önce robotron’dan rft berlin’i devraldığı için oluyordu. rft üzerinden doğu almanya yıllarında introcom-kokkalis ile koko-schalk golodkowski bağlantısını yürüyordu. şu günlerde rft yöneticisi jürgen aptiz’e berlin savcılığı robotron’da kaybolan paralar yüzünden “ekonomi suçu işlemek amacıyla örgütlenmesi” iddiasında bulunuyor.”

  bu haberin ardından türkiye’de yaklaşık bir yıl önce meydana gelen bir şirket evliliğini daha dikkatli incelemek gerekiyor:

  yunanistan’da olympiakos spor kulübünün de sahibi olan sokrates kokkalis'in şirketi intracom, türk bilişim şirketi gantek'e ortak oldu. ortaklık için beş yunanlı şirket olmuştu. bir diğer deyişle kendisine ortak arayan gantek’in karşısına sadece yunanlı şirketler aday olarak çıkmıştı.

  intracom, türk bilişim şirketi gantek'in yüzde 30 hissesini aldı ve intracom bu evlilik sonucunda türk-yunan dostluğunu güçlendirmeyi amaçladığını açıkladı.

  aktiveline da 11. sayısında söz konusu işbirliğinin “türkiye ile yunanistan arasındaki bahar havası ekonomik işbirliğinin de gelişmesini sağlıyor. birçok türk ve yunan şirketi ortaklıklar kurmak suretiyle rekabet güçlerini artırmaya çalışıyorlar. bu ortaklıkların en fazla görüldüğü sektörlerden biri de bilişim” spotuyla duyurdu.

  intracom grubu başkanı sokrates kokkalis’e göre “bu işbirliği ortadoğu ve avrupa’daki ortak teşebbüslerini yaygınlaştırıp, rekabet güçlerini de artıracak”.

  ata yatırım menkul kıymetler a.ş. 1998 yılından bu yana gantek teknoloji şirketlerinin finansal danışmanlığını yapıyor. ata yatırım bu süre içerisinde gantek teknoloji’nin yeniden yapılandırılması için çalışmalar yaptı. finansal projeksiyonlar hazırladı. potansiyel yatırımcılara tanıtım amacıyla şirketlerin tanıtım kitapçığını ve mali bilgilerin yer aldığı iş planını hazırladı. ata yatırım, intrasoft ile müzakereler, anlaşmaların hazırlanması ve işlemin sonuçlandırılması dahil tüm aşamalarda gantek teknoloji’ye danışmanlık hizmeti de verdi

  kokkalis, gerek stasi’ye hizmet ettiği yıllarda gerekse sonrasında yunan istihbaratı’nın emrine girdiği bu dönemde faaliyetlerini güneydoğu avrupa ve doğu akdeniz ile kafkasya’da yoğunlaştırıyor.

  soğuk savaşta zengin olan kokkalis, şimdi de soğuk barışta parasını “amirlerinin istediği gibi” değerlendiriyor.

  gkry’de yayınlanan alithia gazetesi, "kara para bizi kovalıyor" yorumunda, atina'da yayınlanmakta olan kathimerini gazetesi’ni kaynak göstererek aralarında güney kıbrıs'ın da bulunduğu 4 ülkenin, işadamı sokratis kokkalis'e ulaşması için şirketler aracılığıyla rusya'dan kaçırılan paraları bulmaya çalıştığını yazıyor.

  gazeteye göre yunanistan, güney kıbrıs rum yönetimi , isviçre ve rusya yargı makamları, olimpik rus lotto'su için makine sağlayan "intrakom" şirketinin merkez bürolarında hazırlık araştırmalarına başladılar. olimpik rus lotto'su başkanı ve uluslararası olimpiyat komitesi üyesi vitali smirnov'un, sokrates kokkalis'in yakın arkadaşı olduğu ve smirnov'un ms&co holdings isimli güney kıbrıs şirketine 1 milyon 300 bin dolar yatırdığı kaydediliyor.

  ms&co holdings isimli şirketin güney kıbrıs rum yönetimi şirketler mukayyitliği'ndeki dosyalarına göre, şirketin başlangıçta 2 bin abd doları olan hisse sermayesinin 28 nisan 1998'de 20 bin abd dolarına yükseldiği öğrenildi.

  rus polisi mali suçlar şubesi, geçen hafta kokkalis'in yakın arkadaşları ve kilit isim marku spani'nin moskova'daki bürosunu da bastı. ancak şirket personelinin önceden haberdar edilip moskova'daki güney kıbrıs rum yönetimi büyükelçiliği'ne kaçtığı yolunda bilgiler bulunuyor. kathimerini gazetesi, rusların, spani'nin şirketlerine şu nedenlerle ilgi gösterdiğine işaret ediyor :

  spani'nin şirketlerinin rus lottosu'na karışmış olması ve spani'nin eşbaşkanı olduğu rus inkobank'ın sürekli iflas etmesi. inkobank'ın limasol'da da bir şubesi var ve kathimerini'ye göre, banka iflastayken, mülk satışı yapılmaya çalışılıyor.

  geçmiş dönemdeki ilişkileri nedeniyle elde ettiği büyük sermayeyi aklamak için yoğun çaba harcayan kokkalis’in bu amaçla balkanlarda özellikle bilgisayar teknolojisi alanında yoğun yatırım faaliyetlerinde bulunmasının yanı sıra, özellikle yugoslavya’daki iç savaş sırasında sırp yöneticiler ile yakın işbirliğine giderek bunlara ait paraların güney kıbrıs’ta aklanması için uygun ortamı yarattığı da ifade ediliyor.

  kokkalis’te arkadaş çok. kokkalis’in her arkadaşı bir başka kilit isim ve bir başka araştırma konusu.

  11 mart 1998 tarihli atina’da yayınlanan stohos gazetesi’nin birinci sayfadan geniş bir şekilde verdiği habere göre kokkalis’in yakın arkadaşlarından ve ortaklarından psiharis’in adı çok sayıda karanlık ilişkiler yumağında da geçiyor. gazetenin “17 kasım örgütünün şeçkin adamı ve stasi ajanı” başlıklı haberine göre psiharis’in 17k’nın eylemlerinde büyük rolü var.

  üzücü olan şey ise, böylesine karanlık bir geçmişi olan ve türkiye’de stratejik sektörlere sızan kokkalis’in hakkındaki bütün belgelere rağmen, türkiye’nin dostu ve iyi niyetli işadamı olarak görülmesi.

  bakın, günlük önemli bir gazetemizde 19 ocak 2001’de çıkan bir köşe yazısında kokkalis için nasıl da methiyeler düzülüyor:

  “adı sokrates. kendi de sokrates. yunanistan'ın koç'u olarak tanıdığım işadamı sokrates kokkalis, türkiye'nin ab'ye tam üyeliği için son 5 yıldır uluslararası kampanya sürdürüyor.

  yunanistan'ın koç'u olarak bilinen kokkalis, bundan 5 yıl önce öyle kolay kolay dile getirilemeyecek bir görüşü, sami selçuk'un benzetmesiyle "sokrates'çe" seslendirerek "türkiye'yi ab'ye yunanistan taşımalıdır" demişti. yunanistan topraklarında dile getirdiği bu sözün arkasına, türkiye'den şarık tara, ishak alaton, bülent akarcalı, onur öymen, mümtaz soysal, cem duna gibi isimleri de alarak; washington, new york, boston, brüksel ve rodos'ta konferanslar düzenledi.

  kokkalis türkiye'deydi. geçtiğimiz gün, bilişim sektörünün önde gelen firmalarından gantek ile başkanı olduğu intrasoft firması ortaklık imzaladı. bankacılık ve telekomünikasyon sektöründe çözümler üretme de gantek'in teknolojisini geliştirecek olan bu proje, türkiye'de yunanlı bir işadamının imzamladığı en büyük proje olma özelliği de taşıyor.

  kokkalis türkiye'ye yunanistan'ın en büyük radyosu flash'ın genel müdürü olan eşi eleni farmakis ile birlikte gelmişti.

  yanlarında kokkalis vakfı'nın başkanı ve yunanistan eski çalışma bakanı niki tzavella da bulunuyordu. dün birlikte eğitim gönüllüleri vakfı'nın depremzelere nefes veren hayat mahallesi'ne gittik. yol bu da türkiye - yunanistan dostluğu felsefesini konuştuk. fizik mühendisliği eğitimi alsa da kokkalis, ilk adının hakkını vererek, sokrates gibi düşünen bir adam!..

  "sokrates ile bir akrabalığınız var mı" esprisi ile konuşmamıza başladım. ummadığım bir yanıt aldı:

  "evet, sokrates büyükbabam..."

  "haksızlık yapmak, haksızlığa uğramaktan daha acıdır" diyen sokrates değildi, büyükbabası ama yine adı sokrates olan bir yunanlı idi. oğunun ve torununun adı da sokrates. yani 4 kuşaktır bırakmadıkları bir misyonu taşıyorlar nüfus kağıtlarında.
  büyükbabası, ege'deki komşumuz simi adası'nda öğretmenlik yapıyormuş. baba sokrates ise bir tıp doktoru. ikinci dünya savaşı’ndan sonra yunanistan'da çıkan iç savaşta komünist olduğu için moskova'ya göç etmişler. kokkalis yüksek öğrenimini moskova'da tamamlamış. 1963 yılında yunanistan'a dönebilmiş.

  "ab de uyum göstermeli"

  kokkalis'e avrupa birliği sürecinde ev ödevimiz olan "ulusal program" hazırlığında işi ağırdan aldığımız yolundaki izlenimi aktarıyorum. kokkalis "normal. yunanistan da ab sürecinde benzer deneyimler yaşadı. ab türkiye'ye standartlarını dayatamaz. kendi standartlarını türkiye'ye uyumlu kılmak da zorunda. avrupa'ya sınır komşusu olan fanatik bir türkiye istenmesi mümkün değil. ab de genişleme politikasında standartlarını oluşturma problemi yaşıyor" açıklaması getiriyor.
  türkiye'ye yakın bir yunanlı işadamı olarak ülkesinde şimşekleri de üzerine çekiyor. kokkalis çok karamsar değil. eleştirel tepkilerin milliyetçi bir kesimle sınırlı olduğunu vurguluyor.
  dünyada milliyetçilik akımının temsilcisi, sözde modern çağın ülkesi fransa, sözde ermeni soy kırımı'nı tanıdığı gün oluyor bu görüşme, bir yunanlı dost işadamıyla.

  medyası, spor kulübü, holdingi var

  yunanistan'ın yeşil sahalarının yıldız ismi olypiakos spor kulübü sokrates kokkalis'in. kokkalis, türkiye'de izlediği cnn - türk kanalından etkilenmiş "biz de spor ve magazinin yer aldığı bir cnn kurmayı düşünüyoruz" diyor.

  eşinin yönetiminde bulunduğu flash radyo da ülkede oldukça etkin. yılda grup olarak yaklaşık 3 milyar dolarlık ciro yapan intracom şirketi, bilişim sektöründe teknoloji üretiyor. yunanistan'ın turkcell'i panafon'da yüzde 10 seviyesinde. kokkalis turkcell gibi bir operatör şirketi olmaktan öte, operatörlere servis veren bir teknoloji üretim şirketi olmak konusunda iddialı. o nedenle de yunanistan ile kurulan dostluk köprüsünün mimarlarından koç grubu başkanı kanı rahmi koç ile değil de, gantek ile ortak. çünkü koç'u telekomünikasyon alanındaki yatırım stratejinde operatörlükte iddialı buluyor.

  galatasaraylı

  sabancı için de aynı görüşte. dünyanın 40 ülkesinde yatırımları bulunan kokkalis, yunanistan'da etkili bir işadamı da. bizde olduğu gibi etkili işadamlarının girdiği medya, spor kulübü ve holding üçgenini tamamlamış. ancak sektör olarak seçimi belli; telekomünikasyon teknolojileri.

  kokkalis, bir spor kulübü sahibi olunca ister istemez bizim meşhur sorularımızdan biri olan "hangi takımı tutuyorsunuz" cümlesine muhatap oldu. tanınmışlığından dolayı galatasaray adını verdi. ikinci klasiğimiz ‘fatih terim'i nasıl buluyorsunuz’ sorusunu yöneltince, ‘uluslararası bir arenaya çıktı, sınav veriyor’ yanıtını alıyorum.”

  kokkalis yunan istihbaratı’nın türkiye’de ve diğer ilgi duyduğu sahalardaki mücadelesini sadece telekomünikasyon ve finans sektöründe vermiyor. kokkalis aynı zamanda “araştırmacılığa” da meraklı.

  bu durum ise gerçeklerden kaçan ve gerçeklerle yüzleşmemek için her yolu deneyen yunanistan için, “yeni gerçekler üretmek adına” mantıklı bir yaklaşım.

  28-29 haziran 2001 tarihleri arasında istanbul’da the marmara oteli’nde bir uluslar arası konferans düzenlendi. konferansa arı hareketi, friedrich naumann vakfı, the new atlantic initiative,
  türk – isveç işbirliği merkezi ve atlantik genç siyasi liderler birliği katıldı. konferansta son günün en önemli konuşmacısı ise
  dimitris kheridis idi. kheridis kokkalis vakfı’nın genel direktörü...

  kokkalis vakfı aynı zamanda fullbright bursu’nun atina temsilcisi. burada da şu dikkat çekiyor fullbright, kktc’de kktc’ye büyük darbeler indiren ve aleyhine çalışan bir mekanizma...

  selanik merkezli makedonya haber ajansı'nın 6 temmuz 2001’de verdiği "yunanistan, doğu akdeniz'de sadece ab-nato çerçevesinde girişimde bulunabilir" başlıklı haberinde, atina'da kokkalis vakfı tarafından düzenlenen ve yunanistan, türkiye, israil ve abd'den siyasetçiler, diplomatlar, akademisyenler ve gazetecilerin katıldığı "yunanistan-türkiye-israil-abd: doğu akdeniz'de işbirliği ve güvenlik" konulu toplantıdan söz ediliyor. habere göre, toplantının açılışını yapan eleni kokkali'nin, "yunanistan, türkiye ve israil, doğu akdeniz bölgesinde tekrar yakınlaşma çabalarında öncü rol oynayabilirler" dediği gibi, toplantıya katılan yunanistan eski dışişleri bakanı theodoros pangalos da, yunanistan'ın bu konularda tek başına değil, her zaman ab, nato ve üyesi olduğu diğer uluslararası kuruluşlar çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini belirtiyor.

  aynı habere göre ab ve abd ile ortaklaşa düzenlenecek somut bir girişim çerçevesinde, yunanistan ve türkiye'nin, hizmetlerini sunma yönünde davet edilebileceklerini söylendiği aktarılan haberde, pangalos'un görüşlerini paylaştığını belirten atina üniversitesi öğretim görevlisi kulumbis'in, geçici ve istikrarsız anlaşmalar ile yunanistan'ın ab'den ve nato'dan ayrı olarak girişimlerde bulunmasına karşı olduğunu söylediği bildiriliyor.

  kokkalis’in en büyük faaliyet sahası balkanlar ve doğu akdeniz olduğuna göre, gösterilen çabayı da buna ve kokkalis’inh kartvizitine göre yorumlamak gerekiyor.

  ama görünürde, yine her şey dostluk, kardeşlik ve dünya barışı için. bunun bir diğer örneği ise şöyle;

  israil’de etkinliği ile bilinen bar-ilan üniversitesi’nin begin-sadat center for strategic studies (besa) adlı araştırma merkezinin düzenlediği önemli bir faaliyet var. söz konusu faaliyetin amacı türkiye, yunanistan, abd ve israil arasında doğu akdeniz havzasında dörtlü işbirliğini geliştirmek.

  abd merkezli rand corporation, atina merkezli eliamep, ankara merkezli asam ve harvard üniversitesi’nin güneydoğu ve doğu merkezi avrupa konulu kokkalis programı diğer katılımcılar.

  besa’dan cohen, inbar. kober, nachmani. sandler ve rubin, rand’dan dr. lan lesser, asam’dan armağan kuloğlu, ömer lütem, dr. necdet pamir ve ümit özdag, kokkalis’ten dr. dimitris kerides, washington institute’den dr. alan makovsky , brookings institute’den dr. philip gordon ise tebliğ sundular. elbette türkiye’nin 21. yüzyıldaki konumu ve amaçları da masaya yatırıldı.

  kokkalis’inh entelektüel faaliyetleri tesev’e de uzanıyor. tesev genel direktörü özdem sanberk, 11-17 haziran tarihleri arasında yapılan, aynı zamanda öğretim üyesi olarak görev yaptığı salzburg'daki seminerlerde ve kokkalis vakfı ve sabancı üniversitesi'nin ev sahipliğini yaptığı, 22 haziran tarihinde düzenlenen "uluslararası liderlik ve ekonomik gelişmede kokkalis idare programı" çerçevesinde bir konferans başta olmak üzere birçok uluslararası foruma katılımı sırasında tebliğ sundu.

  sanberk’in moderatörlüğünde yapılan oturumda sırasıyla, new atlantic initiative eşbaşkanı john o’sullivan, ankara üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü’nden prof. hasan köni, kokkalis vakfı direktörü dimitris keridis, aaypl başkanı dirk schattschneder, amerikan-musevi komitesi’nden barry jacobs ve yeditepe üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü’nden yard. doç. mesut hakkı caşın söz aldılar.

  kokkalis vakfı’nın ve bütün kokkalis kuruluşlarının faaliyetlerinin genel bir özeti bu şekilde, ama çok daha fazlası var. uyanık ve dikkatli olmak gerekiyor. soğuk savaşta doğu almanya’nın ve sscb’nin kahramanı olan kokkalis, şimdi de yunanistan adına kahraman olmak için her yere nüfuz etmeye çalışıyor.
  --- spoiler ---
 • gazeteci celal eren çelik tarafından bir bilgilendirme flooduna konu olan kişidir.

  ilgili link
 • olympiakos takımının başkanı.ülkesinde fanatizmi, bilgisayar ve elektronik donanım üzerine yaptığı yatırımlarla tanınır.
 • yunanistan'ın en güçlü işadamlarındandır.ülkenin en büyük gsm şirketinin sahibidir.hakemler ve federasyonla sıkı bağları olduğu söylenmektedir.olympiakos'un fanatik taraftar derneklerine yaptığı yardımlar sebebiyle eleştirilmektedir.
 • yunanlı is adamı. bir nevi yunanistanın kocu.
  olympiakosun baskanı, inralot, intracom ve daha bir cok sirketin sahibi.
  pek yakında telsime ortak olmaya hazırlanıyor.
 • olympiakos'un sirf baskani degil, ayrica sahibi olan sahis. babasi komunist parti ileri gelenlerindendir, 50lerde ddr'e kacmislardir. amerikan ambargosunun hedefi olan ülkelere el altindan soguk savas zamani teknoloji(!) satmis ve bugunlere gelmistir, vakfi vardir. stasi icin calismistir bir de.

  http://www.kokkalisfoundation.gr/…=26&qcid=9&mid=18
 • bir süredir oğlu petros kokkalis de olympiakos'ta başkan yardımcılığı yapıyor, muhtemelen yakın vadede saltanatı devralacak.
  kendisinin en meşhur hobisi sıkça teknik adam kovmasıdır. yaklaşık 17 senedir başkanlık yaptığı takımda 20 farklı teknik adam ile çalıştı. hatta bu sezonun başında kovduğu temuri ketsbaia yönetiminde kırmızılar altı maçta gol bile yememiş beş galibiyet bir de beraberlik almıştı, hobisinde sahiden sınırı yok.