şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: bdsm)

yıllar önce desem'de seyretmiştim bu filmi, oldukça dolu başlayan filmin sonunda salonda 10 kişi bile kalmamıştı.
  • varsa kitabi yollasin ya biri cok pahali kitabi. ikinci eli de yok yatak odasinda felsefeden daha kotu oldugu icin korkuyorum gerci. ya bi de ben boyle manyaklari okuyunca erkek cinsinden net korkuyorum. ama o yatak odasinda felsefedeki sapik kadindan sonra hepsinden korkulur.
    ensest nedir ya bineya bi yere kadar.
  • ilk 1 hafta 10 gün zor geçer. geceleyin bi vakit uyanırsın kan ter içinde anne anne. sonra alışırsın
  • pasolini, eros üçlemesi filmlerinde (ıl decameron – 1971, ı racconti di canterbury – 1972, ıl fiore dele mille e una notte – 1974), cinselliği hayatın rutini içerisinde toplumca yasaklanmış yaşamın içerisinden bir olgu gibi ele alırken, salo ya da sodom’un 120 günü (salo o le 120 giornate di sodoma – 1975) filminde provokatif bir biçimde ele alır.

salo’nun rahatsız ediciliğin sınırlarını zorladığı yapısının insanoğlunda gerçekten yer alan korkunç şeyleri anlatabilip anlatamadığı ya da sert bir faşizm eleştirisi olup olmadığını tartışmaya başlamadan önce başat öğesi olan “iktidar etme” olgusu üzerinde durmamız gerekiyor. çünkü filmde bu olgunun işleniş biçimi her ne kadar yerindedir ya da değildir tartışılır olsa da filmin çıtasını oluşturur.
  • kitabında bulunan felsefe filmde malesef anlatılamamış. yüzeysel geçilmiş pek çok konu. ''sade'' isimli yazarının sadizm kelimesine isim babalığı yapmasını sağlamış kitaptır.
  • --- spoiler ---

dukan diyetinin protein ağırlıklı değil kaka ağırlıklı olanını yapanların 120 günü
    --- spoiler ---

olay örgüsünün daha iyi oluşturulması nedeniyle, justine'den daha akıcı ilerleyen kitap. ilk bölümü pek bişey vaadetmese de, varolan kitabın tamamını oluşturur. son üç bölüm asla yazılmamıştır (ya da bulunmamıştır), ve asıl ilginç kısımlar o üç bölümde yer alıyor gibi, ama kitabın sonunda bir özeti var bu kısmın da. her ne kadar sade ın başyapıtı sayılsa da, sapkınlık konusunda justine i beşe ona katlamasına rağmen felsefi açıdan biraz daha zayıf kalmış gibi geldi bana.
  • malum sahnesini izlerken o sadece çikolata diyerek kendimi telkin etmeye çalıştığım izlemekte zorlandığım film..

kitabında aykırılığın dozu daha yüksekmiş bu arada
  • bu filmi çeken, bu filmde oynayan herkesi bir bir tespit edip suikast ile ortadan kaldıracaksın.

yalnız bir ayrıntı. bu da sırp filmi sanırım. eğer yanlışsam düzeltin. en sapıkça filmler neden sırp filmi ki. bence ucuz yoldan ünlü olmaya çalışan yönetmenler dolu galiba. yaşasın beyler dünyada tek değiliz. kısa yoldan zengin olmaya çalışan bizden başka millet de varmış. esaretin bedeli çekemiorum madem. çekeyim sapıkça bir film. 100 yıl geçse konuşulurum nasıl olsa.