şükela:  tümü | bugün
 • kaligrafik yazi yazma sanati.
 • japonca kaligrafi, diger deyisle kanji harflerini yazma sanati. bircok farkli stili barindirmakla birlikte bazi stillerde yabanci birinin ayirt edemeyecegi sekilde kanjiler ortaya cikmaktadir.

  japonlar ilkokulda shodou dersi almaktadirlar.
  (bkz: guzel yazi defteri)

  shodou yaparken guzel bir fircaya, murekkebe, ozel kagida, kagidin altina koymak icin altliga ve kagidin kaymasini onlemek icin de agirliga gerek duyulur.
 • japon kaligrafi sanatı. sho, yazı; dou ise yol anlamına geldiğinden, shodou kelimesi "yazı yolu" anlamına gelmektedir.

  shodou için, özel bir japon mürekkebi, özel bir kağıt çeşidi ve fırça gereklidir. shodou yazımı sırasında fırçayı tutuş, oturuş, alınan nefes, yazılan kanji karaterindeki çizgilerin yazım sırası, fırçanın nerede vurgu yapacağı ve nerede gevşetileceği, karakterin çizgilerinin büyüklüğü ve birbirlerine göre konumları ve uyumları çok önemlidir. zaten, bir kere shodou deneyen bir kişi, bütün bunlara dikkat ederken, shodou'nun aslında ne kadar zor olduğunu anlar. aynı zamanda bir kere shodou'da hız kazanmaya başlayan bir kişi, bunun ne kadar rahatlatıcı ve zevkli bir iş olduğunu farkeder. shodou yapan kişi, dikkat etmesi gereken şeylerin yanında, çizdiği karaktere kendi tarzını ve estetik anlayışını yansıtır. tam da bu nedenler, shodou'yu bir sanat haline getirir.

  güzeldir, keyiflidir.
 • normalde zaten zorken, solaklar icin biraz izdirap olabilen kaligrafi sanati. sebebi ise kanji cizim kurallarinin saglak yazima gore siralanmis olmalari.