şükela:  tümü | bugün
  • kimyasal formülü nano3, molekül ağırlığı 84,99 g/mol, yoğunluğu 2,26 g/cm3, erime noktası 308 santigrad derece, bozunma sıcaklığı >380 santigrad derece, 20 santigrad derece suda çözünürlüğü litrede 874 g, aynı sıcaklıktaki etanolde ise 8 g olan ve nitrik asidin sodyum tuzu diye de adlandırılabilen renksiz, kokusuz, katı kimyasal madde.
  • bu malzemenin dünyada en bol bulunduğu yerlerden biri şili'nin atacama çölüdür. suni gübre olarak kullanılır.

    ispanyollar (yamulmuyorsam) bir aralık bunu güherçile ayağına kullanırız diye gemilere yükleyip getirmişlerdir. lakin potasyum nitrat'ın aksine su tutma eğiliminde olan sodyum nitrat'ın deliler gibi su tutup kullanılmaz hale gelince de hepsni barcelona limanına dökmek zorunda kalmışlardır (başka bir liman da olabilir yine, yamulmuyorsam). neticede limanı seneler boyunca çılgınlar gibi ysun basmış, liman yeşilden cennet bahçesine, karadeniz dağlarına dönmüştür.
  • genellikle sodyum nitrit ile birlikte gıdalarda koruyucu katkı maddesi ve renk koruyucu olarak kullanılan, bazı araştırmalara göre de kanserojen etkilere sebep olabilen madde.
  • ilk olarak tarapaca bölgesinde keşfedilmiş ve bu bölgenin iquique limanında pazarlanmaya başlanmıştır. zamanında darwin'in de merakını çekmiş gemisiyle bu limana demirleyip bölge yerel sanayisini incelemiş notlar almıştır.
    (bkz: tarapaca)