şükela:  tümü | bugün
 • siyanür zehirlenmesini tedavi etmekte kullanılan bir antidot.
  simgesi nano olan bileşik.
 • molekül formülü nano2, molekül ağırlığı 69 g/mol, yoğunluğu 2,1 g/cm3, 20 santigrad derecede sudaki çözünürlüğü 820g/litre, aynı sıcaklıktaki etanoldeki çözünürlüğü 30 g/litre olan ve ısıl bozunması 320 santigrad derecenin üzerinde başlayan zehirli ve çevreye zararlı beyaz kristal yapısındaki beyaz toz halinde bulunana kimyasal madde.
 • e250 olarak da bilinen, sosis, salam gibi islenmis et urunlerinde koruyucu olarak kullanilan gida katki maddesi.
  temel olarak iki islevi vardir. birincisi, etteki myoglobin ile birleserek islenmis etlere ozgu parlak pembe-kirmizi renk olusumunu ve bu rengin korunmasini saglar. ikincisi ise, insan sagligi icin cok tehlikeli olan clostridium botulinum bakterisinin uremesini engeller. bunlarin yaninda bozulmayi onleyici ve urunun yapisini dengeleyici islevleri de vardir.
  kanserojen etkisi oldugu uzerine bir cok bilimsel calisma yapilmis olmasina ragmen kesin bir kanita ulasilamamistir.
  turk gida kodeksine gore raflarda satilan son urun iceriginde kilogramda en fazla 100 mg (100 ppm) bulunabilir.
 • şarküteri ürünlerine tatlı pembe rengi veren zehirli gıda ham maddesi. beslenme uzmanlarının yaptığı araştırmalar neticesinde insanlara yedirilen bu maddenin kolorektal, meme, prostat, lösemi, beyin, pankreas gibi kanser türlerini tetiklediği açıklanmıştır. bunu da uzmanlar çok güzel bir şekilde ifade etmiştir. ''yerim seni sosis'' reklamında yenilen şey aslında sosil değil. kanser!
 • güzel olan her şey gibi zararlı olduğunu öğrendik. 100 yaşına kadar yaşamayı düşünmediğime göre, iyi ki varsın sodyum nitrit. pembiş rengini yirim.
 • araştırmacıların çok araştırdığı ancak bir bok bulamadığı halde internet aleminin hakkında en fazla salladığı kimyasal.

  bu meret ıspanakta doğal olarak bulunur. 1 demet ıspanakta 1 kg salamdakinden daha fazla sodyum nitrit vardır.

  bu meretin olmadığı et ürünü yerseniz, milyonda bir ihtimalde olsa botülizm olursunuz.

  evde bunu kullanmadan sucuk-pastırma yaparken, etin kaynağından emin olmak zorundasınızdır.

  başka açıklamaya gerek var mı?
 • besinlerle alınan sodyum nitrit mide asidi ile tepkimeye girerek nitrik aside dönüşür. nitrik asidin özellikle sindirim sisteminde kansere yol açtığı kanıtlanmıştır.

  (bkz: nitrik asit)

  eski usül güneşte kurutularak yapılan sucuklara katkı maddesi konulmadığını ve bu sucukların fabrikalarda üretilen sucuklardan çok daha lezzetli olduğunu ayrıca yıllardır tüketilmesine rağmen kimseyi öldürmediğini biliyor musunuz?
 • koruyucu madde, kodu: e250
  birçok ülkede sınırlandırılmıştır.

  http://www.solverkimya.com/…cu-katki-maddeleri.html
 • cinayet silahı gibi katkı maddesi.
  belki de son yıllarda artan kolon kanseri vakalarının müsebbibidir.