1. tanrı'nın bize verdiği nimetlere şükretmek için yemeğin başında veya sonunda yapılan dua...

genellikle hristiyanlar tarafından yapıldığında "medeni, modern bir davranış", askerlikte "faşistçe bir baskı", müslüman bir ortamda yapıldığında ise "softalık" olarak nitelenir.

bizim ülkemizde en çok yapılan arapça yemek duasının türkçesi ise şöyledir :

allahım, bize helal ve güzel olarak yedirip içirdiklerin için ve inanmış selamete ermiş kullarından eylediğin için sana hamdolsun, şükürler olsun.

senin rahmetin ve bereketin, bu sofrayı kuranların, kurduranların, yememize içmemize sebep olanların üzerine olsun.

allahım, bize nimetini, bereketini ve peygamberinin şefaatini nasip eyle. ve bunları bizim için her zaman artır, eksikliğini gösterme... el-fâtiha...
  2. artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin. hepimize yarasın, afiyet olsun.
    (bkz: izci yemek duası)
  3. görülmedik sofranın duası

felek senin elinden tavaya girdi köteler
    pilava yakın ve dolma seni çivteler
    sütlü pirinç nam verdi hayatta cihana
    bastırma ile yumurta girmez mi sahana
    dussuz yağ değmez mi bahana
    bal goysam yisem gana gana
    kulleş (güllaç) baklavasiyle makarna boğazıma
    armağan olsun, yağmurlar yağsın
    ot bitsin
    inekler yesin, süt bitsin
    yağlı kaymak boğazıma gitsin
    yidik doymadık
    daha getir diyemedik
    hane sahibine kıyamadık
    daha getir diyemedik
    ettüğüm ekmektüğüm
    velyüküm minel kabak
    uyandık baktık olmuş sabak
    yimedim, içmedim, göremedim boş tabak
    sandım hayal rüyası
    aşağıda çalarken tirilim havası
    yukarda leylek yuvası
    bu kadar olur görülmedik sofranın rüyası

türkiye kılavuzu-hüseyin orak /1946
    ankara ili folklörü /sayfa 253
  4. artsın eksilmesin
    taşsın dökülmesin
    şerler def i için
    hayırlar fethi için
    dinimizin devletimizin selameti için
    ölmüşlerimizin ruhu, kalanların selameti için el-fatiha...

evden uzakta, tek başına ya da arkadaşlarla yemek yedikten sonra yapılması akla gelmeyen, sol framede başlığı görüldükten sonra iç burkan, eve ve eskiye dair özlemleri artıran, hatırlatan, "ilerde ailemle bu güzel adeti devam ettirebilir miyim acaba" diye düşündüren dua..
  5. anneannenim sofra duası: elhamdülillah, elhamdülillah, elhamdülillahillezi et amene vesekane vece alene minel müslimin. nimeti celilullah, bereketi halilullah, şefaat ya resulullah. meftaya rahmet, haneye bereket bi hürmetin el fatiha…

sofra duası hakkında bilgi verin