şükela:  tümü | bugün
  • mübarek cuma günü dini bilgimi pekiştirmek için gezindiğim sırada denk geldiğim vakt-i zamanında izmirli bir vatandaşın sorduğu sorudur.

alimlerden öğrendiğim kadarıyla melekler hoş kokuları seviyor, soğan sarımsağın birer nimet olduğu gibi yemesinin de bir adabı var.

şu iki güzide hadis-i şerifi de okumadan geçmemenizi şiddetle salık veriyorum.

* ebû eyyûb el-ensârî’nin muhtereme zevcesi ümmü eyyûb (ra) anlatıyor:

“ben, peygamber efendimize (asm) içinde soğan, sarımsak ve pırasa gibi çirkin kokulu yeşillikler bulunan bir yiyecek hazırladım. fakat o (asm) bundan yemedi ve şöyle buyurdu:

“ben arkadaşım cebrail’e (as) eziyet etmek istemem!”

*hazret-i ömer (ra) bir cuma hutbesinde allah’a hamd ettikten sonra şunları söyledi:

“ey insanlar! siz, benim kokusunun çirkin olduğunu gördüğüm soğan ve sarımsak denilen şu iki yeşilliği yiyorsunuz. hâlbuki resûlullah efendimiz (asm) hayattayken; mescitte kendisinden soğan ve sarımsak kokusu gelen adam görürdüm. böyleleri bâkî tarafına çıkarılıncaya kadar elinden tutuluyor, götürülüyordu. şu halde kim soğan ve sarımsak yiyecek olursa, pişirmek sûretiyle kokusunu gidersin!”

kaynak

cumaya gelirken soğan&sarımsak yemeyin en müminler.
  • cevabı kesinlikle evet olan güzide soru.

çünkü ben bunları yediğimde pomçikeletam 3 gün bırak evi, yanıma gelmiyor.