şükela:  tümü | bugün
  • bir gazetede, yıllar önce okuduğum bir habere göre; bir aile dışında bir köydeki bütün ailelerin ispanyol gribi sebebiyle öldüğü görülmüş. sağ kalan ailenin nasıl sağ kaldığı araştırılırken evlerinin her odasına kuru soğanlar koyduğu fark edilmiş. neden yaptıkları sorulduğunda, "atalarımız bize soğan olan yerde grip olmaz, diye öğrettiler." demişler. gerçekten de evdeki soğanlar mikroskopta incelendiğinde grip patojenleriyle dolu olduğu görülmüş.

ben bunu 15 sene kadar önce okudum. o zamandan beri her kışa girişte evin her odasına birer kuru soğanı bütün olarak (asla kesilmeyecek) yerleştiriyorum. gerçekten de bu süreçte hiç hasta olmadım. birkaç sene unuttuğum oldu, tam hasta olacak gibi olduğumda yaptığımda bile sabahları zımba gibi kalktım.

not1: doktor tavsiyesi değildir.
    not2: asla soğan kokusu almıyorsunuz. ayda bir değiştirmeniz (kaldırdığınız soğanları çöpe atınız) tavsiye edilir.
  • neresinden tutsak mantıksızlık akan bir önerme. şöyle ki;
    1- gribe neden olan şey patojen değildir, virüstür.
    2- virüsleri mikroskopta göremezsiz (elektron mikroskobu vb. hariç)
    3- soğan içinde bulunan bazı maddeler gerçekten antibiyotik özelliklidir ve bakterilere karşı etkilidir. ancak viral etkili bir madde soğanda henüz tanımlanmamıştır.
    4- diyelim ki soğanda henüz tanımlanmamış ve antiviral bir madde var. ve onu odaya koyduğumuzsa evaporasyon vb ile havaya karışıyor. virüsler hücre dışında inaktiftir ve kapsülle kaplıdır. dolayısıyla havada askıdaki bir virüs bundan etkilenmez. soğan yiyerek grip virüsüne karşı koyulabilir dese bi ihtimal (bilinen böyle bir özelliği yok ama henüz tanımlanmamış denebilir).

dolayısıyla bu tarz şeylere inanmayın.