şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kiymali börek adi altinda satilan börek cesididir.herkes kiymali böregin yapi itibariyle pahali bir bilesim olan kiymanin börek kardesligindeki yerinin sogana nazaran cok az oldugunu bilir gene de kiymali boregi gider alir yer.buradaki sebep metanin ucuzlugundan ziyade türk damak tadinin vazgecilmez unsurlarindan olmasidir soganin.lezizdir,kiymaya tadini verir ve en nihayetinde yerini alir.uzun bir süre bu tada asina olan bünye,ondan ayri kalinca da her ne kadar evde yapilan böregi pas gecemese de gider bir bucuk kiymali bir de cay söyleri,yerine göre ayran söyler,oturur afiyetle gecmisi yad eder.leziz bir olusumdur soganli börek.belki sadece anilari canlandirdigi icin güzeldir,belki de türk damak tadini vurguladigindan..
  • makedonya'da malzeme eksikliginden ya da soganin daha ucuz olmasindan degil, ana malzemesi sogan oldugu icin sirf kuru soganli, ya da bir miktar kiyma ve paprika ilavesi ile yapilan borek. bunun bir de "kepa" denilen, sirf yesil sogan ile yapilani vardir.
  • içinde kıyma olmadığı için çok ağır olmaz ve domates ve bolca eklenebilen biberle "bi parça daha yesem mi" düşüncesiyle savaştırır. ayrıca börek hazırlanırken önce soğan, biber, domates'ten oluşan harç pişirilir. harç pişirilirken bir iki kaşık aşırıp ekmek arası atıştırmalık olarak mideye indirmek en az börek kadar güzeldir.
  • soğan ve böreğin muhteşem uyumuyla ortaya çıkan şaheser.yapmasını bilen göçmen bir tanıdığınız var ise parası neyse verip yaptırın mikemmel bir lezzet,şahsen yediğim en güzel börektir.