şükela:  tümü | bugün
  • dünyanın en tehlikeli yolları arasında gösterilen bayburt'un soğanlı dağı eteklerinde bulunan, virajlarıyla ünlü bir geçittir. motosiklet kullananlar arasında oldukça popülerdir ama herkesin gitmeye cesaret edemediği bir güzergahtır. virajları çok keskindir, dağın eteklerinden gittiğiniz için sağlı sollu uçurumlarla doludur. geçidi sağ salim geçtiğinizde ise inanılmaz keyif aılrsınız. (bkz: orgazm olmak)

2017 yılı temmuz ayı başında geçmek kısmet oldu. arkadaşımla motosikletle çıktığımız motor turunun en önemli anlarından biriydi, hatta aksiyon kameramla (bkz: sjcam sj5000x elite) güzergahı çekmiştim. arada sırada seyrediyorum ve aklıma geldikçe keyifleniyorum. şubat ayında yaptığım motosiklet kazasından sonra pert olan motosikletim yamaha mt-25 den sonra iyileşir iyileşmez aldığım honda cb 500f motorumla adrenalini bana bol bol yaşatmış keyifli ve zor bir güzergahtır. u dönüşü olan bir virajda motorumu düşürmüş olmama rağmen inatla devam edip geçebilmiş olmanın yaşattığı hazzı kelimelerle anlatmam zor. bu düşme esnasında sol pegi kırmıştım ama elimizde olanlarla bir şekilde tamir edebilmiş ve yolu tamamlamıştım. asfalt dışında motor kullanmayı sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.

meraklısına dünyanın en tehlikeli yolları:
    soğanlı geçidi
  • bayburt-çaykara yolu üzerinde yer alan 2.330 metre rakımlı geçit. bayburt-trabzon il sınırındadır. yolu stabilizedir ve her yıl kasım ayından nisan ayına kadar 6 ay kar nedeniyle kapalıdır. geçidi geçtikten sonra trabzon tarafına gidilirken meşhur derebaşı virajları başlar.
  • 3 hafta sonra bir kez daha keyifle geçeceğim yerdir. belemedik taşdurmaz yoluyla birlikte en keyif aldığım iki yoldan biridir. yolu baştan sonra bitirmek istiyorsanız öğleden sonraya kalmayın çünkü eğer off road deneyiminiz yoksa ve uygun araca sahip değilseniz karanlıkta buradan geçmek biraz sıkıntı yaratabilir.

siz yoldan ilerlerken vadinin manzarası muhteşemdir. of ya da uzungöl'e gitmek için bayburt yönünden gidenlerin ve macera arayanları tercih etmesi gereken bir yoldur ama tekrar tekrar belirteyim, bu yol cidden çok zor ve sıkça heyelan olduğu için yol kapanıyor ve geri dönmek zorunda kalabiliyorsunuz. uygun araç ve ekipmanınız varsa, hiç vakit kaybetmeden burayla tanışın derim.