• dünyanın en tehlikeli yolları arasında gösterilen bayburt'un soğanlı dağı eteklerinde bulunan, virajlarıyla ünlü bir geçittir. motosiklet kullananlar arasında oldukça popülerdir ama herkesin gitmeye cesaret edemediği bir güzergahtır. virajları çok keskindir, dağın eteklerinden gittiğiniz için sağlı sollu uçurumlarla doludur. geçidi sağ salim geçtiğinizde ise inanılmaz keyif aılrsınız. (bkz: orgazm olmak)

2017 yılı temmuz ayı başında geçmek kısmet oldu. arkadaşımla motosikletle çıktığımız motor turunun en önemli anlarından biriydi, hatta aksiyon kameramla (bkz: sjcam sj5000x elite) güzergahı çekmiştim. arada sırada seyrediyorum ve aklıma geldikçe keyifleniyorum. şubat ayında yaptığım motosiklet kazasından sonra pert olan motosikletim yamaha mt-25 den sonra iyileşir iyileşmez aldığım honda cb 500f motorumla adrenalini bana bol bol yaşatmış keyifli ve zor bir güzergahtır. u dönüşü olan bir virajda motorumu düşürmüş olmama rağmen inatla devam edip geçebilmiş olmanın yaşattığı hazzı kelimelerle anlatmam zor. bu düşme esnasında sol pegi kırmıştım ama elimizde olanlarla bir şekilde tamir edebilmiş ve yolu tamamlamıştım. asfalt dışında motor kullanmayı sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.

meraklısına dünyanın en tehlikeli yolları:
    soğanlı geçidi
  • bayburt-çaykara yolu üzerinde yer alan 2.330 metre rakımlı geçit. bayburt-trabzon il sınırındadır. yolu stabilizedir ve her yıl kasım ayından nisan ayına kadar 6 ay kar nedeniyle kapalıdır. geçidi geçtikten sonra trabzon tarafına gidilirken meşhur derebaşı virajları başlar.
  • türkiye'nin yeterince tanıtamadığı muhteşem manzaralı geçit.

keşke jeremy clarkson'a buradan bahsedilse ve buraya özel bir bölüm çekilse.
  • haziran başı itibarıyla motosiklet ile geçilen yoldur.

aydıntepe'de pide yendikten sonra 4 gibi yola çıkıldı. soğanlı geçidine kadar yol güzel. yani stabilize ama güzel. 2330 rakımlı geçide nasıl ulaştığınızı anlamıyorsunuz bile. asıl iş bundan sonra başlıyor. derebaşı virajlarında heyelan ve taş düşmesi nedeniyle 8-10 yer 4 tekerli geçişine izin vermiyordu. motosiklet ile taşların, kayaların arasında sıyrıla sıyrıla geçtik. aşağıdan çıkmaya çalışan r1200'lü iki arkadaşın çabasını gördükten sonra bizim uğraşımız biraz sönük kaldı tabi.

gelelim motosiklet ile geçişe. yol temizlenmediği için yollarda büyük kayalar ve taşlar yolu tehlikeli hale getirdi. eğer arazi tecrübeniz yok ise bu yoldan geçmeyi denemeyin. temizlenmiş halini bilemem, tabi ki daha rahat olur. bizdeki makinalar xt660 r ve tenere olduğu için daha rahattık. alçak bir makinanın altını vurmamanız mümkün değil, lastikleriniz dişli değilse diğer sıkıntı. kesinlikle dişli lastik öneririm. yalnız geçmemekte diğer önemli husus bir anda sis çökebiliyor.

fakat tüm çabanızın, korkunuzun karşılığını misliyle size veren bir yer. crosscu arkadaşlara hafif gelse de, enduro kullanmayı seven herkesin çok zevk alacağı bir yer.
  • 07.09.2018 günü ailemle karadeniz turunda uzungöl de iken şiran da şelalelere gitmek için karar kıldık. tabi yolları bilmediğimiz için gps den yardım aldık ve gps bizi bu dağa gönderdi.( bu arada aracımız 2015 model linea) dağ yoluna girmeden sorduğumuz 10 kişiden dokuzu donmememiz gerektiğini, dağ yolunun çok bozuk olmadığını söyledi.( gerçekten 10 kişiye sordum) o kadar çok viraj vardı ki... yol ise çok bozuk ve 1 araba ancak geçer bazen yolda umarım karşıma araba çıkmaz diye dua ettim.

her neyse sürekli yokuş çıkarak dağı tırmandık ama her virajdan sonra yokuşun bittiğini inme zamanı geldiğini düşündük, yani artık daha yokuş olmaz diyorsunuz yani.. tepedeki yaylaya geldiğimiz zaman doğanın muhteşem güzelliklerini gördük ama bunu bile korkudan yaşayamadık. dağın bi inişi olduğunu biliyordum ve o dağı inmek bütün duygu ve düşüncelerden sıyrılıp korku duymanı sağlıyor. neyse cok uzatmak istemiyorum aşağıya yani bayburt'a indik. bir markete girip işi gps e bırakmadan (artık),( karadeniz'de kesinlikle ama kesinlikle gps kullanmanızı tavsiye etmiyorum) şirana nereden gideceğimizi sorduk. o da arabanin tozunu görünce nereden geldiğimizi sordu. uzungöl yolu deyince ' kardeşim ha bu arabayla nasil geldiniz ha o yolu. orasi ölüm yoludur ruslar yapti orayi ) deyince o ilk başta yola iyi diyen 9 kişiyi tekrar andık. neyse marketten ayrılıp yola koyulduk. eve gelip yolu araştırdım ve bunları tecrübeli birisi olarak yazıyorum. kesinlikle zorunda kalmadıkça bu yolu kullanmayın!!! hele aileniz varsa kesinlikle ve kesinlikle kullanmayın!!!. haziran- eylül arası harici aklınızdan bile geçirmeyin!!! genç olup macera arayan arkadaşlar birkaç gereksiz arkadaşı ile bu yolu haziran eylül arası kullanabilir ama yine de önermiyorum. kesinlikle bu yol kapatılmali.
  • türkiye'de yaptığım rotalar içerisinde beni en çok etkileyen geçişti. günün büyük bir kısmı sis içerisinde, ağustos ayının ortasında 7-8 derecelerde süreceğiniz bir rotadır. gidilip görülesidir.
  • karaçam'dan sonrası çok kötü. hayatınızda görüp görebileceğiniz en sarp coğrafya ve çağ dışı bir karayolu. tavsiye edilmez.
  • 3 hafta sonra bir kez daha keyifle geçeceğim yerdir. belemedik taşdurmaz yoluyla birlikte en keyif aldığım iki yoldan biridir. yolu baştan sonra bitirmek istiyorsanız öğleden sonraya kalmayın çünkü eğer off road deneyiminiz yoksa ve uygun araca sahip değilseniz karanlıkta buradan geçmek biraz sıkıntı yaratabilir.

siz yoldan ilerlerken vadinin manzarası muhteşemdir. of ya da uzungöl'e gitmek için bayburt yönünden gidenlerin ve macera arayanları tercih etmesi gereken bir yoldur ama tekrar tekrar belirteyim, bu yol cidden çok zor ve sıkça heyelan olduğu için yol kapanıyor ve geri dönmek zorunda kalabiliyorsunuz. uygun araç ve ekipmanınız varsa, hiç vakit kaybetmeden burayla tanışın derim.
hesabın var mı? giriş yap