• anlam ayrımı olmadığı için (bkz: menemen)

menemen: yumurta, soğan, yeşilbiber ve domatesle yapılan bir yemek.*
  • (bkz: #27668847)
    'ben soğansız menemen olmaz'cılardan değilim. isteyen, standart içerikler civarında dilediği gibi yapsın menemeni. ama neymiş efendim: "soğanlı menemen olmaz! olursa da, adı 'menemen' olmaz"mış. muhafazakâr demokrat yapınıza ters galiba. işte size tokat gibi leziz menemen târifim. biz hep böyle yapıyoruz, zaman zaman patatesli de yapıyoruz, insanlar da afiyetle yiyiyor. sen o güzelim soğanı, sızma zeytinyağında, kısık ateşte efendi gibi kavurmazsan tabi olmaz; patatesleri dana gibi kesersen hiç olmaz. o soğansız menemen mafyası buraya gelip eksisini verecek !

[not: mafya üyeleri eksileri bastıkça gıdıklanıyor, menemenimi afiyetle yiyiyorum]
  • soğan menemenin default malzemesidir. yumurtalı menemen, domatesli menemen nasıl kulağa abes geliyor soğan da aynı şekilde abestir. soğanla biber iyi öldürüldükten sonra, domates koyulmadan hemen önce salça ile tatlandırılmalıdır. damakta müthiş bir tat bırakır. soğansız menemen olmaz.
  • yumurtalı omlet, etli kebap, patlıcanlı karnıyarık gibi tamlamalar kurmak ne kadar mantıklıysa bu da o kadar mantıklıdır.

doğrusu için (bkz: menemen)
    soğansız yaparsanız (bkz: soğansız menemen)
  • bir çok yemek gibi menemen de soğanla pişirilir. zaten soğansız menemen demek menemenin tanımında olması gereken şeyin olmadığını vurgulamak için vardır; acısız adana gibi. adana kebap zaten acılıdır, "acılı adana kebap" demeye gerek yoktur. ama acı yiyemiyorsanız "acısız adana" istersiniz.
  • soğanlı derken? soğansızı oluyor mu ki?
  • valla ben yoklukta menemenli menemen dahi yaptım değil soğanlı :)
  • an itibariyle pisiyorum.
    puf noktasi soganlarin minik ve bol zeytin yaginda kavrulmasi.

oeggeeeheg diyenlere itibar etmeyiniz. salcali yemek yemiyorlarsa bir sey diyemem tabi.
  • soganli menemen tamamen hatali bir baslik. cunku; sogan, menemenin temel malzemesidir.
hesabın var mı? giriş yap