şükela:  tümü | bugün soru sor
 • japon satranci, eglenceli oyun.
  japonca sozlukte daha bir suru anlami var ama ben bu anlamiylsa tanidim ve sevgim bu sozcugu.
 • japon satranci.
  ama bizim bildigimiz satranca gore daha karmasik daha komplike daha zor bir oyun.
  9*9=81 karelik bir tahtada 20 tasla oynaniyor. amac bildigimiz satracla ayni ama sahin bir acigini gordugunuzde yiyebilme hakkiniz var. ayrica rakibinizden yemis oldugunuz taslari tekrar ona karsi kullanabiliyorsunuz. yani guclenen daha da gucleniyor ama her an mat olma tehlikeniz de var.
 • (bkz: shogi)
 • batının satranç oyunuyla aynı hint köklerini paylaşan bir cins oyun..

  81 karede, yirmişer taşla oynanır; taşların terfi edebilme özelliği vardır; ne uzarsın ne kısalırsın gibi değildir yani anlayacağınız.. tabii hal böyle olunca, diğer taşların ayağını kaydırma gibi bir opsiyonu da gözden kaçırmamak gerekir..

  şogi oynayacam diye babayı almak pek hoş olmaz, değil mi?..
 • baby chess modeli aldiginiz taslari istediginiz yere koyarak hamle yapabildiginiz ilginch satrance benzeri bir oyun. taslari falan da degisiktir bunun. satrancta sadece piyonlar son siraya gelerek rutbe atlarken sogide sah disinda her tas son 3 siraya ulasirsa rutbe atlar. altin general, gumus general gibi rutbeler alir rutbe atlayan taslar. altin general sah gibi hareket eder gumus general da sah gibi hareket eder ama geri caprazlara gidemez. bir tane kale gibi harekete eden tas vardir, rutbe atlayinda bir hane de capraz gitme hakkini kazanir. bir tane fil gibi tas vardir, rutbe atlayinca bir hane duz gitme hakkini kazanir.
  taslar taraf degistirebildiklerinden taslarin rengi yoktur. taslar ucgenimsi ya da besgenimsi bir seklide yapilir. tasin ucu hangi tarafa dogru bakiyorsa o tarafa karsi kullanilmaktadir (yani obur tarafin tasidir)
 • japon strateji oyunu. önemli özellikleri:
  -terfi: rakibin savunma alanına (a,b,c ve g,h,i sıraları) giren taşlar terfi etme hakkı kazanır. piyade, mızrakçı, silahşor ve gümüş; altına, çapraz koşucu; ata, uçan araba ise ejderhaya dönüşür.
  -indirme: bu kurala göre ele geçirdiğiniz rakip taşlarını işinize geldiği yerde oyuna dahil edebilirsiniz. ancak piyadeler, son sıraya, başka bir piyadenin bulunduğu sütuna ya da kralı ele geçirecek şekilde bir kareye indirilemez. mızrakçı son sıraya ve silahşor son iki sıraya indirilemez, zira bu taşlar o karelerde zaten hamle yapamamaktadırlar.
  -ayrıca piyadelerin piyonlarda olduğu gibi düz gidip çapraz yeme özelliği yoktur. yani tüm taşlar yalnızca gidebildikleri yerlerdeki taşları ele geçirebilirler.
 • japonyanın farklı bölgelerine göre farklı kurallar içerebilen bir geleneksel oyundur.
 • satrançsever bünyelerin tatmasında fayda olan bir oyun. güzel bir çay ve kurabiye ile oynandığında iyi bir satranççının beş samuray gücünde olabildiğini gözlemlemişizdir yıllar önce.
 • satranc bilenler icin ogrenmesi 10, bilmeyenler icinse 15 dakika suren satranca kiyasla super hizli oyunlar cikarilabilen bir strateji oyunudur...

  benim icin sogi kurallari ogreten aysun uyar'la baslamis, mehmet cagatay tarhan ile doruga cikmistir... kendisinin cagataybisha ve hizli oyna yanlis oyna taktikleri bu oyunun genis kitlelere yayilmasinda buyuk pay sahibi olmustur...

  (bkz: odtu sogi turnuvasi)
 • cok zevkli bir oyun. alinan taslari rakibe karsi kullanabilme ozelligiyle satrancin durgun bayikligindan uzak, kombinasyon sayisi bazinda gonun yanina yaklasamasa da cok zevkli ve surukleyicidir.