şükela:  tümü | bugün
163 entry daha
 • kendimi bildim bileli soğuk olan her şeyden nefret ettim. soğuk su, soğuk hava, soğuk yemek.

  iç güdüsel olarak soğuk kavramı, insanda bir endişeye, tehdite yol açıyor. evrimsel süreçte insanlar, ateşin keşfiyle birlikte avcı toplayıcılıktan yerleşik hayata geçmiş. bu sebeple ateşin, yani sıcağın insana verdiği bir çok olanak (vahşi hayvan saldırılarından korunma, mağaraları aydınlatma, yiyecekleri pişirme) insanı soğuktan soğutmuştur.* çok ilkelmiş gibi gözükse de aslında insanoğlunu yetiştiren ve geliştiren en büyük etmen, güdülerini muhafaza edebilmesidir.

  insan, sosyal hayvandır. tarihsel süreçte de bu hep böyle devam etmiştir. tehdit ve endişeye kapılmasını en son gerektirecek ortam sıcak ortamdır. sıcak ortamı sağlayan da topluluktur. ya da şöyle diyelim, sıcak ve aydınlık mağaralarda endişe ve tehdit olmadan olmadan toplu halde yaşamak insanı sosyal yapmış olabilir. bu sebeple de birden çok insan, insana güven aşılıyor. modern dönemde de buna sürü psikolojisi deniyor.

  şu örnekle bitireyim. marketlerde bazı ürünlerin satıldığı soğuk hava depolarını herkes biliyordur. o kısım hep soğuktur. müşterinin o soğuk bölgeye girince hissedeceği tehdit algısından dolayı bazı araştırmacılar, tehdit algısını giderebilmek için orada satılan bazı ürün ambalajlarının üzerine sosyal olgu imajı yaratmaya çalışıyor. ambalajlara birden fazla karakteri yan yana koyarak, yani topluluk hissi uyandırarak, insanın iç güdüleri nedeniyle o paketi alma olasılığını arttırabiliyorlar.
 • (bkz: sıcaklığın yokluğu)

  en çok tanınan ancak büyük oranda öznel olması açısından biraz korkutucu olan hissiyat.

  ayrıca 2013 yapımı uğur yücel imzalı bir film.
1 entry daha