şükela:  tümü | bugün
  • twitter'da "soğuk grip, nezle yapmaz" diyen doktor arkadaşa yine başka bir doktorun verdiği efsane cevaptır. bazen prim kasacağım diye teknik gerçekler göz ardı ediliyor. edilmesin!

https://twitter.com/…zdag/status/934049140245516290

link uçarsa görüntüsü de burda:
    https://twitter.com/…tion/status/934915004180115457
  • yemişim öyle ayarı. adam haklı.

laf ebeliğine girecek halim de bilgim de yok ama "büyük ihtimalle" cam açarak, ortam havalandırarak hastalığa yakalanma riskimiz, havasız ortamda hastalığa yakalanma ihtimalimizden azdır.
  • kendimi bildim bileli hiç grip olmadım, insan etkileşimim az, gerçi ailede grip olan kişi varsa dahi bana hiç bulaşmıyor, kışın soğuk buzlu su içerim, son 2 dakika soğuk su ile duş alırım, atlet giymem, tek üst kıyafetim olur, yakalı kazaktan nefret ederim, boynum açık olacak, geçen yaz rakımı yüksek dağ köyünde akan su kanalının içine yattım 10 dakika,
    (bkz: çivi çiviyi söker)
  • biraz haksız ayardır.

soğuk sebebiyle virüslere açık hale gelmek ayrıdır, virüs sebebiyle hasta olmak ayrıdır.

korunmasız seks de virüsün bulaşmasına sebep olur, hastalığa sebep olan virüstür. korunmasız seks değil.
    doktor değilim, tusa da çalışmam.

ekleme: hayır adam orda türk halkının yanlış anladığı bir şeyi açıklıyor, sen ökojen lökopen diyosun. milletin virüsten haberi yok sen neler konuşuyorsun. bir ayar merakıdır sardı memleketi. yahu ne yapıyorsunuz?
    ben kaç gündür soğukta geziyom niye hasta olmadım o zaman? al sana tus sorusu!..

önce birbirinizi anlayın bi ya!
    bak gene kızdım allah kahretmesin sizi.
    attırdınız benim kafamı gene hafta başı hafta başı!..

bir daha ekleme:
    evet! neden sadece kışın grip oluyoruz, neden yazın da grip olmuyoruz?
    çünkü virüsler yaz tatiline çıkıyor. yaz kış sizin peşinizde mi koşucak virüsler?
    kardeşim, önce bir anlayın.
    hasta eden virüstür, bakteridir, patojendir, vıttırıdır zıttırıdır.
    bu şeylere yazın yakalanırsanız, uygun ortamını bulduğunda bunlar sizi hasta eder. bakınız vatandaş aşağıda söylemiş. sadece soğuk olması gerekmez, soğuk olmasa da mutsuz iseniz bedeniniz güçsüzleşir, hasta olabilirsiniz, demiş.
    sen çıkıyorsun diyorsun ki o zaman yazın niye grip olmuyoruz? virüsler bize acıyor, kışı bekliyorlar ki biz hastalığı soğuktan sanalım, virüsleri suçlamayalım.
    virüsten kendini koru, git kar banyosu yap.
    sapla samanı ayırın ya.
  • tıp camıasında uzun süredir devam eden tartışmanın sosyal medya düzeyinde (mümkün oldukça sığ) bir örneği söz konusu. ayar veya değil, cevap veren adamın haklı olduğunu düşünen gruptayım. soğuğun hastalanmaya katkısı bir tek bahsedilen mekanızma ile değildir üstelik, bu konu ile ilgili binlerce sayfa yazılabilir.
  • yaparsa ekime yapmazsa s...me dediğim dissleşme durumu.

lan ben üşüyorum üşüyorum. her halükarda lahana gibi giyiniyorum ama gribimi de oluyorum paşalar gibi ben napayım?? beni de bi sonuca bağlasak mı artık.

benim lökosit hareketliliğim dış etkenleri sallamıyor pek herhalde. lökositimin bile normal olmadığı şu dünya bence de yok olsun be orhan baba. hemfikiriz bu konuda.
  • gunluk meyve sebzesini yiyen, abur cuburla karnini doyurmayanbiri soguktan hasta olmaz, dogru demistir. eger hastaliniyorsaniz yediklerinizin besin degerini, icindeki katki maddelerini vs. sorgulayin. eger viruse denk geldiginde zayif anindaysan ki bu soguk olabildigi gibi mutsuzluk da olabilir, hasta olma ihtimali, hastaligin siddeti degisir.
  • adam doktor falan olamamis. iki ingilizce makale olunca oldumcuk zanneden tiplerden.

su memlekette sirf ortam sıcaklığı bi derece degismesin diye kapi pencere acilip havalandirilmiyor ortamlar. mikrop yuvasina donen bu yerlerde cok guzel herkese bakteri, virüs, grip bulastiriliyor.

ayrica grip nezle vb. otoimmun hastalik falan degil. once virus olmali hastaligin olmasi icin. virus yoksa hastalikta yok. adam daha hastaliklarin neden nasil olustugunu cozememis bir de sozde doktor olacak. rezalet.
  • isteyen istediği kadar ayar verdiğini sansın; isterse tüm dünya aksini söylesin, soğuk grip yapmaz.