şükela:  tümü | bugün
 • çok çok soğuktur, siz nefes alıp verdikçe ağzınızdan pıtır pıtır beyaz dumanlar çıkar. şiirseldir. beni hep inanılmaz etkileyen, görünüsüne taptığım bir olaydır. belki sırf bu yüzden soğuk havaları seviyor olabilirim.
 • "now i see you standing
  with brown leaves falling around
  and snow in your hair
  now you're smiling out the window
  of that crummy hotel
  over washington square
  our breath comes out white clouds
  mingles and hangs in the air
  speaking strictly for me
  we both could have died then and there..." dizelerini anımsatır insana bu duman bazen... (bkz: diamonds and rust)

  bazı soğuk kış günlerinde dudaklarınızı hafifçe büzüp yukarıya doğru üflerseniz, burnunuzu ısıtmaya çalıştığınız atkılı ve eldivenli bir kış gününü anımsarsınız belki akabinde. vapurlarda içilen içinizi ısıtan çayın güzel demli kokusuyla ağızdan çıkanı vardır bir de... sarayburnu açıklarının buğulu görüntüsüyle birleşir. bu sözcüklerin ve insan sıcaklığının karışımının havada yansımasıdır... o anda kurduğunuz cümlelerin ruhu olduğuna da inanabilirsiniz bu beyaz nefesi görünce. bir izdir, bir hayalettir bazen kişisel tarihinizde, kelimelerinizin kış günlerinde kendini belli eden haritasındaki bir sistir belki de, kim bilebilir?
 • havaların soğuduğunun ilk habercisi, kanıtı. üzeriniz kalın olsa bile gördüğünüzde psikolojik olarak ürperirsiniz. hemen her çocuk tanıştığında havaya bol bol nefes vererek bu olayın tadını çıkarmıştır, hatta elleriyle sigara içiyor numarası yapıp büyüğünün dikkatini çekenler bile vardır.
 • büyükbaş hayvanlarda bizdekinden on misli fazlasıyla vuku bulan hadise. kurban bayramı kışa denk geldiğinde iç organlardan çıkan duman bile görülebilir.
 • bu duman* * çok işlevsel bir görev de görür. o da gözlük olsun, araba camı olsun, pencere olsun bilimum saydam ve sert şeylere doğru üflenip gıcır gıcır yapmasıdır eline değen herşeyi.

  bir de sinema filmlerinin çok gölgede kalan gizli figüranıdır kendisi. karanlık ve soğuk bir ortamda profilden bir insan ya da yaratık mahlukatının burnundan püfür püfür çıktı mı pek bir estetik durur, pek görsellik kokar..
 • cocukken bu dumani ablasinin suratina ufleyip ablayi bogacagini zanneden surekli derin nefesler alip verdigi icin midesi bulanip kusan cocuklar biliyorum ben
  *
  isleyebilenler icin cok islevsel bisey bu aslinda.
 • davul suyu gibi seksenli yıllarda çevrilmiş kliplerin vazgeçilmezlerindendir.
 • sigaradan çıkan dumanla karıştırılmaması gereken, zapdedilmesi zor, yoğun olmayan, sigarayla yapılan akrobatik duman figürlerinin yapılamayacağı bilinmesi gereken sizi zor durumda bırakabilecek dumandır ayrıca.
 • soğuk bir günde, okul bahçesinde istiklal marşı söylenirken oluşan bu duman, yüzlerce ağızdan aynı an çıkıp çok enteresan bir görüntü verir