şükela:  tümü | bugün
 • en asil duyguların insanıdır...

  benim bu insan. çok seviyorum kışı yahu. böyle sıcak çikolatatamla kitap okumayı, arkadaşlarımı evime çağırıp onlarla sohbet etmeyi, kartopu oynamayı, battaniyeye gömülmeyi, sakinliği, kalabalık olmayışını, hayat telaşını falan çok seviyorum. yapış yapış terlemekten nefret ediyor, bronzlaşmayı sevmiyorum. hele aşırı sıcağın yol açtığı mide bulantısı ve baş ağrısı yok mu... berbat lan.

  bir de unutmayın, sıcak varsa sivrisinek vardır, at sineği vardır; ve bir sürü iğrenç böcek vardır. kışınsa bunlar yoktur ve hayat daha güzeldir. ha şimdi diyeceksiniz, evsiz, fakir, ısınamayan insanlar ne yapsın? evet onlar icin kış cehennem. ama mevsimleri ben belirlemiyorum. bana sunulandan seçiyorum. kışı sevmek biraz da lüks bu açıdan.
 • sıcak havanın uyuşturduğunu, tembelleştirdiğini belki de ehlileştirdiğini düşünüyordur. entry yazayım diye gelmiştim baya candan erçetinleştim.
 • -42 ( ardahan ) ile +42 (muğla) yaşamış ve aradaki derecelerde çok farklı coğrafyalarda yaşamış birisi olarak kendimi soktuğum klasman. eğer tercih varsa kesinlikle soğuk tercih edilmeli.
  gereksiz ek bilgi:tüm bu deneyimlerden yola çıkarak kendi ideal iklim ortamımı belirledim. şöyle ki yılın 10 ayı hava sıcaklığı 18-20 derece arası olsun hava parçalı bulutlu olsun, 1 ay yoğun kar yağışlı olsun, 1 ay da 30-32 derece olsun. işte bu iklim doğru iklimdir.
 • milletin bomba imha ekibi üyesi gibi giyinerek dolaştığı havada tişörtle gezer, yine de terlemeyi başarabilir. kışın evde tüm camlar açık ve çıplak yatar, yazın zaten onu bir bakkalın dondurma dolabında bademli magnumların yanına uzanmış görürsünüz. yağmurda karda ziklemeden korunmasız dolaşır, "ayy marjinal galiba" bakışlarına aldırmaz. ellerinin kolay kolay üşümemesi sebebiyle cep ısıtıcısı muamelesi görür, ceplerinde/ellerinin üstünde hep başkalarının elleri vardır. ısı yaydığını iddia edip kendisine san'at ve hay'at güneşi muamelesi yapanlar olmuştur.
 • kısmen, benim de içinde bulunduğum grup..

  yaz aylarında tam bir "soğuk havaları seven insan" oluyorum..

  kış gelince de tam tersi..
 • ön saflarında yer aldığım insan modeli.

  bana oldum olası soğuk, üşümek falan pek koymaz. zaten herkesin donduğu havalarda ince bir sweatle dışarı çıkıp aileden ve arkadaş çevresinden tonla küfür işitmişliğim vardır..

  lâkin sıcağa hiç tahammülüm yok. dayanamıyorum, nefes alamıyorum hatta resmen haziran geldi mi ufak ufak bana yaz sıkıntısı basmaya başlıyor.. ekim'i iple çekiyorum desem yeridir..

  bunda sıcaktan haz etmemenin yanında yaz mevsimine ifrit olmamı sağlayan başka şeylerin de etkisi var tabi..

  madde halinde sıralamak gerekirse:

  - ter
  - ter kokan insanlar. hele mevzu bahis türk insanıysa sen düşün atmosferi..
  - envai çeşit sinek, böcek..
  - her yeri saran çöp kokusu
  - her yeri saran karpuz çekirdekleri
  - bunalma, nemden dolayı nefes alamama
  - geceleri sıcaktan uyuyamama
  - serdar ortaç, hande yener vs.. tayfasının her yaz başı mutlaka iğrenç bir albüm çıkarması ve her yerde çalan şarkıları
  - futbol, basketbol sezonunun kapalı olması
  - tiyatro sezonunun kapalı olması
  - turizm sektörü hariç iş namına ne varsa bütün sektörlerin durması
  - kaliteli filmlerin vizyona girmemesi
  - film festivallerinin yapılmaması
  - havanın yarattığı etkiyle herkesin aklının uçkurunda olması, anlamlı anlamsız sex peşinde koşan insanlar
  - her yerdeki anlamsız kalabalık, kalabalık, kalabalık...
  - günün tam ortasını kaplayan 12-4 arası dışarı çıkmanın ölüm tehlikesi içermesi, "çöp zaman" olması
  - tatil, tatil, üstüne bi daha tatil, üstüne bi daha tatil, tatil, tatil, tatil amk, tatil ve yine tatil. 3 ay amk.
  benim için "tatil" olarak yaftalanmış zaman dilimi o kadar da "tatil" değildir. pazar günlerini de yine bu sebepten çok sevmem. benim için tatil "kaçıp gidilen" zaman dilimidir. haydii hoppa hadi bugün dinlenin denilince ben o kadar keyif alamıyorum.

  offff be. amma dolmuşum. mevsime gel. yaz mevsimi gibi ta amk.

  ve yine bitmesine daha 3 ay var saldkcnsc..
 • yalnızca soğuk havaları sevmekle kalmaz, soğuk suya da delirir, hastasıdır.yazdı kıştı dinlemez hep soğuk suyla duş alır.

  soğuk tazeliktir, canlılıktır, ferahlıktır, dinç tutar, sıkılaştırır, hastalıklardan korur. sıcak ise hastalığın ta kendisidir, yapış yapıştır hep, jöle gibidir, sizi de kendisine benzetir.

  o zaman soğuk ve karanlık sevenler için gelsin:
  (bkz: sözlük yazarlarının şiirleri/#33519275)
 • benim de icinde bulundugum grup. giyinmeyi sevmekten ziyade soyununca terlememeyi de sevebilir. kisin bile tisort giyen bir insan olarak ben de boyleyim efendim. 'bir kere yazin, ne yaparsaniz yapin serinleyemezsiniz. oysa ki kis oyle midir? soyun serinle, mis gibi.

  ayrica bu soguk sevdam sebebiyle ev arkadaslarim tum kisi ve de yazi grip gecirirler. yazin klima acik mis gibi, kisin da isiticiyi kapattin mi, oh degme keyfime...
 • soğuğu severim.gerçi artık yaşadığım yerdeki soğuk mevsimi, oraya geldiğim yerden daha sert koşullar içermiyor.geldiğim yerde kardan kapanan yollar nadiren oluyordu ama yine de "kış lan bu" dedirttiriyordu elbette insana.ama bulunduğum yer yine soğuk oluyor ama kar olayı olmuyor.

  zaten olay pek kar değil benim için.elbette kar da güzel atmosfer yaratmıyor değil.ama önemli olan burada soğuk havalar.soğuk hava demek; daha rahat gezebilmektir sıcak aylara göre.soğuğa rağmen oluşturulan sıcak arkadaşlık ilişkileridir.tiyatro-spor organizasyonlarının sıklığıdır daha önce bahsedildiği gibi.

  ben bir de daha önce hiç efsane bir müzik albümünün yaz aylarında çıktığını görmedim açıkçası.

  daha da yazılır soğuk havaların güzelliğini.ancak maalesef tıkandım, nedenini bilmiyorum la.ve ne yazık ki daha soğuk havalara çok var.gönül isterdi ki yakın olsun, winter is coming diyebilelim.