• en asil duyguların insanıdır...

benim bu insan. çok seviyorum kışı yahu. böyle sıcak çikolatatamla kitap okumayı, arkadaşlarımı evime çağırıp onlarla sohbet etmeyi, kartopu oynamayı, battaniyeye gömülmeyi, sakinliği, kalabalık olmayışını, hayat telaşını falan çok seviyorum. yapış yapış terlemekten nefret ediyor, bronzlaşmayı sevmiyorum. hele aşırı sıcağın yol açtığı mide bulantısı ve baş ağrısı yok mu... berbat lan.

bir de unutmayın, sıcak varsa sivrisinek vardır, at sineği vardır; ve bir sürü iğrenç böcek vardır. kışınsa bunlar yoktur ve hayat daha güzeldir. ha şimdi diyeceksiniz, evsiz, fakir, ısınamayan insanlar ne yapsın? evet onlar icin kış cehennem. ama mevsimleri ben belirlemiyorum. bana sunulandan seçiyorum. kışı sevmek biraz da lüks bu açıdan.
  • sıcak havanın uyuşturduğunu, tembelleştirdiğini belki de ehlileştirdiğini düşünüyordur. entry yazayım diye gelmiştim baya candan erçetinleştim.
  • -42 ( ardahan ) ile +42 (muğla) yaşamış ve aradaki derecelerde çok farklı coğrafyalarda yaşamış birisi olarak kendimi soktuğum klasman. eğer tercih varsa kesinlikle soğuk tercih edilmeli.
    gereksiz ek bilgi:tüm bu deneyimlerden yola çıkarak kendi ideal iklim ortamımı belirledim. şöyle ki yılın 10 ayı hava sıcaklığı 18-20 derece arası olsun hava parçalı bulutlu olsun, 1 ay yoğun kar yağışlı olsun, 1 ay da 30-32 derece olsun. işte bu iklim doğru iklimdir.
  • soğuk iyidir... sıcaktan ölmek bile çok dertli, ızdıraplıdır; kurdeşeni, güneş çarpması ...vb. soğuk öyle mi? seni sakince uyutur, acısız, ağrısız, öldürürken bile insaflı merhametli davranır.
  • yaz sıcağının bende uyandırdığı en belirgin his çaresizlik. ki çaresizlik de mutfakta eller bulaşıklıyken radyoda bir serdar ortaç veya demet akalın şarkısı çalması gibi fena bir daralmışlık yaratıyor insanda. güneş tüm şiddetiyle tepemdeyken, kendimi nereye koysam bu histen kurtulamıyorum. ancak bu gece bir çözüm buldum; yatak odasındaki klimayı körükledim. oda buz gibi oldu. çektim yorganı. (bu entryyi titreyerek yazıyorum) yorganın altında "bu ses klima sesi değil, meğersem fırtına çıkmış, kar ve rüzgar uğultusu bu ses" diye kendimi kandırıyorum.
    iş bu entryden, soğuk havaları seven insan biraz da hasta ruhludur sonucunu çıkarabiliriz.
  • yazın kışı, kışın kışı severim.
    soğuk dünyanın en güzel şeyi. daha yaşanılabilir. soğuk iklimdeki ülkelerin çok mutlu olması tesadüf mü? ya da tüm dinlerde insanların cezalandırılıracağı yer olan cehennem. insanlar cehennemin sıcak olduğu için korkutuluyor. keşke hep üşüsek. kışın giyilen kıyafetler aksesuarlar bile çok güzel.

soğuk havada evde film izlemek bile sıcak havaya göre 25 kat zevkli.
  • soğuğa çare var ama sıcağa çare yok. çırılçıplak kalsan da yine sıcaktır. ayrıca kışın yaza göre çok daha fazla güzel yanları var. en güzeli kapıyı,pencereyi kapatıp dış dünyadan soyutlanmak.
  • benimdir. kışçı insanım ben. sıcağı sevmiyorum. sıcağı sadece denize girmek için severim. silivride 2 gün önce hava bir soğudu mis gibi oldu. ha denize giremez olduk ama önemli değil. soğuk hava iyidir.
  • oldum olası kasvetli serin hava severim. montun içinde küçülerek yürümek soğuğun o canlandırıcı hissi hele bir de kar yağıyorsa muhteşem.

sıcak seveni hiç anlayamadım.
hesabın var mı? giriş yap