şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: frost bite)
 • (bkz: ispazmoz)
 • deri hücreleri içindeki su moleküllerinin donmasından ileri gelen bir durumdur. uyuşmuş ve sertleşmiş beyaz, mumlu görünen deri bu durumun özelliğidir. derinin morarması ise çok ciddi bir duruma işaret eder. en çok etkilenen bölgeler el ve ayak parmakları, burun, kulaklar ve yanaklardır.
  soğuğun neden olduğu sızlama, donmanın uyarı işaretidir. sızlamayla birlikte, etkilenen bölgede uyuşma ve soluk renk göze çarpar. söz konusu bölge, deri tekrar pembe bir renk alana ve his kazanana dek vücut sıcaklığında ya da 2-3 derece daha sıcak olan bir suya konulabilir. eğer tekrar donma riski varsa söz konusu bölge kesinlikle ısıtılmamalı veya ovulmamalıdır.
 • bünye ile alakalı bir şeydir. alırsanız masum anadolu delikanlısını götürürseniz kutuplara maazallah soğuktan kısır bile olur. ama kutuplarda yaşayanlara neden bir şey olmuyor ?

  bunlar enteresan şeyler işte.
 • ara kismina soguk isirmasi yazarak buraya geldigini varsayiyorum. sakin ol dostum. google'da fotograf aratacagina buraya geldin, aferin.
  simdi siktir git bir uzman bul salak herif.
  tamam. kotuledin mi simdi yazdigimi. neyse. heyecanin gecmistir biraz umarim.
  uzmani bulamadin buraya geldin. yasamis insanlar var burada bak ne guzel!
  3-5 dakika daha farkina varmasam sol elimdeki parmaklarimi kaybetmeme neden oluyordu benim de mesela.
  sogukta bembeyaz olan o kisim var ya derindeki. orayi vucut sicakligindan biraz daha fazla sicaklikla isit. bak bakalim pembelesiyor mu.
  soguk isirmasi oldu diye fazla kalin giyinme iceri girdikten sonra. sicak olan yerde birikir kan. senin kan dolasimini artirman lazim.
  ayaginda olduysa yurumen anlamina gelmiyor tabi bu durum.
  pembeligi gorduysen ilk defa milli olan ergen gibi sevinebilirsin. duzelecek orasi. aksi taktirde daha iyi bilgi edinebilecegin bir yere basvur, doktora mesela...
  vicdani sorumlulugumu yerine getirmek adina belirtmek isterim ki;

  -20c' in altinda olan havalarda cilt 3 dakikadan fazla sogukla temas ettirilmemeli.

  -20c' ta kar kuremek, -4c' ta t-shirt'le gezmeye benzemiyor.

  akilli olun.

  ben turk'um bana bir sey olmaz demeyin. ben de turk'um. oldu yani. o bakimdan.
 • soğuk ısırması ya da soğuk yanığı, soğukta kalma sonucu deri ve diğer dokularda oluşan donma durumu. en çok eller, ayaklar ve yüzü etkiler. soğuğa maruz kalma süresi arttıkça soğuk ısırmasının ciddiyeti de artar. birden dörde kadar ciddiyeti belirten derecelerle sınıflandırılır. birinci derecede deride yüzeysel zarar bulunur. dördüncü derecedeyse kas, kemik ve tendonlar zarar görmüştür. bu durumda tedavi edilemez bir zarar oluşur ve ampütasyon gerekebilir.
 • bu akşam manavda duyduğumda gülmeme sebep olan tabir.

  + ahmet len, bu elmanın hali ne böyle amk, kabuğu büzüşmüş bi garip olmuş.
  - havayı görmüyon mu olm, soğuk ısırdı.

  --
  yer: ankara
hesabın var mı? giriş yap