şükela:  tümü | bugün
 • sert bir nihat genc romani.
 • bosna'ya sahip çıkanlara ithaf edilen kitap.
 • nihat genc'in gençlik zamanlarından bir bölümü, tarzının çok dışında anlattığı romanı. sanki bir şekilde başarıp, o güne geri dönüp kendini dışarıdan izlemiş ve bu romanı yazmış gibidir. yaşadığı şeylerin üzerinde bıraktığı psikolojik etkiyi harf harf hissettirir.

  --- spoiler ---

  "idam edilecek yolcuların dikkatine, biraz sonra, yemek ve ihtiyaç molası için yarım saat konaklama tesislerine!... lütfen ağzınızdaki teli tükürün ve otobüs kalkmadan yerlerinizi alın, sayın yolcular! sayın suçlular! kökünden kopartılmış büyük ağaçlar! sayın suçlular, rica ediyorum, tellerinizi tükürün, bunu bir daha hatırlatmak zorunda bırakmayın beni, teli tükürün dediysek, tükürün..."

  --- spoiler ---
 • robert de niro gibi karizmatik birisi beklenirken patates kafalı bir adamın çıkageldiği enfes roman.

  --- spoiler ---

  - ne manyak adamsın?

  --- spoiler ---
 • bilinç akışı tekniğiyle yazılmış, 1992 çıkışlı nihat genç romanı. kısalığına zıt oranda çarpıcı bir eser.

  --- spoiler ---

  "müslümanlığın sırtında sülükler gibi şeyhler, ağalar, beyler 'çok soğuksun" diyor ismail, suyu değiştirmek, koli basililerini temizlemek, değil, evet, karbon moleküllerinin yerini değiştirmek, ne yapabiliriz?

  binlerce yıllık şehir burada dururken, sen git batı'nın demokrasisine milyarlarca dolar öde, işte böyle konuşan herkes ateş ediyoruz, mahzene atıyoruz, beynim sadece bölüşmekten anlıyor, bölüşmeye yanaşmayan bir müslümanlık büyüyor, birbirini yiyen, oturan, şişen cesetler çoğalıyor. cinlerle, perilerle, şeyhlerle, partilerle tedavüle girip, modern ve keyifli tatile çıkıyorlar.

  şimdi bir çocuk gelip kapıyı çalsa, abi, melekler ruj sürüyor mu, ebediyyen cehenneme atarız. şimdi bir çocuk gelse, kapıyı çalsa, abi, melekler plaja gidiyor mu dese ebediyyen cehennemde yakarız. oysa gerçek, bu bölüşmeye yanaşmayanlar yüzünden, yan mahalle çocukları, renkli iç çamaşırları giyip, rujlar sürüp, iş adamlarının koynuna gidiyor, cehennem çok ucuza getirilmiş bir gaz odası, bir çöplükten bozma, yoksa cehennem pahalı bir şey mi?"

  --- spoiler ---