şükela:  tümü | bugün
  • dil, etrafımızı her an saran bir şeydir. soğuk savaş esnasında hem rusya hem abd, bunu kullanarak dilin her tür tezahürünü bu savaş etrafında biçimlendirmiştir.

    https://www.jstor.org/stable/42574271

    soğuk savaşın bitmesinden sonra abd, bu yapıyı hiç bozmadan aynı dili islam aleyhinde kullanmaya devam etmiştir. buna islam ülkeleri şimdiye kadar uyanamamıştı. şimdilik uyanan ilk ülke türkiye oldu, ve aynı perdeden cevap vermeye başladı. benzer retorikler benzer söylem mekanizmaları kurarak abd'nin restine rest çekiyor, ve bir soğuk savaş dili inşa ediyor. kısa zaman içinde bu dilden çıkacağız gibi görünmüyor.

    şahsi fikrimi belirteyim: bence bu durumdan lehimize çıkışı sağlayacak en akıllıca taktik, zaten diğer ülkelerle savaştı savaşacak durumda olan abd'yi aktif ve agresif bir şekilde "idare etmek" ve ikinci dünya savaşı'nda yaptığımız gibi tetikte bulunarak güvenli bir uzaklıktan dövüşmelerini seyretmek.

    not: iran'ı saymadım. çünkü iran-abd arası karşıtlık, soğuk savaş sonrası islam aleyhinde yeniden yapılanmış bir karşıtlık değil soğuk savaşta var olan karşıtlığın doğrudan devamıdır.