şükela:  tümü | bugün
  • günümüz konuşma dilinde trip atmak, surat asmak, mesafeli davranmak anlamlarında kullanılmaya başlanmış nur topu gibi ifade.
  • evet aslında ihtiyacımız olan. birisi ile konuştuğumuzda kibarlık olsun diye, ne dersek devamını getiriyor yüzünüze gülüyor sonra da arkadaşlarına peşime takıldı sülük gibi diyorsa bu insan, yaptığı hiç de ahlak kurallarına uymaz. rahatsız oluyorsan çözüm o kadar basit ki... soğuk yap, bunu anlamayacak insan yoktur zaten. direk reddet, yok eğer arkadaşlarına bu çocuk da köpeğim oldu diyorsan hiç iyi bir insan değilmişsin demektir. ego manyağı ergen bir insanmışsın...
  • oralardan öyle bir duman salıyorsun ki, birden dudağına yapışmamaya soğuk yapmak zorunda kalıyorum. sonra sokakta yolumu şaşıracak gibi. sigara kokuları arasında bir kara pitonsun. yalnız, gelin, hem boğar hem sokabilirsin. binana tekrar tekrar girme bahaneleri buluyorum. babaanneye ilaç getirdim mesela. babama 'eşeğinin anırmasını duyuyorum,' diyen incallı karı gibi. o da babama çorba getirip ağzına dayamıştı. minel ışk.

    (bkz: soğukluk), serin duruş
    (bkz: soğuk davranan insan tipi)