şükela:  tümü | bugün
 • kütahya merkeze bağlı bir köy.
 • bingöl'e 30 km uzaklıkta erzurum yolu üzerinde yer alan bir bölge. özelliği ise soğuk suyu ve buralarda faaliyet gösteren birkaç tesisidir. tesislerin özelliği yaptıkları tavadır. tavanın özelliği etinin muhteşem lezzetidir. lezzetinin özelliği ise bingöllülerin harbiden kavurma ve türevlerini iyi yapabilmeleridir.

  yaşadığım bu kısa süreli "özellik" havalesinden sonra biraz daha detay vereyim. belki giden olur. ha? iyi olmaz mı?

  yaz aylarının sıradan bir gününde bingöl şehir merkezinden yola çıkmadan önce "alo! ğıyas abe, bize 4 kişilik bi tepsi at. geliyoruz." denir ve yola çıkılır. 20-25 dk sonra soğukçeşme'de olunur. bir tepenin yamacında, yeşillikler içinde büyükçe bir alan. arabayı park edince önce soğuk su akan çeşmesinde el, yüz yıkanır ve biraz su içilir. sonra üstü açık çardaklarda oturulur. sofra kurulur. taze açık ekmekler gelir.

  -açık ekmek ne ola?
  +budur

  sonra yine meşhur soğuk su ile yapılan ayranlar gelir ve yaklaşık 10-15 dakika sonra tava sofradaki yerini alır. tava şu oluyor hocam; tepsiye kuzu kuşbaşı ve pirzola serpilir. üzerine biber ve domates konur. üzerine kuyruk yağı eklenir ve odun fırınında pişirilir.

  yeme ritüeli:

  1. açık ekmekten sağlam bir parça koparırsın.
  2. elinle tepsiye daldırır suyunu iyice ekmeğe emdirirsin (çaktırmadan fazla büyük olmayan bir kuşbaşı eti ekmeğin arasına alabilirisin)
  3. ekmek boğaza yol almadan çatalla güzzel bir parça eti de arkasından gönderirsin.
  4. ayranı yudumlarsın.
  5. 1-4 arası adımları seri şekilde tekrarlarsın.
  6. odun kömüründe çayın gelir ve (varsa) bir uzun marlboro(kırmızı) yakarsın.

  özetle bingöl'ü tatillerde bile olsa vakit geçirilebilir yapan az sayıda unsurlardan biridir soğukçeşme. tabi eskiden çok çok daha iyidi bu et de şimdi biraz standart olmuş. ama yinede de eyidir eyi dezem.