şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: mantıklı davranış biçimleri) ile birlikte hayat okulunun göreli olarak üst level'larına ait armağan, bir nevi kutsanmışlık hali. (bkz: blessing). sözlük anlamıyla dahi serinkanlılığın da bir adım ötesi niteliğinde olan harikulade tattır. (bkz: hayatın gerçek tadı)*. kanınıza sızmaya başladığında bu leziz (pan)zehir, hayatı her ayrıntısıyla duyularınız yoluyla yudumlayabilirsiniz artık. üstelik biri ya da birkaçıyla birden çok daha rahat bir biçimde. (bkz: opsiyonel) elbette kaçıncıyı kullanacağınız size kalmış. * kişisel ve olumlu anlamda (bkz: manipülasyon) , (bkz: modifikasyon) hatta etimolojik arka planı dahil olmak üzere (bkz: illüzyon). bunu kazanmaya başladığınızda hayatınız üzerindeki kontrolünüzün adım adım ilerlediğine (bkz: advanced), irade gücünüzü daha etkin biçimde yönlendirebildiğinize tanıklık etmeniz olasıdır. üstelik kuşkusuz en ufak şeye panik olan birini hiç kimse "cool" ya da "karizmatik" bulmayacaktır, fakat şu saatten sonra kişi bunu ("elalemi") ipler mi o tam sorulacak soru tabii. *
  • gerektiğinde hayat kurtarıcı olan refleksler bütünü.
  • sinirlerine hakim olabilme yetisidir.
  • deneyimle artırılabilen yeti. örneğin sık sık tırmanış yapıyorsanız bir sonraki tırmanışınızda daha soğukkanlı olabilirsiniz.
  • (bkz: seri katil)
  • (bkz: #47567868)

her zaman iyi değil.
  • ruhun uyanıklığı olsa gerek.. bunun sayesinde tehlike ve talihsizlik korkularından kurtuluyoruz.

benim özelimde ise şu: en iyi soğukkanlılık performanslarımı acil durumlarda sergiliyorum ben. genelde sıcakkanlı, atak, sabırsız, her şey hemen olsun bitsin, sonra yeni şeyler olsun diyen biriyim. bu da benim çelişkili karakterim işte. bir gollum ya da duble kadar değilim belki, ama bu böyle. herkesin paniğe kapıldığı anlarda buz adam oluyorum. tanrı saklasın, bulunduğum yerde bir yangın çıksa, mekanı en son ben terkederim, bir spor salonu dolusu adam birbibine girse (yaşanmıştır) zerre heyecan yapmam.. gelgelelim, günlük rutinim hiç böyle değil; telaşlı, hızlı, çoşkulu.. baskın olan sıcakkanlı tarafım. benim ve herkes için biraz yorucu, ama ne yapayım, ben de buyum..

galiba bu özelliğim nedeniyle bir şey benim başıma ya hemen geliyor ya da hiç gelmiyor. rastgele, plansız yaptığım işlerde başarı oranım yüksek, planlı işlerde düşük, bunu da buna bağlıyorum. mesela çalakalem yazdığım entrylerimi daha çok beğeniyor ve seviyorum. uzun uzun düşünüp yazdıklarımda bir ruh eksikliği, bir soğukluk, bir uzaklık, bir katır kuturluk varmış gibi geliyor.. bir de hızla yazınca, yazma kapasitemin yüksek olduğunu daha çok hissediyorum..

soğukkanlılık dedik, nerelere geldik. artık keselim..
  • bir erişkinin sahip olabileceği en özerdemli özellik.
  • gerekli bir özelliktir ancak kimileri bunu duygusuz olmak derecesinde yaşar ki bu da hoş değildir.