şükela:  tümü | bugün
 • isletmeciligini 10 yilligina melih gokcek'in ve dolayisiyla ankara buyuksehir belediyesinin aldigi, melih gokcek'in yerel secim onceki katildigi programlarda rekreasyon* alani yapacagiz diye dillendirdigi ankara'nin kizilcahamam ilcesindeki guzel ortam..
 • yeşil adına her ton bu ormanlık mesire alanında mevcut olmasa da yaz kış müdavimi olan ormanlık alandır.ankara'dan ve çevre illerden birçok kamp tutkunun favorisi olmakla bilinir.pazar günleri adı geçen milli parkda mangallarla boğuşan çizgili pijama giymiş adamlar görülebilmektedir.
 • melih gökçek in işletmeciliği döneminde, güzelim ağaçların bir bir kesildiği, yerlerine otel diye çirkin koca taş binalar yapıldığı ve şu anda pekçok yerine halkın girmesinin yasaklandığı milli park. zaten bu gidişle milli parklığından ne yazık ki geriye fazla bir şey kalmayacak.
 • dünyada ağaç kokusundan fazla tavuk kanat kokusu alınabilecek tek milli park. melih gökçek'in istediği eymir gölü'nü de buna çevirmek. ye-iç-sıç git... dönem bu...
 • ankara'nın kızılcahamam ilçesindeki soğuksu milli parkı içinde inşatına başlanan 5 yıldızlı otele odtü kuş gözlem topluluğu'ndan (okgt) tepki geldi. topluluk genel sekreteri soner oruç, bakan eroğlu'na seslenerek, kara akbaba dahil çok sayıda bitki ve canlı türüne ev sahipliği yapan alanda inşa edilen otelin durdurulmasını istedi.

  --- spoiler ---

  '2-b yağmasini durdurun'
  odtü kuş gözlem topluluğu (okgt) üyeleri, geçtğimiz hafta kızılcahamam soğuksu milli parkı’na yaptıkları arazi çalışması sırasında gördükleri manzara karşısında hayrete düştüler. milli parkın ziyaretçi merkezini geçince yükselen dev duvarlar ve tellerle çevrili arazilerin yeni bir 5 yıldızlı otel inşaatına ait olduğunu öğrenen topluluk üyeleri, yazılı bir açıklama yaparak gelişmeye tepki gösterdiler. okgt genel sekreteri soner oruç imzasıyla yapılan açıklamada, "tüm yurttaşlarımızı 2-b uygulaması ile yaratılacak olan yağma ve talana dur demeye, doğal kaynaklarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz" denildi.
  49 yilliğina kiralandi
  orta anadolu’nun son bakir ormanları olan ve içlerinde dünyada yalnızca bu bölgede yaşayan nesli tehlikedeki ‘'kara akbabaların' da bulunduğu yüzlerce canlı ve bitki türüne ev sahipliği yapan koruma sahasının şantiyeye dönmesi üzerine yapılan açıklamada, "yıllardır milli parkın tam ortasında doğal manzarayı bozan ve de yaban hayattan büyük bir pay kapmış ‘patalya otel’den sonra şimdi de, binlerce metrekare ormanlık alanı tıraşlayarak ‘çam otel’ adında yeni bir otelin inşaatı sürüyor. sözde, orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını konu alan 2-b arazilerinin 49 yıllığına kiralanmasına dayandırılarak yapılan bu otel inşaatı, orman alanlarımızın parası olan herkese istenildiği gibi satılabileceğinin en somut göstergesidir. son iki yılda koruma alanlarının statüleri üzerinde yapılan yasal düzenlemelerle her türlü yağmaya açılan doğa koruma alanlarımızın geleceği bizleri endişelendirmektedir" denildi.
  bakan eroğlu'na 'otel inşaati durdurulsun' çağrisi
  binlerce yıldır doğallığını koruduğu belirtilen alanın, başta kızılcahamam ve civar köylerdeki vatandaşlar olmak üzere ankara halkına maddi ve manevi faydalar sağladığının altı çizilen açıklamada, "haftasonlarında ailelerimizle nefes alabildiğimiz yegane orman alanı olan kızılcahamam soğuksu milli parkı’nda, ‘yatırım yapılıyor, iş olanakları yaratılıyor görünümündeki’ kamu yararını hiçe sayan bu yağma planlarının, birkaç kişiyi zengin etmekten ve doğal alanlarımızı talan etmekten başka bir amacı olmadığı kanaatindeyiz. odtü kuş gözlem topluluğu olarak, başta orman ve su işleri bakanı sn. veysel eroğlu olmak üzere, doğa koruma ve milli parklar müdürü sn. yaşar dostbil’i ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları 2873 sayılı milli parklar kanunu’nun 14. maddesinde yer alan aşağıdaki koruma ve planlama ilkelerine riayet edilmesi konusunda gereğini yapmaya, vakit kaybetmeden ‘çam oteli’ inşaatını durdurmaya ve alanın eski doğal haline getirilerek kamuoyunu biran önce aydınlatmaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.
  yasa ne diyor?
  1983 yılında yürürlüğe giren 2873 sayılı milli parklar kanunu'nun 'koruma ve yasaklar' bölümünü belirleyen 14. maddesi, "bu kanun kapsamına giren yerlerde; a) tabii ve ekolojik denge ve tabii ekosistem değeri bozulamaz, b) yaban hayatı tahrip edilemez, c) bu sahaların özelliklerinin kaybolmasına veya değiştirilmesine sebep olan veya olabilecek her türlü müdahaleler ile toprak, su ve hava kirlenmesi ve benzeri çevre sorunları yaratacak iş ve işlemler yapılamaz, d) tabii dengeyi bozacak her türlü orman ürünleri üretimi, avlanma ve otlatma yapılamaz, e) onaylanmış planlarda belirtilen yapı ve tesisler ve genelkurmay başkanlığınca ihtiyaç duyulacak savunma sistemi için gerekli tesisler dışında kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk bulunmadıkça her ne suretle olursa olsun hiçbir yapı ve tesis kurulamaz ve işletilemez veya bu alanlarda var olan yerleşim sahaları dışında iskan yapılamaz." hükümlerini getiriyor.

  --- spoiler ---

  yusuf yavuz
  açık gazete köşe yazarı
 • uzun bir aradan sonra bugün gidip görmemle şoke olmama sebebiyet veren yer. ciddi miktarda ağaç kesilerek milli parkın içine otel yapılması da sadece türkiye'de olur herhalde. nedense bu tip olaylar özellikle yobazların yönettiği belediyelerde sıklıkla yaşanmakta. peki büyük çoğunluğu muhafazakar ve dindar olan kızılcahamam halkının yaşam alanını çalıp para babalarına vermek hangi dinin etik değerleri ile açıklanabilir. ve yaşam alanı gasp edilen kızılcahamam halkının bu yobazlara desteğinin sürmesi ise hangi sosyolojik olgu ile açıklanabilir. ben düşündüm bulamadım.
 • genellikle çam ormanlarından oluşan, içerisinde restoranlar hatta otel bile bulunan bir milli park. yakın çevre halkı burada çoluk çocuk mangal yapıp serin havanın, rüzgarın ve ormanda yürüyüşün tadını çıkarmaktalar. ayrıca kızılcahamam tarafından ilk giriş değil de daha yukarılarda manzaranın ve rüzgarın daha güzel olduğu yerler var, gidecekseniz oralara gidin.
  bir de düzlük bir arazi olmadığı için masalar hep yamaç yerlerde en ufak düzlük bulunan yere koyulmuş.
  bir de fosil ağacı var buranın. sadece gövdesinin bir kısmı var ve gezmek için çok tatlı yollardan geçiyorsunuz ama ana yoldan itibaren yürümeye başlarsanız buraya gitmek için biraz uzak, tabelalarda yazmayınca yakın sanıp yola çıkarsanız haberiniz olsun.
 • ankara'dan uzaklaşmak isteyenlerin gittiği park. mangal yakmak isteyenler hiç aşağıda dolaşmasın. en güzel manzaralı yer fosil ağaç tarafı.
 • milli park falan değildir, yerli ve milli parktır. haftasonu kafamızı dinleyelim diye giderseniz modifiye arabalardan oyun havası dinlersiniz, mangal kokusunu içinize doldurursunuz, halay çeken atletli barzoları izlersiniz. kuş sesi mi, doğanın kendine has kokusu mu? angara lan burası. tükürdüğümün memleketi. her şeyin içine sıçtınız lan. her şeyin.

  evet elitistim ağzına tükürdüklerim.
 • dogasi guzel ama konum.itibari ile pekte gidilesi bi yer degil
hesabın var mı? giriş yap