şükela:  tümü | bugün
  • ısı kaybetmek.
  • zamanla yakın, sıcak hissetmemek.
  • yangın yerlerinin kaderi.
  • ''ben seni hiç tanıyamamışım''duygusunu beraberinde getirir.
  • hemen sol arka çaprazındadır ölümün, açmaz hiç mesafeyi..
  • ramize erer'in radikal'de yayinlanan tehlikeli ilişkiler'indeki bir karikatüründe, yalnız başına yatağında oturan gözü yaşlı bir kadın şöyle diyordu konuyla ilgili olarak: "beni sarıp sarmalayacak, beni ısıtacak, beni sevecek birini bulmalıyım hemen. 'kendimden soğumaya başladım' "
  • bir volkan misali patlayıp sönünce tende yaşanan soğurtma duygusunun ruhtaki örtüsü.
    tersi için (bkz: maçı yenmek). *
  • argo: tatmin olmak.

hırs, kızmak, aşk ateşi vs nedenlerle içinize bir kor düştüğünde; an gelir üstüne ya bir bardak soğuk su içersiniz, ya da daha küçük ihtimal bile olsa istediğiniz şeye kavuşursunuz. yani soğursunuz.

(bkz: kızdıysan buz sok)
  • doğumak eyleminin tek yumurta üçüzü kardeşlerinden en ufak olanının göbek adı.
  • binbir zorlukla inşa edilmiş duyguların çökmesi. bir şeye, birisine zaten zor ısınılmışsa, soğumak da çok şiddetli oluyor. "artık, eskisi gibi olamaz." diye düşünüldüğü an, gerçekten de o eski ısı sağlanamayacaktır. soğuyup, sonra tekrar ısınan insanlar varsa da, onlarda bile ilk seviye yakalanmaz sanırım. insan kendini bu raddeye getirmemeli.

bildiğim tek şey var; şu dünyada elde edilemeyecek maddi değer yok aslında. gözünü karartan kişi pislikle de olsa, istediğini elde edebilir. bizi pisliklerden alıkoyan şey şerefimiz. maddi değerler, mal, mülk çok da imkansız değil ama bir insanın sevgisini kazanmak, hele soğuduktan sonra eskisi gibi kazanmak imkansız. bu da, duyguların paradan değerli olduğunun kanıtı ama bunu görememiş ve sizi soğutan insanın iki paralık olduğunun da kanıtı.

hesap ortada.