şükela:  tümü | bugün
  • şaraplar vaat ettikleri koku, aroma ve lezzeti sunabilmeleri için ideal servis sıcaklıklarında servis edilmelidir. kırmızılar için ise bu sıcaklık 16 ila 18 derece arasında yani serindir. bundan daha soğuk servis edilecek bir kırmızı şarap, içerdiği tanen aroma ve buke kokularını iyi yansıtamayacak, yani kendini kapatmış olacaktır. bu nedenle son zamanlarda pek de moda olan, kırmızı şarapların soğutulması eylemi, genelde şarabın kendine has koku ve özelliklerinden hoşlanmayan, bunları damağında ayırt etmek istemeyen kişilerdir. kapanmış bir şarap içeceklerdir.

ps : özellikle yaz aylarında kırmızı şarapların, yukarıda bahsi geçen serinliğe ulaşana kadar soğutulması normaldir.
  • kalitesiz; bukesi aroması falan bir boka benzemeyen ucuz şarapları soğutulmuş içmek ılık içmekten daha mantıklıdır kanımca.
    en azından soğuk olunca biraz daha içilebilir hale geliyorlar. onun dışında elbette kaliteli bir kırmızı şarabı hakettiği şekilde tüketmek gerekir, o ayrı.
  • daha ziyade kırmızı şarabın soğutulmuşu değil de, ısıtılmışı* * olur. yalnız bunu dedik diye kırmızı şarabı alıp ısıtmayınız, lütfen.
  • bazen gerekli bir işleme tabi tutulmuş bir şarap olabilir.

şimdi biliyorsunuz konforlu, iyi ısıtılmış evlerimizde yaşıyoruz, 20'li derecelerde yaşadığımız alanlar bunlar. kombilerimiz var, bir de ısı yalıtımı sağlayan o "muhteşem" "plastik" doğramalarımız. insan konfora kolay da alışıyor. eskiden geçerli "oda sıcaklığı" ile şimdiki arasında birkaç derece fark var yani. bu da demek oluyor ki, odada (salonda, mutfakta) muhafaza edilen kırmızı şarap, ideal bir sunum için aslında olması gerekenden daha "ılık". işte bu yüzden 3-5 derece soğutulması gerekebilir kırmızı şarapların ideal ısılarına kavuşmaları için.

bir oturun bakalım 16-18 dereceli bir odada üşüyor musunuz, ne yapıyorsunuz...
  • simdi sarap kadehle beraber, sakin bir yemekte, yemege eslik babinda icilerse normal halinde icmek makbuldür. önemli olan tadidir. lakin sarap direk siseden likir likir iciliyorsa, sicak soguk fark etmez. o nedenle kasmaya hic gerek yoktur. he ben hep soguk severim, soguk icerim, bunu sevmeyen misafir de dolabin buz gibi derinliklerinden gelen sarap yerine denizin buz gibi soguk sularini tercih edebilir.
  • $arap tutkunları kırmızı veya beyaz arasında genellikle kesin bir seçim yaparlar ve her özelliğiyle arada kalan açık gül pembesi renkli şarap olan roze akla gelmez bile. oysa roze, ideal içim sıcaklığının 7 ila 12 derece oldugundan soğutularak içmek için ideal bi saraptir.
  • eğer söz konusu şarap kaliteli ise, "mundar edilmiş kırmızı şarap" demektir.
    şimdi efendim, bana ne ben böyle seviyorum sana ne oluyor diyenlere ilk diyeceğimiz, tabii ki sizin zevkiniz efendim, bütçeniz açısından düşük kaliteli bir şarabı soğutup içerseniz daha iyi olacaktır, zira kaliteli bir şarabı soğuk içmekle arasında pek bir fark olmayacaktır, paranıza yazık.
    ancak daha önemli uyarımız, siz nasıl içerseniz için de, evinize gelen misafire soğuk kırmızı şarap ikram etmeyiniz bari. hele o misafir yanında beraber içelim diye kırmızı şarap getirmişse dolaba koymayın, zira misafirinizin dolabın buz gibi sularından gelen o şişedeki şarabı pek istemeyecektir.
  • kahvaltıda şahane gider. yok yanlış yazmadım kahvaltıda.
    sıcaktan ve susuzluktan kurumuş bir şekilde uyandıktan sonra geceden soğutulmuş şarap yanında beyaz peynir ve salamura zeytin ile yapılan kahvaltı gibisi yoktur. hoş bi müzik eşliğinde öğleni etmek, yaşadığının farkına varmaktır bir nevi.
  • sarabin bira gibi tüketildigi durumlarda kullanilmasi gereken sarap sekli. sahane olur buz gibi sarap.
  • birçok şarap hede hödö süne göre kırmızı şarap oda sıcaklığında içimelidir.ama gelin görün ki damak zevki bu kardeşim.ben soğutarak da içiyorum.
hesabın var mı? giriş yap