şükela:  tümü | bugün
 • geçmiş yıllarda işyerindeki bir memur arkadaşın evlenmesi sebebiyle gitmiş olduğum düğün türü. kendilerini mütedeyyin ve muhafazakar olarak niteleyen ailelerin davul, zurna, vb. eğlence yerine sırf daha önce başkalarına götürülmüş takıları geri almak için tertiplediği ne boka benzediği belli olmayan düğündür aslında.
  öncelikle girişte eğer eşli olarak gittiyseniz ilk şoku yaşarsınız. "hanımlar bu taraftan!" diyerek sizi yanınızdaki kadından ayrırırlar. içeri geçersiniz. kravatsız takım elbise giymiş, gömleği yakasız bir sürü tip beyaz plastik sandalyelerde oturmaktadır. sonra mevlit başlar. mevlit'i takiben de bir imam kılıklı şahıs eline mikrofonu alıp hadislerden girer menkıbelerden çıkar. bu hocanın ağlak olanı makbuldür.
  hadi yine kravatlı olan ben pek sırıtmadım da o kadar türbanlı ve çarşaflı arasında kalan kadın iş arkadaşım red light district fahişesi gibi durmuş ortamda. takı merasimi ise olmazsa olmazlardandır. zaten normal düğünlerle tek benzer noktası da budur.
 • (bkz: dini düğün)
 • rakı içerken sohbet edilen versiyonu da vardır. bu topraklarda yüz yıllardır, belki bin yıllardır davullu zurnalıdır.

  (bkz: götünden element uydurmak)
 • süper bir gelenek(değilse de olmalı artık) masrafta minimum düzeyde. (bkz: oh mis)
 • yaşam tarzı bizden çok farklı olan bir yakınımızın istanbul'un en lüks otellerinden bir tanesinde yaptığı ve bizim de ailece katıldığımız ve ne olduğunu o gün idrak ettiğim bir düğün şekli bu...tasavvuf müziği, sema gösterisi, iki kişinin evlilik üzerine oynadığı bir tiyatro oyunu, toplu dua, gelin ve damada ayrı takı töreni, yemek ve bir sürü sebep için yapılan dualar, düğünün başında kur-an, düğünün sonlarına doğru bir şiir dinletisi gibi alakasız bir dünya şeyin iki saat içinde yapıldığı bir düğünü ilk kez o gün görmüştüm...tamam herkesin kasap havası oynayıp, göbek atacağı bir düğün yapmak zorunda değil hiç kimse ama düğünün içinde sema gösterisi nedir arkadaş? tiyatro oyunu nedir?
 • bunun bir de sokak düğünü ile melezleşmiş bir hali vardır ki mahallenizden ırak olsun.

  sokak düğünü organizasyonu içinde ilahi cd'leri, bir mevlidhan ve sokağın ortasında semazen kılıklı adamlar temin edildiğinde sohbetli sokak düğünü yapılabilir.

  geçen gün mahallemizdeki üç sokakta da sokak düğünü vardı. malum ramazan yaklaştı ve milletin oruçlar başlamadan bi on gün falan rahatça sikişmesi gerekiyor. neyse bu üç düğünden biri ilahili, mevlid'li, semazen'li.. diğerlerinde sakallı piyanist şantör var. sesler birbirine karışıyor ama sohbetli düğünün ses sistemi hepsinden iyi. diğer düğündeki piyanist şantör tam parçaya giriyor, diğeri tekbir getiriyor. diğer piyanist "dilara"yı çalmaya başlıyor, bizim sohbetli düğün veriyor hoparlörlerden kur'an dinletisini.. sonuç mu? ağız tadıyla oynayamayan iki sokak düğünü ahalisi ve gecenin on ikisinde şeriat devrimi olmuş gibi arapça dualar bağıran (eden demiyorum ) hocaefendinin sesi..
  (bkz: türkiye'de yaşamaktan nefret etme sebepleri)