şükela:  tümü | bugün soru sor
 • edit: öncelikle yardımcı olan, merak eden, arayan, soran herkese çok ama çok teşekkür ediyorum. dave’in mr’ı çekildi ve çok şükür korkacağımız, hayati tehlikesi olan bir problem görünmüyor. sadece görme kaybı olan gözde, doğuştan olduğunuz tahmin ettiğimiz bir sıkıntı mevcut, onun için de bir ilaca başlandı. bacağındaki problemin giderilebilmesi için ise kemik gelişiminin tamamlanmasını beklememiz gerekiyor. çok düşük de olsa kendi kendine düzelme ihtimali de varmış. ancak düzelmezse 1 yaşından sonra bacağından bir ameliyat olması gerekecek.
  şimdi ise yavrucağı sahiplendirmeye çalışıyoruz. tekrar sokaklara dönmesi kesinlikle söz konusu değil. ona iyi bakacak bir yuva bulana kadar, aylık belirli bir ücret karşılığında ona bakacak, güvenilir bir yer bulduk, orada kalacak. herkese tekrar tekrar çok teşekkürler:)
  not: aşağıda dave’in mr’a girerkenki fotoğraflarını paylaştım. veteriner hekim mr sonucunu raporlaştırdığında onu da ekleyeceğim.

  dave mr
  dave mr2dave mr3dave mr’dan sonra
  arkadaşlar selam
  normalde bu tür yardımlar istemeyi pek sevmem, beceremem de. genelde elimden geldiğince, kendi imkanlarım dahilinde çevremdeki yardıma muhtaç sokak canlılarına yardım etmeye çalışıyorum. geçtiğimiz cuma günü ise her sabah kendi köpeğimi gezdirdiğim parkta daha önce hiç görmediğim, oldukça hırpalanmış, topallayan bir köpekle karşılaştım. onu öyle bırakmaya gönlüm el vermediği için veteriner hekimimi aradım ve sağ olsunlar gelip aldılar. ben ilk gördüğümde ,insanlar ya da diğer sokak köpekleri tarafından hırpalandığını ve sakatlandığını düşündüm. ancak çekilen rontgen ve yapılan bazı tahliller durumun pek de öyle olmadığını gösterdi.
  veteriner hekim, parkta bulduğum bu yavrucağın kemik gelişimi ve sinir sistemiyle alakalı birtakım sıkıntılar olduğunu söyledi. muhtemelen doğuştan gelen bir sıkıntı. özellikle ön bacaklarından biri ve kafatasının ön kemiği (frontal) normalden daha çok gelişmiş ve bu da özellikle beynine bası yapmakta. hatta bu nedenden dolayı tek bir gözünde de büyük ölçüde görme kaybı mevcut. tabi tam olarak teşhis konabilmesi için bir an önce mr çekilmesi gerekiyor. mr sonucuna göre de bir tedavi uygulanacak. fakat, ne yazık ki benim bu işlemlerin ücretlerini tek başıma karşılayabilecek maddi imkanım yok ama bu çocuğu hasta bir halde sokağa bırakmam da söz konusu olamaz. bu nedenle, utanarak sizlerin desteğini istiyorum. eğer bana ve özellikle de bu çocuğa yardımcı olursanız size minnettar olacağız. şimdiden sesimizi duyan ve yardım eden herkese çok çok çok teşekkür ediyorum. iyi ki varsınız:)
  not: bu arada söylemeyi unuttuğum birkaç noktaya daha değinmek istiyorum. çocuk oldukça uysal, birçok komutu biliyor ve tasmaya alışkın. bu da daha önceden bir sahibi olduğu ihtimalini oldukça yükseltiyor. muhtemelen akbaş ya da labrador yavrusu sanarak aldıkları köpeğin engelli ve kırma olduğunu farkedip sokağa attılar. bu nedenle başlığı terk edilen engelli köpek olarak açtım.

  ek1
  foto2tedavisini üstlendiğim köpeciğe ait( bu arada adını dave koyduk:) ) bacak filmlerini aşağıdaki linklere tıklayarak görebilirsiniz. ayrıca kafatasındaki ve gözündeki problemin de daha net anlaşılabilmesi için yakından birkaç fotoğraf çekmeye çalıştık.
  röntgen1röntgen2röntgen3gözlerdeki problem ve kafatasındaki anomalifoto1

  ek2

  bazı eksiklerimi farkedip ekleme yapmak isterim. yavrucağın tedavisinin nasıl başlayıp nerede biteceği çekilecek mr sonucuna bağlı. çünkü ilk entry’de de bahsettiğim gibi kafatasındaki anormal büyümenin beynine baskı yapıyor olma ihtimali var. yine, aynı şekilde beyinde oluşmuş bir anomali de vücudun gelişim sistemini olumsuz etkiliyor olabilir. özetle şu aşamada net bir şey söylemek ne yazık ki çok zor. bu nedenle, bir an önce mr çekilip, tedaviye başlanması gerekiyor.
  mr çekilmesinin bir diğer nedeni ise var olan rahatsızlığın derecesini belirlemek. yani, rahatsızlık hangi evrede, tedavi edilebilir mi? ya da tedavi edilmezse hayvancağızın yaşam kalitesi ve süresi üzerinde olumsuz bir etkisi olur mu vs. gibi soruların cevaplarını alabilmemi açısından önemli
  yavrucağın fotoğraflarını da aşağıdaki linkler üzerinden görebilirsiniz.
  foto1foto2foto3foto4foto5foto6
 • umarım bir an önce tanısı konur ve sevilip iyi bakılacağı bir yuva bulur.
 • etrafindaki hasta canlilari farkederek mudahale etme anlaminda dikkat, algi acikligi ve duyarlilik sahibi insanlarin hala bulundugunun gostergesi bir vaka.

  yavrucaga cok uzuldum ancak bir taraftan size rastladigi icin şansli oldugunu kanaatindeyim. sözlük hep oldugu gibi bu tip olaylara karsi duyarli bir mecra.

  engelli yavrucaga dair birkac foto yuklemek, anlamli olur diye dusunuyorum.
  "bir de tedavisi ne dereceye kadar gerceklesecek?"
  "engeli, hayati tehlike doguracagi icin mi bu işe kalkisiliyor?"
  merak ettigim sorular.
 • tedavisinin bir an önce yapılması ve bir yuvaya kavuşması için ekşi sözlükteki hayvan sever yazarların birlik olması gereken köpecik. pek de güzelmiş tatlım. ben karınca kararınca yardım etmeye hazırım. 5 10 kişi birleşsek bu canın hayata tutunmasına vesile oluruz..
 • arkadaslar yardimci oluyoruz lutfen baslik yukari
 • hadi herkes bi el atsın...yukarı...
 • el birliğiyle çözeceğiz bu işi.
 • yukarılarda tutulası başlık.
 • yukarıdaki entry’nin aksine yavrucak şu an klinikte. isteyen benimle özelden iletişime geçip detayları öğrenebilir. fotoğraf ve videoları çeken arkadaşım da o kliniğin sahiplerinden olan bir veteriner hekim.
  yardım istemeye mecbur olmasam inanın ben de böyle bir şeye kalkışmam; ancak hayvancağızın durumu biraz acil. valilikten vs. izin alma süreçlerininde ne kadar uzun sürdüğünü anlatmama gerek yoktur diye düşünüyorum.
  kendi adınıza böyle yardımlarda bulunmaktan imtina edebilirsiniz; fakat yalan yanlış ithamlarla insanları suçlamamanızı kendim için değil sağlığına kavuşturmaya çalıştığım yavrucak için sizden rica ediyorum.
 • up