şükela:  tümü | bugün sorunsallar (5)
405 entry daha
  • vaka sayısı her gün çift haneli rakamlar olmak üzere artmaya başladı. halka açık birçok kurum ve kuruluşlar zaten kapandı ama ülkede evine, ailesine ekmek götürebilmek için virüse yakalanma pahasına işe giden işçiler var hala. bu insanlar hastalığa yakalansa hesabını kim verecek?

bu durumun artık zaruri olduğu kaçınılmaz. neyi bekliyorsunuz?
  • inşallah ilan edilsindir. zaten okullar, bir çok kurum hatta kafeler, spor salonları bile kapandı. ama mağaza, avm gibi sektörler, işçiler ve özel şirketler için çalıştırılmaya devam ediyor insanlar. bu yüzden genel bir karar alınmalı çünkü işin ciddiyeti çok arttı. umarım hiç vakit kaybetmeden alınan bir karar olur.
  • kundakta bebek iken. van'ın bir köyünde, kara gömülmüş kerpiç bir evde, şiddetli bronşit ve zatürre geçirmiş, ölümden dönmüşüm. hatta bir kaç kez nefessiz kalıp mosmor olmuşum ve annem beni öldüm diye ağlayarak kucağından bırakmış.
    şu an 30 yaşındayım ve o günlerden kalan miras olarak ciğerlerim %50 performans ile çalışıyor. yarısı gitmiş ciğerlerimin anlıyor musun kardeşim ?.
    konuşur iken dahi nefessiz kalıyorum. astım ilacı kullanıyorum.
    şu an avm de çalışıyorum ve mecburen işe gidiyorum. bu hastalık bana bulaşır ise direkt olarak öleceğim kardeşlerim.
    kendimi geçiyor, evdeki eşimi ve biri 6 diğeri 1.5 yaşında iki adet evladımı düşünüyorum.
    korkuyorum arkadaşlarım.
    sanırım devletim biraz geç kalıyor.

edit; şu kısacık hayat hikayemin bu kadar ilgi çekeceğini düşünmemiştim.
    sürekli olarak; "gençler ölmüyormuş, yaşlılar ölüyormuş" diyip geyik muhabbeti çevirenlere, her genç insanın sağlıklı olmadığı konusunda farkındalık yaratmak için sağlık durumumdan bahsetmiştim.
    mesaj yolu ile iyi dileklerini sunan insanlar, sizler ne güzel insanlarsınız. size çok teşekkür ederim. allah hepinizden razı olsun.

edit 2; arkadaşlar şirketin genel merkezi, solunum rahatsızlığı olan çalışanların idari izne çıkarılacağını yazmış. astım raporlarımı şirkete bildirdim, süresiz idari izin verdiler.
    kendimi ailecek karantinaya aldım ve sokağa çıkmıyorum. iyi dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim.
  • ön edit: alttaki şu entry'i destekleyenlere söyleyeceğim tek şey; madem sokağa çıkma yasağı istemiyorsunuz, o zaman yallah ingiltere'ye.

kardeşim neyi bekliyosunuz? çok mu zor bu yasağı ilan etmek? illa birilerinin ölmesi mi gerek? insanlar hiçbi şey olmamış gibi sabah yine işe gidecek, niçin? virüs biraz daha yayılsın diye mi? yasaklardan nefret ederim, ama bu yasak nolur gelsin ya, nolur, lütfen be, he, olmaz mı?
  • ortaya çıkan paniği görünce, hayatımda ilk defa komplo teorilerine inanmaya başladım. sokağa çıkma yasağı olunca üretim nasıl olacak. ekonomi çökmeyecek mi? bi süre sonra gıda stokları azalmayacak mı? stokçular yüzünden gıdaya ulaşma imkanı bile eşit değil. yaşlılar, engelliler, yapayalnız yaşayanlar ne yapacak? manyak manyak konuşuyorsunuz. kimsenin derdine deva olamayan tipler toplumsal bir histerinin oluşması için illede yasak, illede ölü sayısı deyip avuçlarını ovuşturuyorlar. hastalananları yakmaya kalkarsınız siz. kesin çözüm ne de olsa.
  • evimin tam karşısında eğlence merkezi, barlar ve kafeler var. inanır mısınız saat 24 olana kadar tıka basa dolu idi. ne halleri varsa görsünler de diyemiyorsunuz ki. sokağa çıkma yasağı gelmedikçe bu külhan beyler sokaklarda olmaya devam edecekler. acilen yasak gelmeli.
  • getirin artık şunu umreciler ülkenin anasını ağlatacak.

mızmızlananlar da azıcık kafasını çalıştırsın, zaten yayılmayı engellenip hastalığı izole edersek, hayat daha kısa sürede normale dönecek.

ajitasyon yapacağım diye salak salak konuşanların hesap edemediği şey ise virüs yayılırsa esas işte o zaman üretimin içine sıçılacağıdır.
  • market ve eczane hariç yasak gelmeli.
  • an itibariyle twitterda 200.000 tweeti geçen #sokağacıkmayasağı hashtagi ile gündem olmuştur .twitter
  • tanım: covid-19 tehlikesi nedeniyle muhtemel olan durum.

bir süt ürünleri üreten firmanın gıda mühendisiyim. ufak çaplı yerel bir firma sayılabiliriz ve günlük 30-35 ton arası süt alımı gerçekleştiriyoruz. sokağa çoksa yasağı ilan edilmesi durumunda günlük üretim yapma zorunluluğu olan bir firma olarak büyük zarara uğrama durumumuz var. bunun da piyasalara etkileri büyük olacaktır tabii ki. şöyle düşünün, bu sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde sabah kalkıp ekmeğinizi, peynirinizi yedikten sonra netflix yaparım diyeceksiniz falan fırınlarda, gıda firmalarında üretim veya elektrik dağıtım sistemini sağlayacak teknik personelin sağlanması gibi durumlar nasıl hayata geçirilecek. bana kalırsa, bu durum son çare olarak başvurulmalı. çünkü ekonomik anlamda çok ciddi sonuçları olacaktır ve bunlar yine bizleri etkileyecek. ha bir yandan da sizlere de hak veriyorum. sonuçta işin diğer tarafında sağlık söz konusu. yani, bilemiyorum. iki ucu boklu bir değnekten bahsediyoruz fakat tek bir net görüntü var önümüzde o da bu krizin hem sağlık açısından hem de ekonomik anlamda çok büyük etkileri olacak.

edit: fransa’nın sokağa çıkma yasağı uygulamasını nasıl idare edeceğini bilen bir yazar yeşillendirirse çok sevinirim.
1371 entry daha