şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1555 entry daha
  • 3 haftalık sokağa çıkma yasağı ile bu derdin en azından önünü bir nebze olsun kesebiliriz. sen ben o tedbiri elden bırakmıyoruz ama onlar bırakıyor. halk cahil, halk rahat, halk umursamıyor. daha neyi bekliyorsunuz? basit sloganlarla olmaz bu iş. #sokağacıkmayasağı hemen şimdi!
  • gelmedikçe daha kötüye gidiyoruz...
  • ne hasta bekler sabahı,
    ne taze ölüyü mezar.
    ne de şeytan, bir günahı,
    seni beklediğim kadar.
  • bir kişinin bile ölmesinin önüne geçilse başarıdır. tek bir insanın hayatı milyon dolarlardan daha önemli
  • aptal olanın isteyebileceği bir şey.

iki hafta sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde salgın kesin bitecek garantisi olsa getirilirdi zaten. süreç iki ay da sürebilir altı ay da bir yıl da. henüz sürecin nasıl işleyeceğine dair elde edilmiş bir tecrübe yok. bir kere bu yasak ilan edilirse, salgın bitmeden, kaldıramazlar. üretim belirsiz bir süreyle durduğunda taş mı kemireceksiniz ne yapacaksınız?
  • sokağa çıkma yasağının gelmemesi bu günlerde şirketini kapatan kişileri 2 kat daha fazla etkileyecek.
    çünkü kapatmayanlar iyi kötü kazanç sağlarken diğerleri şuandan itibaren en az 1 ay daha kapalı kalacaklar.
    eğer sokağa çıkma yasağı gelirse en azından herkes eşit şartlarda kayıp yaşayacak.bazı şirketler batmaktan kurtulacaklardır diye düşünüyorum.
  • ilan edilmesi gereken en etkili tedbir.

ilan edilmemesinin amacı nedir anlamıyorum. istanbul'un en merkez ve kalabalık ilçelerinden birinde yaşıyorum. önceleri vak'a sayısı bu kadar yüksek değilken normal zamanlarımda olduğu gibi davransam da şimdilerde yalnızca bir ihtiyacın alınması için çıkıyorum. iki gün önce dışarı çıktığımda, işte bu merkez ve çok kalabalık ilçe 28 days later... filminden bir kare gibiydi. öylesine boş. insanların çoğu koruma amaçlı maske takmış, hatta çok genç insanlar bile maske takmış. yine çoğunun ellerinde eldiven vardı. mağazaların, dükkanların, pasajların hemen hepsi kapalı. yerlerdeki döşeme taşları bile sanki yok gibiydi. koskoca bir şehir görünmez olmuş gibiydi. yalnızca birkaç katlı büyük bir mağaza açıktı ki bu zaten ihraç yapan bir şirketin markası. içinde ise kimsecikler yoktu, satış elemanı kapının tam karşısında, tam ortaya dikilmiş, bu büyük yalnızlığı ve boşluğu robotumsu bir duruş ama kaygı-korkuyla izliyordu. galiba benim gibi zorunlu bir ihtiyaç için çıkan kişilerse bir buçuk metrelik güvenlik mesafesi de neymiş sanki, yalnızca kendilerinin görebildiği hayalet zombi topluluklarından kaçar gibi uzaklaşıyordu birbirinden. düşünün ki arada zaten en az elli metre var, ama birini gören bir yirmi metre daha kaçıyor.

bugün aldığım ffp2 maskeyi ilk kez takarak çıktım. nefes almayı nasıl özledim anlatamam. yüzünüzün alt kısmına vuran devamlı, sıkıcı, sanki nefes almıyormuşsunuz gibi hissettiren bir sıcaklık... corona morona demeden maskeyi çıkarıp atacaktım az kalsın. düşündüm de biz bu maskelerle kaç ay daha dolaşacağız? vak'alar arttıkça maskelerin yüzümüzde durma süresi günler değil, uzun aylar boyunca sürecek gibi de o nedenle soruyorum. havalar ısınınca bu maskeleri takmak daha da zorlaşacak. bu böyle. gözümde, hem de bu havada güneş(bisiklet) gözlükleri. maskeden çıkabilen sıcak hava gözlüğe vurup camları buharlaştırıyor. tıpkı dünyanın nereye gittiği gibi bulanık bir görüntü. bu da yetmez, yüzücü gözlüğü falan almak lazım. neyse...

yani bütün mağazalar ve dükkanlar zaten kapalı. insanlar dışarıda dolaşmıyor. dolmuş ve minibüsler boş, bir saate yakın bir zamanda iki-üç kişiyle hareket ediyor. ekonomi zaten durmuş, hortlaklar ortalıkta keyif çatıp bizim yerimize para harcamıyorsa ve dükkan-mağaza açmadıysa kimsenin para harcayıp para kazandığını sanmıyorum; çünkü etrafta kimsecikler yok. o halde sokağa çıkma yasağı ilan etmeme sebebiniz nedir? yoksa bu işle başa çıkamadığınızı gören o devasa ülkelerden birinin askeri tanklarla ülkeye girmesini mi istiyorsunuz? hediye paketi mi hazırlıyorsunuz? içi elini kolunu kaldıramayan, hastalıklı insanlarla dolu, kendilerine insan yerine konulup da ilaç ya da gerçek tedbirler getirilmesine sevinen bir hediye paketi? bize rusya'nın italya'ya girdiği gibi gireceklerini sanmam. oysa yalnızca üç hafta sokağa çıkma yasağı ile önümüzü görebilirdik. hermes çantalar için orayı burayı satıyorsunuz ya, ihtiyat akçeleri sırra kadem basıyor ya, milyonlarca hızlı test kiti alırsın, işçilerin maaşını seve seve ödemek ve zararı karşılamak zorundasın, bu test kiti sars-cov2'lileri belirler, bunlar hastaneye alınır ve diğerleri virüsün temizlenmesini bekler. görev budur.

sokaklarda kimsecikler yokken bu kadar vak'a nereden çıkıyor? bu tabi virüsün havada uzun süre(üç saat bilgisi var) durabildiğinin kanıtı, ama sanki henüz bilinmeyen bir bulaş yolu daha var. işte bu nedenle sokağa çıkma yasağı ilan edilip her yer ilaçlanmalı aynı zamanda. bu ülke sizin değil, bizim ve biz böyle istiyoruz!
  • ilan edilmemesinin ya da ihtiyaç olmadığının düşünülmesinin sebebi kısa vadeli düşünmektir: (bkz: #104162586)
  • bizden salgının yayılma hızı olarak daha iyi olan ülkelerin bile bir çoğu sokağa çıkma yasağı ilan edildi. bizde hala kendiniz ohal ilan edin deniliyor yani paraya ihtiyacı olduğu için çalışmak zorunda olan toplu taşıma kullanan kesimden bir kısmının kendisi yada evdeki annesi babasının ölmesi çok sorun değil şu anda deniliyor resmen.
121 entry daha