şükela:  tümü | bugün
 • hızla hayata geçirilmesi gerektiğini düşündüğüm bir öneridir. bu konuda ekşi sözlük yazarlarının ciddi derecede katılımını ve fikirlerini bekliyorum.

  başta sağlık görevlileri olmak üzere işe gitme mecburiyeti olan insanların can güvenliğinin tehlikede olması bu günlerde hepimizin üzerine titrediği bir konu. hali hazırda sokağa çıkma yasağı bulunmadığından ve taksicilere ciddi derecede bir talep düşüklüğü olduğundan bu iki sorunu bir araya getirerek en azından sağlıklı bir çözüm üretebiliriz. talep yokluğu sebebiyle boş duran taksileri kullanarak çalışması zorunlu insanların korona virüsünden etkilenme ihtimallerini daha düşük seviyelere çekebiliriz.

  kısacası bitaksi, itaksi ve benzeri firmalar ile devlet ortaklı bir çalışma gerçekleştirilebilir.

  https://twitter.com/…tatus/1242457911370100737?s=20 bu ve benzeri ekonomik sorun yaşayan yolcu taşıma sektöründe çalışan firmalar için gelir kapısı oluşurken toplu taşıma kullanma mecburiyeti olan insanlar için de hayatlarını daha az riske atmış olacağı bir çözüm oluşturulabilir. bu sayede:

  1- işe gitme mecburiyeti olan çalışanların taksi ücreti ödememesi. bu ücretin devlet tarafından veya işverenler tarafından karşılanması. ya da taksi paylaşım firmalarıyla çeşitli işbirliklerine gidilmesi
  2- sürücü ve yolculara korona virüs yayılımını önlemek amacıyla çok ciddi tedbirler aldırılması
  3- bitaksi, itaksi vb firmaların uygulamaları üzerinden gerçekleştirilen yolculukların kalitesi incelenerek gerekli tedbirlerin alınıp almadığının kontrol edilmesi. kısaca toplu taşımada yer alan araçların sağlık tedbir takiplerinin daha aktif sağlanabilmesi
  4- yolcu veya sürücülerden birinin pozitif vaka olması durumunda etki alan takibinin toplu taşımaya nazaran uygulama üzerinden daha takip edilebilir olması

  gibi fayda sağlayabilecek adımlar atılabilir. bu adımlar sadece bir öneri olarak sunulmuştur. lütfen siz de mevcut siyasi ve toplumsal sorunları bir kenara bırakarak yapıcı önerilerinizi bu başlık altında paylaşabilirseniz en azından şu günlerde bu insanlar için az da olsa yarar sağlayabiliriz.
 • topluma faydalı olabilecek bir konuda içinde adı geçecek en son şey taksidir
 • sırtımda taşırım , olsa kendi arabamı veririm taksilere 1 kuruş kazandırmam
 • bireysel taksi şöförlerini ben de desteklemiyorum. taksi paylaşım uygulaması üzerinden takip edilebilen herhangi bir araç olabilir. burada öncelik işe gitmesi gereken insanların sağlığı.
 • ukraynada taksiciler sağlık personelini ücretsiz taşıyorlarmış. sen bunu gel de bu damalı sarışın eşeklere anlat.

  kaynak entry