şükela:  tümü | bugün
 • italya ile vaka sayılarımız orantılı bir şekilde giderken, üstelik 65 yaş üstü olmasına rağmen yasağı tınlamayan bu kadar kişi varken, işe gitmek zorunda kalan milyonlarca kişi toplu taşıma kullanırken, üstelik 300 kişilik yemekhanelerde yemek yiyen insanlar varken neden hala edilmediğini merak ediyorum.

  italyan bir profesörden türkiye'ye mesaj:

  "eğer hükümet doğru adımlar atmazsa, doktorlar bu denizi küçük bir kaşıkla boşaltmak zorunda kalır. o halde derhal her şeyi durdurup, kimsenin kimseyle buluşmamasını sağlamalı. büyük rakamlara kendilerini hazırlamalılar. organizasyonel modelleri incelemeliler. aksi halde bu dalga, doktorları ve hastaneleri ezer geçer."

  edit: imla.
 • ekonomik olarak bunu kaldıracak güce sahip değiliz, afet zamanı için ayrılan bütçeyi çoktan yediler.
  siz kendi karantinanızı kendiniz verin diyor, ben size para ayıramam.
 • gerçekten sokağa çıkma yasağını doğru düzgün uygulayacaklarına inanıyor musunuz acaba? diyelim ki yasak geldi. günün belli saatleri alışveriş yapma amaçlı serbest bıraktılar. insanlar dışarı çıkacak alışverişe koşacak birbirine daha yakın temas kuracak. diyelim ki yasağı deldin sokağa çıktın anlık ihtiyacın oldu derdini anlatamıycan para cezası yiyeceksin birilerinin kesesini dolduracaksın. biz sokağa çıkma yasağını doğru düzgün uygulayacak ve bu yasağa doğru düzgün uyacak bir millet değiliz.
 • türkiye'nin ekonomisinin bunu kaldıramayacak olmasıdır. "hangi ekonomi?" diye soranlar var hissediyorum.

  hazinede 1 lira kalmamış, üniversite rektörü yerli tohum merkezini dozerle yıkmaya çalışıyor, insanlar hali hazırda toptancı depolarında hırsızlığa başladı erzak çalıyorlar, esnaf bitmiş durumda, belki de kirasını ödeyemeyen insanlar var. bir de inatla dışarı çıkan bir topluluk var. (esnafa kızmayın. adam o dükkanı açmazsa ne yapacak? o da haklı)

  ihtiyat akçesini hazineye aktardılar o da uçtu.
  kriz patlak verdi açıklama geldi. "dua edin". vay amk dedim. ne kadar basitmiş. dedim boşuna yırtıyoruz kendimizi dua edelim bitsin bu çile.

  sokağa çıkma yasağına ne kadar dayanabilir ekonomi acaba? keşke raporları inceleyip objektif bir şekilde bize "şu kadar dayanabilir" diyebilecek bir bilim insanı olsaydı.

  yine şanslılar. ben de buna tutuluyorum arkadaş. her şey bittiğinde suç coronanın olacak ve yola devam edeceğiz.
 • parasızlık kardeşim, parasızlık.

  sokağa çıkma yasağı ilan edildikten sonra yüklenilmesi elzem olan sorumlulukları yüklenecek bir devlet yok çünkü arkamızda. umalım da “herkes kendi sokağa çıkma yasağını uygulayacak” daha ağır bedeller ödetmez bu millete.
 • gerek olmadığı için.

  1 ay ülkeyi kapatıp tüm hastaları temizlemek mi daha iyi yoksa bu şekilde zamana yaymak mı orası tartışılır bir konu ama şunu düşünmeniz gerekiyor; eğer ülkeyi kapatır ve hastalığı ülke içinde bitirirsek daha sonra ne olacak? yani kapıları açamazsınız. çünkü açtığınız anda yine birileri dışarıdan bu virüsü geri sokacak ve başa döneceğiz.

  çin’de de durum aynı olacak. yani kapılar açıldığı zaman bunu yine birileri getirip yayacak ortalığa. hatta bu saatten sonra belki de biyolojik bir savaş olarak ülkeler birbirlerine hasta gönderecekler ve yayacaklar.

  sokağa çıkma yasağı olmadan halletmek; hayat ve ekonomi düşük seviyede de olsa devam eder ve böylece devlete yüklenen yük azalmış olur. hasta ve ölümler yükselse de, hastalığı geçirenler bağışıklık kazanarak virüsün yayılımını bu şekilde engellemiş oluruz. yani bir bulaşana bir daha bulaşma şansı gayet düşük olduğu için zamanla virüs taşıyıcı bulamaz hale gelir ve yayılım yavaşlayarak durma eğilimine girer.

  zaten bütün bilim dünyasının ortak düşüncesi, bu virüsün hemen hemen herkese dokunacağı. yani evde de otursan ne kadar oturabileceksin? devlet veya devletler sana ne kadar bakabilecek?

  o yüzden yavaş dalgalarla virüse maruz kalanların tedavilerini sağlayarak kontrollü yayılım yapmak en güzeli bence. ingiltere’nin başta hiçbir önlem almadan salgına izin vermesini düşündüğü gibi değil ama ekonomiye en az zararla ve yayılım hızını kontrol altında tutmak kaydıyla bu işi sürdürmek şu aşamada yapılacak en mantıklı hareket.
 • 2 sebebi var,

  bir işe gidemeyenler ekonomiyi çok kötü etkileyecek, hem üretim %90 duracak hem de işçilerin çoğu maaşsız kalacak, hükümet destek vermek zorunda kalacak.

  ikincisi de patronlardan çekiniyor hükümet. biliyorsunuz akp en çok patronları sever
 • fakir bir devlet olduğun için....
  çünkü fakirsin
  ya da şöyle diyebiliriz çünkü fakirsin
  çünkü kefen paran bile yok... çünkü fakirsin...

  açıklanan kaynak bile para basılarak karşılanacak
  çok büyük olasılıkla...

  almanya ile aynı nüfus çapına sahip bir ülkeyiz ..

  almanya'nın kriz karşısında masaya koyduğu ekonomik güç birinci kademe için 500 milyar euro

  2. kademe için ilaveten 325 milyar euro

  sokağa çıkma yasağı olmaz çünkü fakirsin...
 • kesinlikle ciddiyetin farkında olmamalarıdır...

  bunun için iç işleri bakanlığını sürekli arayalım, telefona bakılmasa da farklı farklı birimleri arayıp iletelim... bu karar biran önce verilmeli... elimizden ne geliyorsa yapabilmeliyiz....

  bu arada vekiller nerede ?