şükela:  tümü | bugün
 • ekonomik olarak bunu kaldıracak güce sahip değiliz, afet zamanı için ayrılan bütçeyi çoktan yediler.
  siz kendi karantinanızı kendiniz verin diyor, ben size para ayıramam.
 • 2 sebebi var,

  bir işe gidemeyenler ekonomiyi çok kötü etkileyecek, hem üretim %90 duracak hem de işçilerin çoğu maaşsız kalacak, hükümet destek vermek zorunda kalacak.

  ikincisi de patronlardan çekiniyor hükümet. biliyorsunuz akp en çok patronları sever
 • paramızın olmaması.
  paramız neden yok 10 yıldır anlatıyoruz. al o gökdelenleri çevirip üstüne otur şimdi. yumurta göte dayanınca herkesin sesi çıkıyor tabi ama geçmiş olsun artık öyle bir para yok. para giderken sesini çıkarma sapına gelince meee oldu amk.
 • çünkü devletin götünde donu yok.
 • türkiye'nin ekonomisinin bunu kaldıramayacak olmasıdır. "hangi ekonomi?" diye soranlar var hissediyorum.

  hazinede 1 lira kalmamış, üniversite rektörü yerli tohum merkezini dozerle yıkmaya çalışıyor, insanlar hali hazırda toptancı depolarında hırsızlığa başladı erzak çalıyorlar, esnaf bitmiş durumda, belki de kirasını ödeyemeyen insanlar var. bir de inatla dışarı çıkan bir topluluk var. (esnafa kızmayın. adam o dükkanı açmazsa ne yapacak? o da haklı)

  ihtiyat akçesini hazineye aktardılar o da uçtu.
  kriz patlak verdi açıklama geldi. "dua edin". vay amk dedim. ne kadar basitmiş. dedim boşuna yırtıyoruz kendimizi dua edelim bitsin bu çile.

  sokağa çıkma yasağına ne kadar dayanabilir ekonomi acaba? keşke raporları inceleyip objektif bir şekilde bize "şu kadar dayanabilir" diyebilecek bir bilim insanı olsaydı.

  yine şanslılar. ben de buna tutuluyorum arkadaş. her şey bittiğinde suç coronanın olacak ve yola devam edeceğiz.
 • italya ile vaka sayılarımız orantılı bir şekilde giderken, üstelik 65 yaş üstü olmasına rağmen yasağı tınlamayan bu kadar kişi varken, işe gitmek zorunda kalan milyonlarca kişi toplu taşıma kullanırken, üstelik 300 kişilik yemekhanelerde yemek yiyen insanlar varken neden hala edilmediğini merak ediyorum.

  italyan bir profesörden türkiye'ye mesaj:

  "eğer hükümet doğru adımlar atmazsa, doktorlar bu denizi küçük bir kaşıkla boşaltmak zorunda kalır. o halde derhal her şeyi durdurup, kimsenin kimseyle buluşmamasını sağlamalı. büyük rakamlara kendilerini hazırlamalılar. organizasyonel modelleri incelemeliler. aksi halde bu dalga, doktorları ve hastaneleri ezer geçer."

  edit: imla.
 • fakir bir devlet olduğun için....
  çünkü fakirsin
  ya da şöyle diyebiliriz çünkü fakirsin
  çünkü kefen paran bile yok... çünkü fakirsin...

  açıklanan kaynak bile para basılarak karşılanacak
  çok büyük olasılıkla...

  almanya ile aynı nüfus çapına sahip bir ülkeyiz ..

  almanya'nın kriz karşısında masaya koyduğu ekonomik güç birinci kademe için 500 milyar euro

  2. kademe için ilaveten 325 milyar euro

  sokağa çıkma yasağı olmaz çünkü fakirsin...
 • parasızlık kardeşim, parasızlık.

  sokağa çıkma yasağı ilan edildikten sonra yüklenilmesi elzem olan sorumlulukları yüklenecek bir devlet yok çünkü arkamızda. umalım da “herkes kendi sokağa çıkma yasağını uygulayacak” daha ağır bedeller ödetmez bu millete.
 • ekonomik açıdan berbat halde olmamız elbette ki nedenlerden biri. lakin tek ve en önemli sebep değil. hükümet şu an sokağa çıkma yasağı ilan etse ve çarkları en az 2 hafta durdursa altından kalkamayacağı bir kriz ortamını değil, salgından sonraki fırsat ihtimalini düşünüyor.

  erdoğan'ın her konuşmasında atıf yaptığı şey de bu. sermayedarları ürkütmeden, patronların sırtını sıvazlayarak tedbir paketleri açıklıyor. çok üzülerek söylüyorum ki "bu krizden kârlı çıkacağız." derken ne dalga geçiyor ne de halkın gazını almaya çalışıyor. bu cümleyi söylerken gayet ciddi ve mesaj verdiği kesim de halk değil kodamanlar.

  planlanan şey, ortalık durulmaya başladığında üretimi durmuş ve/ya durma noktasına gelmiş ülkelere ihracat yapacak şekilde "güvenli liman" olduğumuz algısını yaratarak sermayeyi ülkeye çekmek. geleceği umulan sıcak paradan da nasiplerini almak.

  en kısa şekilde ölen ölür kalan sağlar bizimdir anlayışı ile yola devam edip; salgın sonrası voliyi vurma peşindeler. bu planın ellerinde patlayacağını, "güvenli liman"dan ziyade "en uzak durulası ülke" imajı çizdiğimizi idrak ettikleri gün sokağa çıkma yasağı gelir.
 • günlük ölü sayisinin italya ve ispanya'daki gibi 700+ ölü olmasi bekleniyor sanirim..ama siz yine de soran olursa "süreç iyi yönetiliyor" dersiniz!