şükela:  tümü | bugün
 • kıçını sabitleyip evde kalamayanlar, virüse balon diyen veletler oldukça daha çok vaka artışı ve ölüm olur başı da çekeriz. yayılma her gün ikiye katlıyor ve bu demek oluyor ki şuan iyi günlerimiz. tespit edilmiş her bir 1 corona vakasının geride tespit edilememiş 400+ corona vakası, tespit edilmiş 1 corona kaynaklı ölüm ise tespit edilememiş 1000+ corona vakası bıraktığı söyleniyor. sözün özü virüs, her saniye tespit edilememiş virüslü ve virüslü olduğu kadar bilinçsiz bana bir şey olmaz kafasındaki insanlar tarafından yayılıyor. yaklaşık böyle giderse bir hafta sonra yani 28 mart’ta vaka sayısının her gün en az 1.5 katlandığını var sayarsak 10 binleri göreceği, ölü sayısının ise en az 100-150 olacağını düşünüyorum. bir ay sonrasını siz hesaplayın.

  bu yüzden tez zamanda sokağa çıkma yasağı ilan edilsin alınacak bu karar yayılmayı durduracağı için meyvesini en erken 1-2 hafta sonra verecektir

  (bkz: sokağa çıkma yasağı ilan edilsin kampanyası)

  çıkıp ekonomik kriz olacağını söyleyenler olacak, evet olacak. öyle ya da böyle zaten ekonomik bir çıkmaza doğru gidiyoruz. söyleyin bu virüsten ve yayılımından karantina uygulamaktan başka nasıl kutulabiliriz?
 • iletişim çağında, dev ekonomiler ile yönetilen piyasalarda, insanlık tarihinin en modern zamanında, 83.1 milyonluk ülkede,15 milyonluk şehirde "sorun küresel mücadele ulusal" propagandasının henüz ulaşamadığı ya da idrak edilemediği bir ortamda covid-19 adlı virüs kol gezmektedir.
  *
  endişe içerisinde süreci yaşarken, şehrimin %70'inin bilinçli olduğunun rahatlığı ile kahvemi evimde yudumluyorum. peki geri kalan %30 ? sizlere devlet aklı ile millet cehaletini yazacağım.
  *
  küresel anlamda dünya para fonları, sağlık sanayisi, üretimi ve bilimi kitlesel kalkındırma ile boğuşurken, ülkemde örneğine başka bir yer de karşılaşamayacağınız önlemlere şahit olduk. belki gözden kaçırmışsınızdır tekrar sizlere hatırlatayım. içişleri bakanımız sn.soylu, sokağa çıkma yasağı almanya,abd ve fransa da ikamet eden fetöcülerin yaygarası demektedir. haklıdır, sn.başkan paketi açıkladı. evde durma kalk yerinden git 500 bin liraya ev al ! üstelik peşinat %10 kredi %90, hatta attırıyor destek paketini eli açık devletlüm ; uçak biletlerin de kdv %18'den %1'e indi. o halde evde durma çık gez dolaş, bakma sen evde kal türkiye açıklamalarına... bilim kurulu toplanıyor çıkan karar kolonya dağıtmak ve dua etmek. acaba bu fikirler değerli bilim adamlarımızdan mı , bilim kuruluna alınan ilahiyat profesörlerimizden mi gelmiştir devlet aklı hangilerini ciddiye almıştır merak etmemek elde değil.
  devlet aklı böyle iken millet ne yapıyor dersiniz !
  *
  camiler ibadete ara verildi, cemaat kilitli kapıları tekmelemekte. çevreye dinine sahip çık ey müslümanlar diye haykırılmakta. bu cami kapalı ise diğer camiye giderim fikri yaygın. esnaf dükkan açmakta(?) nedeni basit kira ödemeleri. çözüm belirsiz üstelik sn.başkan açıklamasına rağmen "100 milyar tl paket" ne için !, evden çıkma deniyor taksici eylem yapıyor "100 milyar tl" daha ne istiyorsun kardeşim! alışveriş merkezleri ve yatırımcılar derneği (ayd) kapatıyoruz derken, yeni çıkarttıkları avm-der başkanı tertemiziz buyrun gelin alışveriş yapın diyor. sağlık bakanı çıkma evde otur diyor, otogar asker uğurluyor davullu zurnalı !
  *
  istesekte istemesekte toplum olarak akılcı ve bilimci değiliz, bize yasaklar ve dikta lazım. dikta edin bize , evimizde kalamıyoruz. bilim kurulu karar veremiyor sevgili başkan.dikta et şunlara yasağı ilan etsin, yoksa ünite bulamayacağız,koridorda sedye üstünde öleceğiz.
 • pazartesi işe gideceğim. o gün kullanacağım bir nesneye belki şu an dışarıda bulunan 80 yaşında umreden dönen bir amca dokunuyor. en çok gezmesi gereken biz evde oturan yine biz. güçlü devletler yasağı getirebiliyor ama bizde durum içler acısı.
 • dün bizde 65+ yaşa ilan edildi bugün yunanistan’da edildi, yakındır tüm türkiye’ye ilan edilecek.
 • rte'nin vereceği bir karar olduğundan kampanya etkisiz kalır. rte tüm sağlık sisteminin çöküp insanların ölmesine mi, yoksa salgının kontrol altına alınıp, ekonominin çökmesine mi karar verecek göreceğiz.
 • sonuna kadar desteklediğim kampanya. her geçen saniye zaman kaybediyoruz ve hasta sayısı artıyor. hastanelerin kapasitesi yetmeden önce bu karar alınmalı. hepinizin desteğini bekliyorum lütfen.
 • sonuna kadar karşı çıktığım kampanya. sokağa çıkma yasağı topluma korona'dan daha fazla zarar verir.

  öldü, bitti, mahvoldu denilen italya'da corona'dan ölenlerin yaş ortalaması 80 civarı, italya'da normal zamanlarda beklenen yaşam süresi istatistiğine baktığımızda yine 80 civarı olduğunu görüyoruz.

  corona'dan en çok etkilenen ülkelerde bile ortalama yaşam süresinde hiç bir değişiklik yok.

  elbette bu hastalığa karşı tedbir ve tedavi yöntemleri titizlikle uygulansın ama bu ölçüsünde olmalı. almanya, ingiltere gibi ülkeler halkın %80'i bu virüsle enfekte olacak derken bütün hayatı ve ekonomiyi durdurmak akıl işi değil.
 • halka yasal haklarını vermeyecek bir hükümet ekibi var, neyin sokağa çıkma yasağını çekiştiriyorsunuz ya? size para filan vermeyecekler olm borçlarınızı ertelemeyecekler taksit ödemelerinde hoşgörü göstermeyecekler haklarınızı size vermeyecekler. bunu mu istiyorsunuz??