şükela:  tümü | bugün
 • sağlık bakanı'nın "herkes kendi ohal'ini ilan edebilir. bunu illa devletin ilan etmesi gerekmiyor" açıklamasına rağmen hala ve ısrarla "ohal ilan edilsin", "sokağa çıkma yasağı ilan edilsin" diyenler ne istediklerini tam olarak biliyorlar mı acaba? biliyorlarsa bunu bizimle de paylaşabilirler mi?

  kendiniz için, aileniz için bir risk algınız varsa, sayın bakan'ın ifade ettiği gibi, buyrun evinize kapanın. bunu devlet zoruyla yapmayı neden istiyorsunuz? başkalarının dışarıda ya da evde olmasının sizin virüsten korunmanıza olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmaz. bu kadarcık basit bir gerçeği kalın kafanız neden almıyor? bırakın millet dışarıda enfekte olsun, siz steril evinizde sağlığınızın keyfini çıkarın. beyinsizliğinizin farkında değilsiniz, bakan'ın sözlerini tiye alıyorsunuz kuş kadar beyninizle.

  ha, derdiniz virüsten korunmak değil de, "başkaları eve kapansın, ben özgürce dolaşayım" ise, yarrağımı yiyin diyeceğim de, ayıp olacak. en iyisi hasan pulur'un efsane ayarı ile uğurlayayım sizi: kapıp da kaçar mısınız!
 • bırakın millet dışarıda enfekte olsun dediğiniz kişiler de insan. sen ve 17 yıldır her olayda bunu kanıtlayan hükümet insan hayatını bu kadar değersiz görüyorsan olay sizin çarpık değer yargılarınızda.

  insanlar cahil, evlerinde durmuyorlar, belirli yaşı geçmiş eğitimsiz insanlar sokakta geziyorlar ve risk grubunda oldukları gibi mecburen çalışmakta olan benzincileri, markette çalışanlarını, doktorları, eczanedekileri de riske sokuyor. corona zamanı tartılıcam diye eczaneye gelen dayı var. bu çalışan insanlar daha sonra ailelerinin, senin benim yanıma dönüyor.

  zannetme ki sen sadece kendi hayatını düşünecek kadar bencilsin diye bütün insanlar öyle. zaten bu uslüpte konuşan insana da verilecek tek cevabı da atalarımız söylemiş, onların efsane ayarı ile uğurlayayım sizi; siker misin sabaha mı bırakırsın!
 • evde kaldığımız sürece maaş verecekler mi?
 • okuncak kitaplar var reis ver şu yasağı acil
 • ölmek istememek.
 • bilinçli toplumlarda bu tür durumlarda insanlar evlerine kapanabilir fakat bizim gibi her kesiminde algısı bozuk bilinç seviyesi düşük ülkelerde durum maalesef ki böyle değil.

  sokağa çıkma yasağının olmasını isteyen kişi virüs belasının sokaktan yayıldığını bildiği için istiyordur. zira kendisini ne kadar korusa da bu virüsün çarpanı 5 olduğu için bir şekilde kendisine ulaşma ihtimali var. yani kişinin sadece kendisinin korunması yetmiyor.

  en basitinden dışarıdan yemek, su, market ihtiyacını getiren arkadaşlar bu sokakta başı boş dolanan ve pozitif olma ihtimali olan kişilerle temas halinde oluyor. bunun bir salgın olduğunu ve ne kadar dikkatli olunursa o kadar kolay atlatılacağını kalın kafanız neden almıyor onu da anlamış değilim.

  doğrusu tabi ki sokağa çıkma yasağı yerine vatandaşın evinde kal çağrılarını dinlemesi ama toplum henüz bu bilince zenginiyle fakiriyle, yaşlısıyla genciyle hazır değil. gün olur hazır olur o zaman zaten bunlar konuşulmaz.

  ek: çalışan kişiler tabi ki istisna. zira eve ekmek gitmesi gerek, fabrikada üretim gerek, eczaneden tedarik gerek vs. sözüm amaçsız ortalıkta dolananlara.
 • bu dediklerini bir gün çalışmazsa evine ekmek götüremeyecek insanlara da anlatsana delikanlı.
 • (bkz: yaşamak) ? (bkz: yaşatmak) ?

  sevgilimin , ailesinin ve ailemin yaşamasını istemek ?

  (bkz: bunların düzenine sokayım)
 • hem kendileri hem de milletleri için sağlıklı bir yaşam.
 • bu faşist zihniyeti azıcık sıkıştırınca gizli amaçları, niyetleri bir bir dökülüyor dudaklarından:

  "insanlar cahil, evlerinde durmuyorlar, belirli yaşı geçmiş eğitimsiz insanlar sokakta geziyorlar ve risk grubunda oldukları gibi mecburen çalışmakta olan benzincileri, markette çalışanlarını, doktorları, eczanedekileri de riske sokuyor. corona zamanı tartılıcam diye eczaneye gelen dayı var. bu çalışan insanlar daha sonra ailelerinin, senin benim yanıma dönüyor."

  al bakalım, kafaya bak! "cahil, belli yaşı geçmiş, eğitimsiz" insanlar sokakta geziyorlarmış!

  bak amına koduklarıma! bak sen şu hadsizlere! ulan siz cahil halinizle, hem yaşınıza başınıza bakmadan sokağa nasıl çıkarsınız! eğitimli, genç beyefendileri, benzincileri, eczanecileri, doktorları nasıl riske sokarsınız! kapanın lan evinize hemen! genç ve eğitimli beyefendiye bırakın sokakları!

  bak genç ve eğitimli beyefendi kardeşim! ben seni içimden gelen bir sözle uğurlayayım: senin o başkalarından daha kırmızı olduğunu düşündüğün kanını sikeyim!