şükela:  tümü | bugün soru sor
 • klasik fotoğraf kurallarının çoğunu umursamadan sadece anı yakalamak adına fotoğraf çekmektir.fotoğraflarda öyle aşırı bir görsel şölen aranmaz.kadraj eğikmiş umursanmaz,figürlerin kolu bacağı kesilmiş önemsiz;önemli olan fotoğraftaki olaydır.insanların anlık mimikleri,hareketleri,yaptıkları önemlidir sokak fotoğrafçısı için.''bu fotoğrafta hayat var'' der sokak fotoğrafçısı açıklarken işini.
  tüm ekipmanları kuşanıp çıkmaz sokak fotoğrafçısı.bir otomatik odaklamalı lens(genelde bu lens normal yani 50mm odaklı bir lens olur),hafif ve hızlı bir makina yeterlidir.
  sokak fotoğrafçısı karanlık odaya girip(veya photoshop ile) fotoğrafa taklalar attırmaz.neyse odur.
  fakat riskli bir iştir,anlaşılamama ihtimali çok yüksektir.
  sağlam bir örnek için

  (bkz: ömer orhun)
 • boyutlari, hizi ve en onemlisi filmin o "canli" dokusundan dolayi bu is icin rangefinder kullanilir, kullanilmalidir. dslr ile yapilmaz, yapilirsa da o fotograflarda maalesef "hayat" eksik kalir.
 • mottosu "sokakta ne gorursen yakala ve cek!" degildir, hic bir zaman olmamistir. bunu icra eden kisi, cektigi her karede tam da o sirada neyi kacirdigini dusunen ve bilen kisidir.
 • siradan gunluk yasami gorsele tercume etmektir. bir sokak fotografcisi, yasli bir amcanin torununun basini oksadigi bir an veya trende yanindaki kisinin gazetesine goz atan ve okuduguna tebessum eden birinin fotografiyla, uzerinde durmadigimiz, aldirmadigimiz ve hatta cogu zaman hosnutsuz oldugumuz gunluk yasantimizdan o an parcalarini izole ederek, aslinda ne kadar basit ve guzel bir hayatin icinde yuzdugumuzu bize gosteren kisidir. cok kolaydir, bir o kadar da zordur.
 • ankara'da yasayanlar icin ankara kalesine gidip orada yasayan insanlara uzayli muamelesi yapmak sanirim bu, rahatsiz edici.
 • hayatta önemsiz görünen ayrıntıları yakalamakla ilgilidir...
  onun dışında hangi tür gövde kullanılmış, hangi lens kullanılmış tamamen fotoğrafçı kişinin tercihine bağlıdır...
 • siradan bir sokaktan gecerken basit bir olayin görulmeyen öburyuzunu aktarmaktir..bir kentin kaldirimlarini, denizini, cati ve martilarini, kaldirimlarda yatan evsizleri, kucuk cocuklarin gözlerindeki yasam sevincini, polis tarafindan sokakta yakalanan afrikali bir multecinin gözlerindeki endiseli siyah rengi, kaldirim taslari arasindan filiz vermis minik otlari karelerle vermektir.
  avrupa'da street fotograph denilen bu grubun fotografcilari cogu zaman serbest calisirlar..sokaklar nefes alip veren , yasayan canlilardir ve o sokaklarin nefes alisini en iyi sokak fotografcilari hisseder.
 • enteresan bi örnegi icin:
  (bkz: vivian maier)
 • özgürlüğü, doğaçlamayı, sıradan gibi görünenin sahip olduğu büyüyü bize sunan, dile gelmemiş öyküleri her gün yeniden, ama yepyeni bir ışık, yepyeni bir kurgu ile karşımıza çıkaran sokak hayatını belgeleyen fotoğrafçıları bir araya getirmeyi hedefleyen bir sitenin kurulmasına vesile olmuş olandır. (siteden alıntıdır)

  http://sokakfotografi.com/
 • milli mekânı balat'tır.