şükela:  tümü | bugün
  • 100-200 yıl önce hepsini katlettikleri için gelişmiş ülke sokaklarında görmememiz normal. biz yapamayız, yapmamalıyız.

edit1 : maalesef aynı şeyler 200 yıl önce bu topraklarda da düşünülmüş tarihimizin iki büyük köpek soykırımı

edit2: avrupanın bazı ülkelerinde (özellikle romanya'da) katliamlar devam etmekte imiş.

edit3: kaynak isteyenler için the great cat and dog massacre
  • doğal yaşam için en büyük tehditlerden biridir sokak hayvanları. bilim bunu söylüyor, ekoloji bunu söylüyor. doğada kilit canlı dediğimiz hayvanlar için çok büyük tehdit. avustralya buna önceden önlem almadığı için belirli aralıklarla 2 milyon kedinin itlafına karar verdi. dağda kedi gezer mi? köpek gezer mi? kilit türler nasıl yaşam alanı bulacak.

türkiye’de -her şeyde olduğu gibi- hayvanseverlik de bilim ve bilinçten uzak, politik bir tavrı temsilen varoluyor, var ediliyor. bu da popülizm ve goygoydan başka bir şey getirmiyor.

tr’de olduğum yıllarda doğada çok bulundum ve dağda bir kedi gördüğüm zaman tüylerim ürperiyordu. eminim hayvansever bir ablamız görse “ay ne güzel hayvan” diyip geçecekti.
  • 100 200 yıl diyen kişi, sokak hayvanlarının bitki gibi yerden bittiğini falan düşünüyor sanırım. yoksa 100 200 yıl boyunca, hiçbir sokak hayvanı olmadığını düşünmek garip. gelişmiş ülkelerde, şikayet edildiğinde o hayvanlar toplanıp barınaklara götürülür. yuva aranır, bulunursa verilir bulunmazsa (ki yavru köpekler %90 sahiplendirilir.) yaşam süresi sonuna doğru uyutulur. bizim istediğimiz de, bu köpeklerin toplanıp, barınaklara götürülmesi. kimse hayvanları katledin demiyor.
  • sokak hayvanlarının günü gününe beslendiği güzel bir mahallede yaşadığım için mutluyum. ulan bir sokak köpeği her sabah beni sokağın belli bir yerine kadar yolcu edip akşam orada karşılıyor. ben nasıl bunun ölmesini isteyeyim? ne kadar kötüsünüz.
  • dünyanın 1. sınıf ülkeleri hata yapıyor. oldu mu? hiçbir canlının öldürülmesi doğru değildir. düzgün barınak ya da onlara özgü doğal bir ortam oluşturulması fikrine varım ama öldürmeye yokum.
  • çavuşesku sonrası sefil zamanlarında romanya'da köpek sürüleri dolanıyordu bükreş'in merkezinde. gelişmiş ülkelerde barınakla kısırlaştırmayla falan halletmiş olsalar gerek.
  • sadece kedi şu sokaklarda azalsın heryeri böcek, akrep, kertenkele, fare basar. istanbulda km2 ye kaç adam düşüyor bi bak. heryer çöp, kanalizasyon. hamamböceğiyle uğraşırsın sonra.

edit
    şu gereksiz geyikten o kadar sıkıldım ki anlatamam. kendine arsa al istersen içeri böcek bile sokma nasıl bi hayat istiyorsan yaşa istediğini yap sikimde olmaz. ama her hafta hayvan öldürelim, soykırım yapalım salaklığından sıkıldım artık. var mı arkadaşım çözüm? varmı aklını çalıştırdığın, çözüm yarattığın bi problem? yok . bi sike faydan yok. ben bunu burada istemiyorum demek problem yaratmak kolay, çözüm senin boyunu mu aşıyor?
  • bu ulkeye ait nadir guzel ozelliklerimizdendir. hatta artiriyorum ve sunu diyorum, toplumsal sozlesmemizde toplumun her kesiminin anlastigi nadir konulardandir.(bkz: toplum sözleşmesi)
  • new york da hamam bocekleri ve farelerin üzerinden sekerek gitmenize yol açan şey. ha bu arada türkiyede herşey güllük gülistanlık olduğunu sananlar başka milletlere bok atmadan önce etraflarında hastalanan kedilere köpeklere kimin baktığını aklına getirsin. genelde kimse. acı çekerek ölüp gidiyorlar. bir tanıdığım sürekli veteriner için ameliyat parası vermek ve toplamakla uğraşıyor ve gerçekten acı içinde hayvanların gelmesi bitmiyor. ( sokak hayanların devlet eliyle düzenli kısırlaştırılması ve tekrar alındığı sokağa salınması gerektiğini düşünüyorum )
  • letonyalı arkadaşıma türkiye'deki sokak köpeklerinden bahsettiğimde bunun tehlikeli olduğunu söylemişti. insanlara saldırmıyorlar mı diye sordu. dedim hepsi değil elbette ama saldıranlar da oluyor. peki neden devlet bunları toplamıyor diye sordu. dedim ülkedekilerin bir kısmı "hayvanlar niye toplanıyor, insanlar toplansın. onların yaşam alanı burası" diyor. bana çok net bir yanıt vermişti. "bu hayatımda duyduğum en geri zekâlıca şeylerden bir tanesi."

bana değil, santa agate'ye kızın. kız böyle dedi yani.