şükela:  tümü | bugün
  • merhaba, ben, ben... pardon, ismim yok. ben bir sokak köpeğiyim. hani gördüğünüzde korkudan veya tiksindiğinizden ötürü kaldırıma daha fazla sığındığınız veya kaçtığınız ben. oysa ben de sizlerden korkuyorum biliyor musunuz? siz insanları her gördüğümde, yine bana bir zarar mı verecekler diye endişeleniyorum. oysa sizleri önceden çok severdim, yani daha küçük bir köpekken. o zamanlar gördüğüm her insanın yanına gider, kendimi sevdirmeye çalışırdım. kimileri severdi beni, kimileri ise elini bile sürmek istemezdi. ah çocuklar, sizin yeriniz bende çok ayrı. sizi çok sevdim ve hâlâ da seviyorum. bana karşı en iyi sizler oldunuz, özellikle de bebek yaştaki çocuklar. elbet bazı çocuklar kuyrugumu çeker, bana taş atardı ama pek fazla canımı acıtmazdı bunlar. zira bunu oyun zannederlerdi. o yuzden kalbim pek kırılmaz, göz yaşı da dökmezdim. canım biraz acıyarak uzaklaşırdım. beni asıl üzen, koca koca insanlardı. iğrenerek bana bakarlar, kimileri tekmeler savurur, kimileri canımı çok fena yakarlardı. oysa benim tek istediğim birazcık sevgiydi, hani siz insanların hep bahsettiği ve aradığı sevgi... uğruna şiirler döktürdüğünüz, yazılar yazdıgınız ve uğruna dağlar aştığınız sevgi.. benimkisi sizinki kadar yüce olmasa da, birazcık şefkat ve sevgiydi. başımı okşamanız ve bana verdiginiz ufacık bir ekmek parçası bile mutlu ediyordu beni. herneyse, çok fazla uzatmak ve çok değerli vaktinizi almak istemiyorum. biliyorum, uzun yazıları pek sevmezsiniz, hep kısa olanları seversiniz. demek istemem o ki: bu sıcak yaz aylarında bizleri de hatırlayın ve bir tabak yemeginizi , bir kap su ve bir yudum sevginizi bizlerden mahrum etmeyin. bizler sandıgınız kadar korkunç ve iğrenç varlıklar değiliz. sadece sizden farkımız, konuşamıyoruz ve sizin kadar "iyi" düşünemiyoruz.

yukarıda yazdıgım kısa öykü sokak hayvanlarına ithafendir.

bu konuyu açmama sebep olan damla arkadaşıma özel bir teşekkür borçluyum. ayrıca izmir bucada kendisi elinden geldiğince sokak hayvanlarına yardımcı olmakta ama maddi olarak zorlanmakta. sizlerden ricası buraya yakın olanların, en azından evlerinin önüne yemek ve su koymaları.

yaz mevsimi geldi ve sokak hayvanlarına lütfen merhametli ve şefkatli davranalım. çöpe dökeceğimiz yermekleri kaplara koyarak, sokak başlarına ya da uygun olanlar, evlerinin önüne koysun su ile birlikte. yiyecek yemek ve su bulamadıkları için bir çok hayvan ölüyor.
    herkese teşekkür ederim şimdiden.
  • bir tas su ve çöpe atılacak yemeklerin, ayıklanıp kendilerine verilmesi ile desteklediğim kampanyadır.

unutmadan; onlar allah’ın sessiz kullarıdır.
  • hassas insanlara teşekkür ederim şimdiden.
  • "sokak hayvanlarına yardım ettiğiniz kadar bu ülkede aç yatan çocuklara da yardım etsenize" dediğim kampanyadır. işiniz gücünüz hayvan da hayvan. ulan bu hayvanlar sizden önce de yaşıyordu, sizden sonra da yaşayacaklar merak etmeyin. senim ülkende açlıktan ölen çocuklar var, soğuktan zatürre olup ölen bebekler var, bunlara daha çözüm bulamazken başlatmayın şimdi hayvanlarınıza. tamam hayvandır, canı var, seviyoruz... fakat her boka da kampanya açmaktan vazgeçin amk. önceliği bebeklere ve çocuklara verin. o hayvanlar gerekirse böcek, fare ve yılan yer, ama sen yiyebilir misin onları? bebekler yiyebilir mi?

saçma sapan kampanyadır.
  • hayvana değer veren, insana da değer verir ve sorunları ile ilgilenir. aşırı tepki ve küfürlü ağızla eleştiri yapilmamasini rica ediyorum. biz herkese karşı merhamet ve şefkat istiyoruz.
  • insanlık tarihi hayvanların talihsizliğidir.
    onların doğal ortamının içine eden biziz,
    fabrikalarda makine gibi kullanıp sömüren biziz (gıda sektörünün sahne arkasına bir bakın, içiniz kaldığı kadar),
    tecavüz eden biziz,
    döve döve öldüren sakat bırakan biziz,
    bilimsel deney kisvesi altında türlü işkence yapan biziz,
    ömürlerini kafeste geçirmelerine neden biziz,
    kendi savaşlarımızda milyonlarcasını katleden biziz,
    dişini kürkünü kanadını yüzgecini -aslında ihtiyacımız olmasa da- kullanmak için yine milyonlarcasını öldüren biziz,
    "sokak hayvanı" diye bir türün ortaya çıkmasına sebep biziz,
    bazı vicdan sahipleri tüm bunların yanında güzel şeyler de olsun dediğinde dünyadaki zulmü, vicdansızlığı, insafsızlığı mukayese ederek küçük güzelliklerin önünü tıkamaya çalışan da biziz.

allah bizi bildiği gibi yapsın.
  • "önce insanlar" diyen ama ilk entryde ne yazdığını okumayanların damladığı kampanyadır.
    bak güzel kardeşim, ülkede hatta dünyada bırak hastalığı açlıktan ölen insanlar ve çocuklar var biliyoruz. alt tarafı sokak hayvanları için sokağa koyulacak bir kap su ve bir kap mamayı kıskanıp, insanlıktan çıkıp "o hayvanlar sizden önce de yaşıyordu" gibi şuursuz cümleler kuracak kadar ne ara merhamet yoksunu oldunuz yahu? hayvanlara milyobn dolarlar harcayalım, insanlar babayı alsın demiyor kimse!! çöpe atacağın yemeği bir kapla sokağa bırak diyoruz hepsi bu. insanlar olmadan önce köpekler avlanabilen varlıklardı, betonla kaplamadığımız dünyada rahatlıkla doğalarını yaşıyorlardı ancak biz sokakta kendiliğinden su içecek ortamı bile yok ettik. nasıl pis bir zihniyettir bu ya, önüne çıkan muhtaç bir cana merhamet etmeyip illa kendi türü için yardım bekleyen. merhamet varsa her canlı için vardır yoksa yoktur. bencilliğinizde boğulun. çöpe atacağını sokağa koy demeye nasıl isyan edilir, insan hayret ediyor!
  • desteklenmesi gereken kampanya

neden önce insan? insanın kafası var tavşan gibi çoğalıp çocuklarını sokağa atmasın

önce hayvan. önce doğa

sonrasında doğa insana geri verir zaten
  • ne güzel insanlarsınız siz. çok teşekkürler.
  • iyi ve merhametli insanlara selam olsun.