şükela:  tümü | bugün
  • hayvanların kendi besinlerini bulabilecekleri bir ortamda gerek yoktur. ama bizimki gibi her köşeye apartman, avm, konut projesi dikili bir şehirde, kapalı çöp kutularıyla elzemdir. hele ki yazın. yemekten çok su büyük ihtiyaçtır. elindekini paylaşmayı bilmek, yemek artıklarını hayvanlara sunmayı akıl etmek insanlık belirtisidir. kim yapıyorsa gözlerinden öperim.
  • maddi imkanı yeten her insanın yapması gereken iyiliktir.

belli aralıklarla kasaplardan kırıntı satın alıp, evinizde pişirin ve onların karnını doyurun lütfen. ona gücünüz yetmiyorsa da yemek artıklarınızı* ve hafif bayatlamış ekmekleri çöpe atmayın. eğer ekmek çok sertse sütle veya yemeğin suyuyla da yumuşatabilirsiniz. çöpe gideceğine kapınızın önüne yanına bir kap suyla beraber koyun.
    kışın soğuk havalarda suyun donmaması için de içine bir damla zeytinyağı damlatabilirsiniz.

eğer bunları yaptığınız için komşunuz sizi tehdit ederse(direkt şahsınıza tehdit savuranlar veya hayvanları öldürmekle tehdit edenler çıkıyor),
    «önemle yapmanız gerekenler:
    1-emniyet-jandarma karakoluna "şahsınıza tehdit ve hakaretten" şikayette bulunun.
    2-orman işleri müdürlüğü'nden güvenliği sağlamak için yerinde inceleme yapmalarını talep edin. komşu hakkında hayvanlara zarar vermekten şikayette bulunun, idari para cezası kesilmesini isteyin.
    3-emniyet, jandarma, orman su işlerinden o çevrede topluma "hayvanları koruma kanunu ve yasal haklarınız" için bilgilendirmede bulunmalarını talep edin.
    sahipsiz hayvanları beslemek sizin yasal hakkınızdır.
    +apartman ve site yönetim genel kurulu'nun hayvanlar için almış olduğu 'yasak' kararları geçerli değildir, hayvanları koruma kanunu ve ulusal sözleşmeler geçerlidir.»
  • az önce bir tane köpek şirketin bahçesine girmiş. otomatik kapının önüne gelince kapı açıldı ama içeri girmedi. öyle bekledi kapının önünde. ona, sen burada bekle, mutfaktan bir şeyler getireceğim sana, dedim. kalan yemeklerden bir tabak yapıp geldim. bıraktığım yerde bekliyordu. sanki benim dediklerimi eksiksiz anlamış gibiydi. yemeği bahçenin dışına götürdüm. o da peşimden geldi ve döktüğüm yemeği bir güzel yedi.
    ancak karnının doymadığı yüzüme bakışından belliydi. hemen daha da büyük bir tabakla yemek almaya gittim. onu da bir güzel yedi ve tekrardan yüzüme bakıp gitti. o son bakış sanki teşekkür gibiydi.
    çok güzel varlıklarsınız. ara sıra sizden korktuğum da oluyor ama gerçekten çok seviyorum sizi.
    şu anda içimi dolduran huzuru, mutluluğu tarif edemem. lütfen daha duyarlı olalım. onlar gerçekten bize muhtaçlar.
  • son zamanlardaki sürekli şikayet ettiğimiz mutsuzluk haline bir parça çözüm olabilecek eylem. ülkenin birçok yeri karlar altında, dayanılmaz soğuklar var. biz sıcacık evimizde soğuktan, kardan şikayet ederken hayvancıklar çaresizce aç ve susuz kuytu köşelerde sinmiş bizden yardım bekliyor.
    birkaç gündür içimde tarifsiz sıkıntı yaşıyorum. belirgin bir sebebi de olmadığı için bir çözüm de bulamıyordum. biraz önce öğle tatilimi elimde küçük poşetlere böldüğüm kedi ve köpek mamalarını korunaklı köşelere bırakarak geçirdim. bir paket de bulgur alıp bütün mahalleye serperek dolaştım. geri dönüş yolunda karlar üzerinde yemeklerini yiyen güvercinleri, kedileri, köpekleri gördükçe içimi bir huzur kapladı.
    birçoğumuz için 2016 felaket bir yıl oldu, belki önümüzdeki yıllar da böyle olmaya devam edecek. ama şu mutsuzluğumuzda biraz olsun huzur bulabilmek 3-5 liralık bir bulgurla güvercinleri beslemek, mama alamıyorsak evde en azından makarna yapıp kedileri, köpekleri beslemek kadar kolay.
  • insan olmanın gereğidir. hayvanlar aç susuzken umursamadan geçip gidenler, tiksintiyle bakanlar hatta onları döven, işkence edenler sadece nefes alıp veren yaşam formlarıdır. insanlıktan nasibini almamış, bencil yaratıklardır.

hayvanları sevin, koruyun, elinizden geldiğince besleyin. onlardan, insanlardan geldiği kadar zarar gelmez hiçbirinize.
  • apartman sahiplerinin hoşuna gitmeyebilir. bu amına koduğumunun mama kabı götüne mi giriyor da çöpe atıyorsun be adam. kediyi de görseniz var ya ayakta yürüyecek hali kalmamış yavru bir kedi.
  • özellikle kuşlar için bu çetin kış şartlarında yiyecek bir şeyler bulmak oldukça zor. en azından camlarımızın önüne veya balkonlarımıza onlar için ekmek kırıntısı veya buğday tarzı şeyler bırakırsak çok iyi olur.
  • çok da zor bir şey değil isteyen için. birkaç güne bir marketten yaş mama alıyorum kediler için (yaşadığım ve çalıştığım bölgede sadece kedi var). çantamda mamayla geziyorum. karşıma çıkan ilk kediye veriyorum. görenler ay ne hoş bundan sonra ben de yapayım diyor.

böyle böyle iyi olacağız, mutlu olacağız.
  • ben her zaman biraz kedi mamasını bir pet şişeye koyup çantamda taşıyorum. sokakta gördüğüm her kediye veriyorum. herkesin yapması dileğiyle
  • dünyanın sadece leş insanlara ait olmadığını, başka canlıların da olduğunu ve onların tek dertlerinin yaşamaya çalışmak ve yiyecek bulmak olduğu zaten ne kadar yer kapladıkları dünyada yapılması gerekendir. içinde hayvan sevgisi olmayana ne insan derim ne de başına bir hal geldiğinde acırım zerre zikimde de olmaz.