şükela:  tümü | bugün soru sor
198 entry daha
  • sizi ruhen rahatlatacak olan bir eylem. onların o mamayı yerken ki halleri sizi gerçekten mutlu ediyor. deneyin, içinizdeki vicdanı duyguları kıpraştırıyor.
  • özellikle bu soğuk kış günlerinde lütfen lütfen lütfen en azından yiyeceklerinizden arta kalanları verin. inanılmaz kötü durumda olanları var.

edit: sokak hayvanlarına yiyecek vermek onların sokaklarda olmasını desteklemek demek değildir. sadece zor durumda olan, aç hayvanlara vicdanen yardım etmeye çalışmak demektir. yoksa hepimiz her hayvanın bir sahibinin olmasını, bu sefil koşullarda yaşamamasını istiyoruz. bunun çözümü de onları kısırlaştırmak ve çoğalmalarını bir şekilde engellemektir. onları aç bırakmak, sopalar, taşlarla kovalamak çözüm değil. tam tersi onları daha saldırgan hale getiriyorsunuz. lütfen artık bunu anlayın.
  • https://www.instagram.com/patifood/?hl=tr

ne kadar zor şartlarda bir avuç gönüllünün mücadelesiyle hayatta kalmaya çalışan canları görebileceğiniz bir hesap. listeden yardım etmek istediğiniz hesabı seçerek sadece 3.5 liraya bu soğuk kış gününde yardım edebilirsiniz. inanın starbucks'ta kahve içmekten daha çok içinizi ısıtacak.
  • her ay mama alarak yaptığım eylemdir. sabah ve akşam olmak üzere hayvanları beslemeye çalışıyorum. inanılmaz mutluluk verici bir etkisi var. imkanım olsa hepsi için özel evler yapmak isterdim.
  • gidin evinizde, barınağınızda besleyin hayvanı. vicdanınızı rahatlatacaksınız diye sokakta güvenli yürüyemez olduk. bu işe devlet büyüklerinin mutlaka el atması lazım. sokak hayvanı beslemenin de cezası olmalı ki bu sokak hayvanı çeteciliğine dur densin.
  • aç gözlülük yapıp mamaya atlamazlar.önce size teşekkür için etrafınızda dolaşır sonra yerler verdiğiniz mamayı.
    sokak hayvanı besleyenler bunu yakından gözlemlemiştir.
  • mama kaplarını kaldırıp çöpe atan komşularınız varsa sinir patlaması yaşatan durumdur.
  • bazı orospu çocuklarına dert olan eylem.

sadece sokak köpeği saldırılarının bile genellikle, hayvan sevmeyen insanların yoğunlukta olduğu, eğitim/kültür seviyesi düşük, muhafazakar, varoş... bölgelerde gerçekleşmesinden yola çıkarsak, yapılması gereken şey.

şu ana kadar, biri dışında yaşadığım semtler, istanbul'da sokak hayvanlarına en fazla ilgi gösterilen, yardım edilen yerler. bunların hepsinde sokaklarda yıllardır yaşayan bir çok köpek var, çevre sakinleri de düzenli olarak besler, hava kötü olduğunda dükkanına/apartmanına alır, bir sorun olduğunda tedavi ettirir, bir kere bile bırakın saldırmalarını, birine hırlayıp korkutmalarına bile şahit olmadım.

ama öğrenciyken bir süre oturduğum küçükbakkalköy denen bok yuvasında, hiç kimse bu hayvanlarla ilgilenmezdi. ilgilenmemeyi bırak korkup taş atan, kovalayan, tekmeleyen... tiplerle doluydu. bulunduğum sürede ciddi bir saldırıya şahit olmasam da oradaki hayvanların bariz şekilde daha ürkek, agresif oldukları gözden kaçmazdı.

aşağıda embesilin biri de "sokaktaki hayvanları beslemek için kampanya düzenleyen arkadaşlar, karşı komşularının evinde yemek olup olmadığından haberdar mı?" diye sormuş.

açık açık söyleyeyim, karşı komşumun ya da bir yerlerde tanımadığım birilerinin aç olup olmamaları sikimde bile değil, benim maaşımın üçte birine zaten "sosyal devlet" tarafından el konuluyor, kendi kazandığım para ile satın aldığım her şey için minimum 8% daha fazla para ödüyorum. yani karşı komşumun karnını doyuracak olan ben değilim, bunun için parayı benden alan devlet, hayvanlara harcadığım parada gözünüz kalacak kadar açsanız ve hesabı devlete sormaya götünüz yemiyorsa haber verin bir kap yemek artığı da size bırakayım.

hayatında bir kere bile o barınakların durumunu görmemiş tiplerin dahiyane çözümü kendileri bulmuş gibi devamlı "barınak" demelerini cahilliklerine bağlıyorum.

daha bir iki hafta önce kurtköy'deki barınak ve köpek toplama noktalarını gezip incelemiş biri olarak çok net söyleyebilirim ki, hayvanları oralara sürmek ile itlaf etmek arasında pek bir fark yok. oraya götürülen hayvanlar, gönüllülerin yardımları ile bir kaç ay anca yaşayabiliyor. oraların ne durumda olduğunu bilmeyen tipler de "barınağa gönderildi sorun çözüldü" diye vicdanlarını rahatlatıyor.

devletin suriyelilere harcadığı paranın bekli yüzde biri ile ülkedeki sokak hayvanı sorunu, hem hayvanlar hem de insanlar için en iyi şekilde çözülebilecekken, hala bunu yapmayan devletten bir şeyler bekleyip, gönüllülere çemkirmek orospu çocukluğundan başka bir şey değil.

bir işe yaramıyorsunuz bari engel olmayın.
  • sokaktaki dilenciye, mendilci çocuğa para vermekten farksızdır. taşıma suyla değirmen döndürmektir.

kedinin, köpeğin yeri sokaklar değildir. yarı evcil sokak hayvanları barınaklara toplanmalı ve buralarda beslenmelidir.

siz sokaktaki iki köpeği beslediniz diye hepsinin karnı doymuyor.
    fıtratı vahşi ve saldırgan olan bu hayvanlar, insanlar için tehlike arz ediyor.

edit: çok merak ediyorum sokaktaki hayvanları beslemek için kampanya düzenleyen arkadaşlar, karşı komşularının evinde yemek olup olmadığından haberdar mı?
    aa pardon, karşı komşunuz bir insan ve tüm insanlar birer canavardı, unutmuşum.
20 entry daha