• minderde bin saatten fazla geçirmiş biri olarak eklemem gerekirse, çalıştığınız dövüş sanatı veya bu sanatla uğraşmış en ünlü kişi gelip sizin için dövüşmeyecek veya teknikler sular seller gibi akmayacak.kavgayı size kazandıracak olan iki şey vardır antreman ve tecrübe.
  • youtube açılıp judo v.s herhangi bir şey yazılarak gerçek kavgalarda (kafes, turnuva v.s) nasıl sonuç alındığı izlenerek judoda karar kıldığım savaş sanatı. dakikalar içinde saldırganların kolları, bacakları, bilekleri v.s bi taraflarına sokularak sonuç alınabilinir. siz bakmayın judo v.s judo maçlarına normalde başka bir spor dalıyla karşılaştıklarında öyle yerde debelenme filan olmuyor direk kırıp bırakıyorlar.
  • wing chun denilmis zira kendisi savunma sanatidir, bu abilerin sinirleri alinmis gibi olmalidir, savasmak icin kullanmazlar ogretilerini. savas icin kullanilirsa mazalla sokak kavgasindan saglam cikamazsiniz benden solemesi. abiler zaten wing chun biliorum der cekilir kosesine kavga etmezler.
  • cevap vermeden önce sanırım şu noktaya değinmek gerekir. bu sanatların hepsinde uygulayıcı zamana yayılmış azimli ve disiplinli bir öğrenme sürecine ihtiyaç duyar. bu sebeple etkinlik kadar önemli olan diğer bir konu da uygulanabilirliktir. uygulanabilirlikten kasıt ise tekniği öğrenebilmek ve uygulayabilmek için gerekli eğitim süresi ve tekniği uyguladığınızda alabileceğiniz sonuçların etkinliğidir. sokak kavgasının atmosferi göz önünde bulundurulduğunda üç aylık bir eğitim takdir edersiniz ki bu sanatların icrası için yeterli değildir. dolayısıyla konu etkinlik ve uygulanabilirlik olarak bir bütün şeklinde ele alındığında sanırım en çarpıcı sonuçları boks verecektir.
  • (bkz: el bombasi)

olm istanbulda yasaya yasaya kafayi yediniz, savas sanati nedir lan?
  • hiç bir şey (bkz: kaçmak) kadar etkili olmayacaktır.
    baktın dayak yemek kaçınılmaz işin ucu boklu bir yere çıkıyor derhal kaçmakta fayda görülecektir. rakibin o sinirle belki kendini siker.
  • (bkz: sprint)
    sürprizi olmaz. karşındakinde levye mi var, bıçak mı var, tabanca mı var, kenarda bekleyen destekçileri mi var, hepsinin çaresi var sprintte. koca bir dünya seni bekliyor.

geride koruman gereken biri yoksa, sprint harici her şey fıs.
  • üç yıl kadar taekwondo çalıştım. pek çok kavgada faydasını gördüm. ama en idmanlı oldugum zamanlardaydi bunlar. bu tarz sporlarda devamlı idman gerekiyor. sonra boks dikkatimi çekti. en asgari emekli optimum verim alınabilen bir spor. ve çalışmaya başladım. kendime güvenim arttı. şimdiye kadar bir kavgada tecrübe edemedim ama taekwondoda en iyi durumda olduğum zamanlarda bile bu kadar kendime guvenmiyordum. yüzlerce kiloluk yumruk bastığını bilmek oldukça güven verici.
  • ölüm vuruşu. ama kimseye yapmayacağıma söz verdim

(bkz: 90 larda çocuk olmak)
hesabın var mı? giriş yap