• korkulmaması, başı okşanması,selam verilmesi gerekendir. şayet bir muhitte sokak köpekleri çeteleşmiş ve saldırgansa asıl korkutucu olan oranın insanlarıdır.
  • şu ana kadar hiç saldırısına uğramadığım hayvandır.
    bunun için dikkat ettiğim bir kaç şey var.
    gerçi bu saldırıya uğramamak için değil, daha çok sevmeye çalışırsam saldırır mı diye anlamak için.
    ben gördüğüm her köpeği sevmek isterim. önce biraz uzağında baya bi seslenip tatlım canım falan derim. o ara kuyruk sallıyorsa biraz yakınlaşırım, ama kuyruk sallayıp bir de kendi gelirse zaten sevdirir. öbür türlü yavaş yavaş yaklaşırım. mesela bazıları hiç kuyruklarını sallamıyor.onlara pek yaklaşmıyorum. ama aynı zamanda bu onların kesinlikle sevilmek istemediği anlamına da gelmiyor.
    fakat bu her zaman böyle olmak zorunda değil. geçenlerde aynı taktikle sevmeye çalıştım ama gelip havladı.
    yine de hepsi masum bebeklerdir ve bize maalesef muhtaçlardır.
    o yüzden 1 kap su 1 kap mama!
  • köpekleri sevmem, insanlara tehlike olduğunu düşünüyorum. kökleri kurusa sevinirim, o derece. ama konu o değil, konu başka. dün gece köyüme gidiyorum, yolun tam ortasında oturan bir tane köpek gördüm, kafasını dikmiş benim arabama bakıyor. yoldan da kaçmıyor, çok sinirlendim, arabamı üzerine sürdüm. yani sürdüm demişsem arabadan korksun da kaçsın, yolda gezmesin diye. ben yaklaştıkça o hiç kımıldamadı yerinden. frenleyip durdum, köpek yine bana bakıyor. yanına gelince acı gerçeği gördüm, köpeğin ağzından burnundan kan akıyor. etrafa iyice baktım, asfaltta çok kan vardı. köpek hala bana bakıyor, yalvarır gözlerle yardım bekliyor. tahminimce iç kanama geçiriyordu. orda öylece kalakaldım, köpeğe "sana yardım edemem, elimden hiçbir şey gelmez, keşke sana yardım edebilseydim" diyordum, dediklerimi anlamaz diye el kol ve mimik hareketleriyle de meramımı anlatmaya çalışıyordum. içim parçalandı, çaresiz kaldım. veteriner arkadaşı olan bir arkadaşımı aradım, konuştum, o da veterinerle konuştu, olay mahalline gelse bile en erken 1 saat içinde gelebileceğini, cerrahi müdahale için çok geç olacağını söylemiş. öylece kalakaldım bir süre, gelen geçen araçlara selektör yaparak dikkatli olmaları için uyardım. sonra ayrıldım olay mahallinden. hala üzgünüm.
  • insanı neden sevmediğimin kanıtı. kökümüz kurusun.
  • başıboş bırakıldıklarında gerçekten tehlikeli olan köpekler. merter'de hemen e5'in yanında 7 aydır ikamet etmekteyiz. yolun başından itibaren yaklaşık 10 civarı köpek evimize kadar sağlı sollu yolumuzu kesmekte. yazın çok fazla sıkıntı çıkarmasalar da havaların soğuması ile beraber tek gördükleri herkese saldırmaya başladılar. hatta geçen 3 tanesi tarafından kovalandım. özellikle geceleri eve gitmek büyük sıkıntı olmakta uzun zamandır. bu köpeklerin böyle davranmasının tek sebebinin biz insanlar olduğunu iyi biliyorum fakat ilerde daha büyük sıkıntılara yol açmadan bir şekilde çözülmesi lazım.
  • şimdi gel sen de şunun boynuna dolanma, leş gibi koksa da cork cork öpme he mi: https://youtu.be/bsgv8m2g8vc

böyle anadolu çomarına can kurban, ehehe.
  • sokağa terkedilmis savunmasiz ve masum canlardir. o gozlerde masumiyet gordugum kadar da çile gorurum her baktigimda. kiyamam hicbirine. ama onlar bugun birine daha kiydilar. hem de diri diri yakarak;

http://www.milliyet.com.tr/…ale-yerelhaber-2400260/
  • börtü böceği ya da kertenkeleyi öldürmeden bulunduğu ortamdan uzaklaştıran biriyim. hani köpeğe kediye bir hıncım yok. sokaklarda olmasıyla ilgili bir sorunum da yoktu ta ki dün geceye kadar.

gece dediysem saat 23:15 falan otobüsten indim sakin sakin eve giderken t şeklinde kesişen sokağın ötesinde 3 köpek gördüm. normal olmayan şekilde koşarak sanki hedef gibi bana doğru geliyorlardı. lan dedim yy sakin kal sakın koşma. hızlandım ama umursamaz gibi yürümeye devam ettim. bildiğin tırsıyorum. ufak tefek değiller ki kocaman hayvanlar, kendimi telkin ederken 3 ü birden havlayarak üstüme geldi. durdum yüksek sesle hoşt moşt diyorum ama sokakta da bi allahın kulu yok. aklımdan bir sürü soru geçiyor. ısırırsa ne yaparım eve de az kaldı. taş yok mu taş. neden ben...

neyse ki havlamayı bıraktılar 2 dk bakıştık çeteyle. arkamı döndüm yürümeye başladım. onlar takip etti. eve 10 adım kala koştum anasını satayım. o şekilde ölemezdim.

harbiden çok korktum. önceden yoldan geçenlere saldırdıklarını duymuştum ama başıma geleceğini düşünmemiştim. ki temmuz aylarında başka bir köpek grubunun durduk yere park halindeki beyaz bir bmw ye saldırdığına tanık olmuştum. hayvan bildiğin arabanın önünü dişleriyle yamulttu. ülkede insanların ruh sağlığı yerinde değil ki hayvanların yerinde olsun.

sanırım sokaklar hem insan hem hayvan için güvenli değil artık.

bunun bir sorun olduğunu kabullenip çözüm yolu bulmak gerekiyor. a ha bak sesleri geliyor yine sokaktan.
  • çok cüzi miktarlarla beslenebilen sevimli canlı.

bim'den kilosu 2 liralık çorbalık aldım ve haşlayıp verdim. severek yiyorlar. en ucuz ve doyurucu çözüm bu olabilir. salam sosisler de ucuz ama zararlı.
  • en ucuz şekilde neyle beslenirler merak ediyorum. yani herhangi bir pişirme yapmadan marketten en uygun fiyatlı ne alıp verebiliriz. ucuz diyorum çünkü semtte gerçekten çok köpek var. hepsine bir şeyler vermek maliyetli olur. fikri olan yeşillendirsin.
hesabın var mı? giriş yap