şükela:  tümü | bugün
  • yol,yön değiştirmek mümkünse gidene kadar kapalı bir yerde de bekliyorm ben.
  • bir kaç farklı türü olan yöntemlerdir.

a) sakin olmak, ondan korkmadığınızı göstermek , gözlerinin içine bakmak.

b) yere yatıp bacakları iki yana açmak ( bu köpekler arasında senin üstünlüğünü kabul ediyorum demektir)

c) topuklamak.

sürü halinde geliyorlarsa c şıkkına ek olarak topuklarken salavat getirmek.

edit: a ve b şıkkı aşırı risk içerir.

edit2: bir sokak köpeğini arkadaş edinmek. bir zamanlar sabaha karşı kokoreçimden verdiğim köpek bana arkadaşın dağ başındaki yazlığına kadar eşlik etmiş ve sürü halinde bana doğru çılgınca havlayarak koşan köpeklerden onun çeteyi tanıması sayesinde kurtulmuştum.
  • eğer köpekler aniden size saldırmıyorsa sorun yok. uzaktan size havlayan köpekler görürseniz onların alanına giriyorsunuz demektir. aşırı tedirgin olmadan yürümeye devam edin. üstünüze doğru gelirlerse mesafenizi koruyarak onlardan uzaklaşarak yürüyün. onların üstünüze doğru gelmeyi bıraktığı mesafe size geçip gitmeniz için bıraktıkları mesafedir.

ama yok aniden karşınıza çıktılarsa taş alma hareketi yapar gibi eğilin. çoğu bundan çok korkuyorlar. havlamaya devam edebilirler. korkmayın, eğer geri çekildilerse arada taş alır gibi yaparak geçip gidebilirsiniz. eğer durum çok tehdit ediciyse orta boy bir taş alıp yakınlarına doğru (direkt köpeğe atmayın kalbinizi kırarım) yere atın taşı.

sokak köpeklerinin büyük çoğunluğu sizi yemek için saldırmazlar. tek amaçları bölgelerini korumak. bunu da refleks olarak yapıyorlar.

ancak kendisini ufaktan alıp saldırgan olarak yetiştiren ve daha sonra büyüyünce sokağa salan hayvanlar nedeniyle direkt olarak ısırmak amacıyla saldırabilirler. bu durumda köpeğin cinsine göre yapacaklarınız oldukça farklılaşır.
  • onlara sevgiyle yaklaşmak. sen ona işkence etmez varlığına saygı duyarsan o da sana saldırmaz.
  • en onemli korunma yontemi hayvanin gozlerine bakmamak, onun varligini fark ettiginizi belli etmemektir. onu fark ettiginizi anlarsa ustunluk saglamak adina size saldiracaktir. ama ezik bir ruh halindeyse yaninizdan gecip gidecektir. ona ustunluk saglamak adina ona bakmayin, eger size havlarsa da ona daha yuksek bir sesle bagirin, ustunlugunuzu gosterin. eger size saldirmak istiyorsa durduk yere sirf onun bolgesinde oldugunuz icin, o zaman topuklayin, cunku kacari yok. illa bir zarar goreceksiniz o durumda, ister pes edin dizleriniz uzerine cokun, ister savasin, fark etmez. isirilacaksiniz.

edit: kisacasi kopek gibi dusunun, kendinizi onun yerine koyun. sokakta buyumus, ortamlari gormus, insanlar tarafindan bazen sevilmis, bazen dovulmus ya da tecavuz edilmis, bazen yemek bulmus bazen bulamamis biri oldugunuzu hayal edin. empati kurarsaniz korunmaniz ya da ne zaman kacmaniz gerektigini anlamaniz daha kolay olacaktir.
  • sakin olmaktır.

size doğru havlayarak gelen bir köpek görürseniz hiç panik yapmayın ve ağzınıza yakmadan bir dal sigara koyun. köpekle tam karşı karşıya geldiğiniz anda ''hocam, üzerinizde ateş var mı'' diye sorun.

köpek o arada çakmak ararken boşluktan faydalanarak kaçın.
  • evine binlerce liraya köpek alıp, sonra bir şekilde bakamayıp sokağa salanları dövmekle başlayın. sırf farklı olacağız, farklı görüneceğiz diye köpek alan bir sürü hipster ( ya da ne boksa) dolu kadıköy, beşiktaş. önce bunları dövün.
  • yere yat bacağını aç yok efendim amuda kalkıp gülücük at gibi tavsiyelere uymamak ve bunun dahilinde bir biber gazı temin etmek. burunları çok hassas olduğu için kaçmak zorunda kalırlar,spreyden çok etkilenirler.
    ama en ufak korkuda sıkıp da hayvanlara zarar vermeyin, her havlayan köpek saldırmaz,ısırmaz.
    yazıktır onların da sizler kadar değerli canları var.
  • bir adet dazer(köpek kovucu) ve biber gazı taşımak bu yöntemlerden biridir.
    zaten köpekli, ıssız yerlere gitmiyorsanız ve arabanız varsa gerek yoktur. belki de vardır. yıllar önce oğlum çok küçükken dışarı çıktığımızda hep koşuyordu , yazlıkta da bir iki dengesiz köpek herkese havlama , koşturma alışkanlığıyla nam salmıştı. işte ne olur ne olmaz diye almıştım, arabada duruyor.
    çalıştığım bölge ve yolu itibarıyla psikopat manyağın kol gezdiği yerlerden hergün geçmek zorunda olduğum için torpedo gözünde biber gazı da mevcut. inşallah kullanmak nasip olmaz.
    yani bunları savunma amaçlı kullanmak zorunda kalırsak, iki veya dört ayaklı dostlarımıza kalıcı bir hasar da vermemiş oluyoruz demektir.